saglikdunyam.net | Sağlıklı Yaşam Detayları

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Doğum Kontrol

Doğum Kontrol

admin admin -
43 0

Doğum sonrasında hormonların etkisiyle kadınlar hamileliğin olmayacağını düşünüyorlar. Oysa doğum sonrası beklenmeyen hamilelik durumları yaşanmaktadır. Doğumdan yeni çıkan yorgun bir vücudun ise yeni bir hamilelik yaşamaya pek de niyeti yoktur. O yüzden doğum sonrasında da korunmalısınız. Kendi vücudunuzu dinlendirip bir başka çocuğa o zaman geçmelisiniz. Annelik zor olduğu için bir çocuk daha yapmak için acele edeceğinizi de sanmıyoruz.

Doğum Kontrolü Nedir?

Kadınlar lohusa oldukları için hamile kalmayacaklarını düşünseler de doğumdan sonra doğum kontrolünün yapılması gereklidir. Kadınlar bu konuda çok dikkatli davranmalıdır. Hamilelikten çıkıp yeni bir hamileliğe girmek birçok kadının düşünmek dahi istemeyeceği birşeydir.

Doğum yapmış bir kadının gebelikten korunması daha fazla önem taşımaktadır. Çünkü normal şartlarda doğum kontrolü sağlanmasa da olabilir ancak hamilelikten sonra muhakkak sağlanması gerekir. Anneler hamilelik süreçlerinde çeşitli hormonal değişimler geçirip depresyona girdikleri için yeni bir hamilelik sürecine hemen girmemelidirler. Kişinin psikolojisi ve maddi durumu bunu kaldırmayacağı için bir süre uzak durulmalıdır ve doğum kontrolünün düzenli olarak yapılması gerekmektedir.

İki gebelik arasında en az 2 yılın olması gerektiğini doktorlar dile getirmektedir. 2 yıldan daha az sürede yaşanan gebelikleri anneyi hem maddi, hem de manevi anlamda yıpratmaktadır. Bu yüzden siz de iki çocuk arasında en az 2 yıl doğum kontrolünü sağlamalısınız. Gereken döngüde ilaçlarınızı düzenli almalısınız. İlaç içmek istemiyorsanız da gereken doğum kontrol yöntemlerine başvurabilirsiniz. Uzmanlara göre doğumdan sonraki 40. günden itibaren korunmanın başlaması gerekmektedir.

 

 

 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir