saglikdunyam.net | Sağlıklı Yaşam Detayları

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. E Vitamini Ve Faydaları

E Vitamini Ve Faydaları

admin5 admin5 -
20 0

E vitamini birçok besinde yer aldığı için ulaşılması kolay vitaminlerden biridir. E vitamini yağda eriyen bir vitamindir. E vitamini ışığa karşı duyarlıdır. O nedenle de oksijen ile demirle beraber okside olabilir. E vitamini vücutta safra asitleri sayesinde emilir.

E Vitaminin Faydaları Nelerdir?

E vitamini antioksidandır ve bu özelliği ile hücre zarını korur. Erken doğmuş bebeklerde demir ihtiyacını e vitamini karşılar.

E vitamini yetersizliğine pek rastlanmasa da bu vitaminin eksikliğinde kısırlık ve kalp ile kaslarda yorgunluk görülmektedir. E vitamini eksikliği ayrıca kırmızı kan hücrelerinin çok çabuk parçalanmasına neden olmaktadır. Ayrıca karaciğer hastalıklarına da neden olmaktadır.

E vitamini fazlalığının ise pek bir zararı bulunmamaktadır. O nedenle e vitaminini sıklıkla tüketebilirsiniz.

E vitaminine yetişkin erkekler günde 10 mili gram ihtiyaç duymaktadırlar. Kadınlar ise günde 18 mili gram kadar e vitaminine ihtiyaç duymaktadırlar. Çocuklar ise 3-10 mili gram arasında bir değerde e vitamini ihtiyaç duymaktadırlar.

E vitamini daha çok tahıl tanelerinde bulunur. Soyada ve bitkisel yağlarda e vitamini bulunmaktadır. Yağlı tohumlarda ve baklagiller ile yeşil yapraklı bütün sebzelerde e vitamini bulunmaktadır.

E vitamini diğer vitaminler gibi faydalı ve sağlıklıdır. Düzenli şekillerde alınması gerekmektedir. İnsanlar arasında e vitamini eksikliği pek görülmese de ihmal edildiği takdirde bazı sorunlara neden olmaktadır. Karaciğer ve kalp kası sorunları bunlardan en büyüğüdür. O nedenle e vitamini alımına dikkat edilmeli ve günde düzenli olarak tüketilmeye çalışılmalıdır.

 

 

 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir