Ertesi Gün Hapı

Genel, Sağlık, Yaşam Eyl 10, 2022 Yorum Yok

Ertesi gün hapı korunmasız yapılan cinsel ilişkiden sonra alınır. Ancak birçoğu ertesi gün hapını kullanmayı bilmez. Ertesi gün hapı kullanırken nasıl kullanmalı ve bu ilacı kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

Ertesi Gün Hapı Nedir?

Ertesi gün hapı Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi (FDA) tarafından güvenli bulundu. 1997 yılında da onaylandı. Bu ilacın başarı oranının ise % 97 olduğu belirtildi. O nedenle bu ilaç tüm dünyada kullanılmaktadır. Bu ilaç doğum kontrol hapı kullanmak istemeyenlerce tercih edilmektedir.

Ertesi gün hapı en çok korunmasız cinsel ilişkiden sonra alınıyor. En fazla 72 saat içerisinde içilmek zorundadur. Bu ilaç tek dozdur. Bir kere alınırsa yumurta döllenme işlemini durdurur ve hamile kalmanın önüne geçilir. Bu hapı ne kadar erken alırsanız o kadar etkilidir. Bu ilacı cinsel ilişki yaşadıktan sonra 12 saat içerisinde almalısınız. İlacın en etkili olduğu zaman o zamandır.

Bu ilacın çok fazla yan etkisi vardır. Zorda kalınmadıkça da kullanılmaması gerekmektedir. Bu ilaç mide bulantısına ve baş dönmesine neden olmaktadır. Karın ağrısı ve baş ağrısına da neden olur. Bu ilaç ayrıca hormonal rahatsızlıklara ve rahimle ilgili sorunlara neden olur. Adet düzensizliğine yol açar.

Ertesi gün hapı en etkili tek kullanımlık ilaçtır. Bu nedenle kontrolsüz ilişki yaşayanlarca tercih edilmektedir. Eczanelerde bulunur.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir