En kolay tereyağlı pirinç pilavı nasıl yapılır? Mis gibi kokan tereyağlı pilav tarifi

Beslenme Kas 11, 2022 Yorum Yok

Sulu yemeklerin yanına Fazla yakışan pilava lezzet katmak için tereyağlı olan tanımı deneyebilirsiniz. Tereyağının yararlarından da yararlanabileceğiniz bu enfes pilava bir tavuk suyu eklenince yeme de yanında yat olacak. Tereyağlı pilavın tanımı haberimizin ayrıntılarında…

Pilav pirinç, bulgur üzere taneli bitkilerin yahut şehriye, kuskus üzere makarna tiplerinin suda pişirilmesiyle yapılan bir yemektir. Birçok çeşidi vardır; İtalyan yolu pilava risotto, İran pilavına çilav denir. Bilhassa Japonya ve Çin’de pirinç pilavı Fazla tüketilir. Ülkemizde ise en Fazla yapılanı mis üzere kokan tereyağlı pilavdır.  İmali Yalın olarak görünen pilav aslında püf noktalarına dikkat etmeli ve içerisine koyacağını kimi besinlerle lezzetlendirmelisiniz. Siz de akşam yemeklerinde tereyağlı pilavı pratik tanımı ile hazırlayarak hoş bir öğün ortaya çıkartabilirsiniz. Yanında turşu ve kuru fasulye ile efsane olan tereyağlı pilavın tanımı haberimizde.

  • Pirinç pilavının kıvamının hoş olmasının bir öteki sırrı da pirinci bol suyla yeterlice yıkamaktır. Sıcak suda beklettiğiniz pirinçleri bir süzgece alıp, akan suyun altında düzgünce yıkamalısınız. Böylelikle kalan nişastası güzelce arınacak ve pilavınızın tel tel olması kolaylaşacaktır.
     
  • Pişirme evresine gelindiğinde, mümkünse “pilav tenceresi” adıyla satılan Fazla derin olmayan geniş tencereleri tercih edin.
     
  • Pilavı Biricik öğünlük hazırlayın. Zira ısıtılan pilavın lezzeti değişir.
     

pilav nasıl yapılır

TEREYAĞLI PİLAV TANIMI:

MALZEMELER

2 Yemek kaşığı tereyağı
1 Yemek kaşığı zeytinyağı
2 Yemek kaşığı arpa şehriye
1 su bardağı baldo pirinç
1,5 su bardağı sıcak tavuk suyu
1/2 çay kaşığı tuz

tereyağlı pilav tarifi

YAPILIŞI

Geniş bir tencereye tereyağını koyun. Daha sonra arpa şehriyenin rengi kahverengi olana kadar güzelce kavurun.

Bu sırada pirinçleri yıkayın ve suyunu düzün. Suyunu büsbütün süzdürdüğünüz pirinçleri pilav tenceresine aktarın ve orta kısımları şeffaf bir renk alana kadar şehriyelerle Bir arada kavurun.

Kavrulan pirinçlerin üzerine tuzu ve tavuk suyunu ek ederek kapağını kapatın. 10 dakika kadar pişmeye bırakın.

Arzuya nazaran pilav tenceresini nemli bir mutfak bezi ile sarıp, pilavı demlenmesi için dinlendirebilirsiniz.

Afiyet olsun…

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir