Deprem için hangi uygulamalar indirilmeli? Deprem ve sonrasında hayat kurtaran uygulamalar

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Şub 24, 2023 Yorum Yok

Afet ve acil durumlarda kolay bağlantı kurabilmeye İmkan tanıyan kimi cep telefonu uygulamaları aracılığıyla mümkün bir tehlikeyi asgarî düzeye düşürebilirsiniz. Kesinlikle herkesin cep telefonunda yer vermesi gereken 7 uygulamayı sizler için derledik. Pekala zelzele için hangi uygulamaları kullanmak gerekiyor? İşte ayrıntılar…

Yüzde 95’i zelzele jenerasyonunda yer Meydan ülkemizde sarsıntıya karşı alınabilecek her türlü Önlem hayati Ehemmiyet taşıyor. Meskenin en inançlı yerini belirmek, Ömür üçgeni oluşturmak ya da zelzele çantası hazırlamak üzere birçok adımı uygulayarak zelzele anında ve sonrasında güvenliğinizi sağlayabilirsiniz. Bilhassa Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki sarsıntıların akabinde ‘hayat kurtaran’ davranışları dikkatli bir formda uygulamak isterseniz cep telefonlarınıza birtakım uygulamaları indirebilirsiniz. İşte kesinlikle cep telefonunuzda olması gereken 7 uygulama…

DEPREM İÇİN HANGİ UYGULAMALAR İNDİRİLMELİ? SARSINTILARDA hayat KURTARAN TAŞINABİLİR UYGULAMALAR

  • AFAD ACİL DAVET UYGULAMASI

Afet ve acil durumlarda hayat kurtaran AFAD Acil Çayır uygulaması internet irtibatına muhtaçlık duymadan Biricik tuşla acil Davet yapma, 112 Acil Servis ile iletileşme irtibatı ve afet sonrası toplanma alanlarının yer aldığı pozisyonlara erişme imkanı tanıyor.

AFAD Acil Çayır uygulaması

Hem App Store hem de Google Play Store üzerinden çarçabuk ve fiyatsız bir biçimde indirilebilen uygulamayı kullanmak için öncelikle telefon numaranızı girmeniz gerekiyor. Akabinde kısa ileti yoluyla gelen şifreyi yazarak ve TC kimlik numaranızı eklemeniz kâfi olacaktır.

AFAD Acil Çayır uygulamasının içeriği

  • 112 ACİL YARDIM BUTONU

Olası acil bir durumda sesli irtibat kurabilecek durumda olmamanız halinde yardımınıza 112 Acil Yardım Butonu yetişecektir. Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan 112 Acil Yardım Butonu taşınabilir uygulaması, bulunduğunuz pozisyonu açıklamaya gerek kalmadan saniyeler içerisinde yardıma ulaşmanıza İmkan tanıyor.

112 Acil Yardım Butonu

  • DÜDÜĞÜM

Enkaz altında kalan vatandaşların kurtarılmasında Değerli bir rol oynayan Düdüğüm uygulaması bağırmaya gerek kalmadan ayrım edilmenizi sağlayacaktır. Dijital olarak telefon ile çalınabilen bu düdük sesi yüksek desibelde olduğu için hem arama kurtarma takımlarının hem de arama kurtarma köpeklerinin dikkatini kolay bir biçimde çekmeye İmkan tanımaktadır.

Düdük uygulaması

  • AKUT GÜVENDEYİM

Afet sonrası pozisyon bilgisini SMS olarak ileten ve kişinin inançta olduğunu bildiren bir uygulama olan AKUT Güvendeyim, sevdiklerinizle süratli bir halde irtibat kurmanızı sağlayacaktır. Büsbütün fiyatsız bir halde SMS göndermeye İmkan veren uygulamaya en Çok 5 kişinin telefon numarasını ekleyebilirsiniz. “Güvendeyim” butonuna bastığınız anda konumunuzla Birlikte bu 5 şahsa süratli bir biçimde bildiri gönderebilirsiniz. 

AKUT Güvendeyim

  • 7TP ERKEN UYARI

İnovasyon ödüllü bu uygulama, fay sınırları üzerinde kurulan sismik devinim algılayıcı istasyonlarla öncü zelzele dalgasını tespit ederek telefonunuza İkaz göndermektedir. Böylelikle rastgele bir yıkıcı ikinci dalga gelmeden Evvel uyaran uygulama sayesinde 25 saniyeye kadar Vakit kazanabiliyorsunuz.

7TP Erken İkaz uygulaması

  • RASATHANE

Boğaziçi Üniversitesi tarafından geliştirilen Rasathane uygulaması Türkiye ve etrafındaki sarsıntılar başta olmak üzere bütün sarsıntılardan haberdar olmanızı sağlamaktadır. Deprem takip, zelzele haritası, zelzele saatleri, sarsıntıyla ilgili nihayet haberleri takip etmeye İmkan veren uygulama büsbütün fiyatsızdır.

Rasathane

  • BRİDGEFY

Afet ve acil durumlarda internet irtibatı olmaması durumda bağlantı kurmaya yönelik geliştiren Bridgefy uygulaması, Bluetooth ve pozisyon servislerinizi açarak 100 metreye kadar çevrim dışı bildiriler göndermenizi sağlar. 

Bridgefy

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir