Depremden etkilenen çocuklar için ne yapılabilir? İşte uzmanından 5 öneri…

Beslenme, Genel, Sağlık Şub 27, 2023 Yorum Yok

Deprem sonrası çocukların yaşayabileceği ruhsal travmalara dikkat çeken Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Günay Budagova, beş unsurluk Teklif paylaştı. Sarsıntının yıkıcı tesirlerine maruz kalan çocuklar için birinci yapılması gerekenin psikososyal müdahale olduğunu söyleyen Budagova, “Bu müdahalelerin gayesi travma sonrası gerilim bozukluğu tesirini minimuma indirmektedir” dedi.

6 Şubat tarihinde meydana gelen zelzeleler, artçılarıyla Türkiye’yi sarsmaya devam ediyor. Binlerce yıkımın, on binlerce can kaybının ve birçok vatandaşın yaralanmasına Sebep olan asrın felaketi, hem maddi hem de manevi manada vatandaşları Olumsuz tarafta etkiledi. Bilhassa çocukların ileriki yaşlarında kalıcı travmatik hasarlar bırakacağı istikametinde ihtarlar art arda geldi. Bu sebeple zelzele anının yaşayan çocuklar için psikososyal müdahalenin bir Lahza Evvel yapılması gerekir. Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Öğr. Günay Budagova çocuklarda zelzelenin Olumsuz tesirlerini azaltmaya Yardımcı beş teklifte bulundu.

Depremden etkilenen çocuklar için ne yapılabilir

DEPREMDEN ETKİLENEN ÇOCUKLAR İÇİN NE YAPILABİLİR?

  • Psikososyal müdahale ile travma sonrası gerilim bozukluğu önlenebilir;

Depremler yıkıcı tesirlerinin yanı Dizi bedensel ve ruhsal travmalara da yol açmakta ve doğal afetlerden ekseriyetle çocuklar daha Fazla etkilenmektedir. Zelzelenin yıkıcı tesirlerine maruz kalan çocuklar için birinci yapmamız gereken şey psikososyal müdahalelerdir. Bu müdahalelerin maksadı depremzedelerde travmanın kalıcı olma riskini ve travma sonrası gerilim bozukluğu tesirini minimuma indirmektedir. Psikososyal müdahalelerin başında sıcak ve inançlı bir barınma ortamı, uyku,  beslenme, Temel hijyenin sağlanması üzere fizikî ihtiyaçların sağlanması gelmektedir.

Depremden etkilenen çocuklar için psikososyal takviye şart

  • Çocukların oyun oynayabileceği ortamlar oluşturulmalı;

Çocuklara inançta oldukları hissini vermek nihayet derece kıymetlidir. Bunun için Muhtemel olduğunca ebeveynleri ile bir ortada olmaları, ebeveynleri yoksa tanıdıkları, bildikleri şahıslarla olmaları için Müsait ortam sağlanmalıdır. Bu süreçte çocukların yaşlarına Müsait fotoğraf çizmek, müzik söylemek üzere farklı meşguliyetlerle oyalanmaları gerekmektedir.

  • Çocukların konuşmasına ve hislerini Anlatım etmesine müsaade verilmeli;

Çocukların konuşmalarına müsaade verilmeli, sabırlı ve güzel bir dinleyici olunmalı, fakat konuşmaları için de zorlanmamaları nihayet derece değerlidir. Sosyal-duygusal Anlatım zorluğu yaşayan, konuşmak istemeyen çocuklar için gerekirse fotoğraf çizmek, Hikaye ve kolaj oluşturmak üzere sistemler kullanılmalı, oyun oynamalarına müsaade edilmelidir. kayıp haberi verilecekse de bu haber Müsait ortam ve şartlar sağlandıktan sonra tanıdığı, sevdiği ve birebir acıyı paylaşması olası bir yakını tarafından verilmeli, ertelenmemeli ve asla palavra söylenilmemelidir.

Depremzede çocukların günlük Ömür rutinlerine dönmesi için Gerekli kaideler sağlanmalı

  • Günlük ömürde rutinlere dönmesi için Gerekli koşullar oluşturulmalı;

Günlük yaşantı ve rutinlerini tekrar kazanabilmeleri için destekleyici, paylaşımcı bir ortamın sağlanması gerekmektedir. En kısa müddette eğitimin başlanması epey değerlidir. zelzele dışı bölgelerde okullara devam edilmesi, zelzele bölgelerinde de kâfi şartların sağlanmasının Çabucak akabinde çocukların eğitim hayatına Geri dönmesi gerekiyor. Okullar yalnızca eğitim, müfredat olmakla kalmayıp çocuklar ortasında akran etkileşimini arttırarak dışlanma telaşlarını azaltır, toplumsal duygusal paylaşımı arttırarak adeta Küme terapisi tesiri görür.

Çocukların bakımını sağlayan ebeveynlerin yeterlilik hali de desteklenmelidir

  • Çocukların bakımını sağlayan ebeveynlerin uygunluk hali de desteklenmeli;

Çocukların zelzele haberlerinden Irak tutulması gerektiğin söyleyen Budagova nihayet olarak şunları kaydetti:

“Depremi birebir yaşamayan pek Fazla çocuk Özellikle medya yahut toplumsal etrafı aracılığıyla zelzeleyle ilgili ağır haberlere maruz kalıyor. Bu çocuklarda farklı ruhsal ve davranışsal yansılar gözlemlenebilir. Öncelikle çocukların medya yoluyla travmaya maruz kalınmasına Mani olunmalıdır. itimat veren günlük rutinler sağlanmalı, soruları Müsait lisanla yanıtlanmalı, verdikleri reaksiyonlarda sabırlı olunmalı, eğlenceli oyunlar ve Çeşitli aktiviteler yaparak ailece Bir arada Vakit geçirilmelidir. Her şeyden Evvel çocukların ruhsal yeterlilikleri onlara bakım verenlerin güzellik halleri ile irtibatlı olduğundan, ebeveynlerin yahut bakım verenlerin de desteklenmesi gerekir.”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir