Depremde oluşabilecek kafa travmalarına karşı dikkat!

Beslenme, Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Şub 15, 2023 Yorum Yok

Türkiye’yi derinden etkileyen doğal afet sonucu birçok eza baş göstermeye başladı. zelzele sırasında insanların dikkat etmesi gereken durumlar üzerinde duran Beyin ve Hudut Cerrahlarından Op. Dr. Yasin Levend Özçelik, ölümlerin yarısının beyin kanamasına bağlı hasarlardan Dolayı gerçekleştiğini söyledi.

Beklenmedik bir anda ortaya çıkan ve Aka bir yıkıma neden olan zelzele Türkiye’de Aka acılara neden oldu. Bu süreçte Baş travmalarına dikkat çeken Beyin ve Hudut Cerrahlarından Op. Dr. Yasin Levend Özçelik, zelzele sırasında Baş travmasından korunmak için yapılabilecek prosedürlerden bahsetti. Levend Özçelik, “Deprem ya da rastgele bir kaza anında başımızı muhafaza altına almamız Baş travmasından korunma yollarının başında gelmektedir.” açıklamasında bulunarak zelzelede oluşabilecek Baş travmalarına karşı ayrıntılı ihtarlarda bulundu. 

Kahramanmaraş merkezli yaşanan sarsıntıda kurtarma çalışmaları

ÖLÜMLERİN YARISI BEYEFENDİSİNE GELEN HASARLARDAN DOLAYIGERÇEKLEŞİYOR

Beyine gelen hasarların ölümlerin yarısıyla ilgili olduğuna dikkat çeken Dr. Yasin Levend Özçelik, “Beynimiz olağanda kemik bir Bina içinde olduğundan Dolayı korunaklıdır. Fakat hayati bir kaza ya da zelzele sonrasında yaşanan travmadan Dolayı ölümlerin yaklaşık olarak yarısı beyin kanamalarına bağlı hasarlardan Dolayı gerçekleşmektedir. Hasebiyle beyin travmalarında kişinin kendini muhafazası vefat riskini yüzde elli oranında azaltmaktadır. zelzele uzmanlarının anlattığı üzere zelzele anında kendimize Ömür üçgeni oluşturduğumuz bir yerde cenin durumunda kalarak ellerle başımızı müdafaa altına almak, başın alacağı birçok darbeden koruyacaktır.” dedi.

Ölümlerin yarısı beyin travmaları ile gerçekleşiyor

 

“ENKAZ ALTINDAN ÇIKARILIRKEN Baş TRAVMASI VE OMURGA çok ÖNEMLİ”

Enkaz altından çıkarılan vatandaşların birinci olarak nasıl müdahale edilmesi gerektiği hakkında Değerli yerlere değinin Yasin Levend Özçelik, “Kişinin zelzele sırasında başından yara aldığını düşünüyorsak, birinci yapılacak olan şey başını müdafaa altına alarak enkazdan çıkarmaktır. Boyunla birlikte kafatasının hareketsiz kalması Fazla kıymetlidir. Kişiyi enkazdan çıkartma sırasında hem konuşarak hastanın durumunu anlamaya çalışmak hem de bedeniyle ilgili sorular sorarak genel durumu ve beynin kaza sırasında uğradığı durumla ilgili bir Fikir edinmeye çalışmak gerekmektedir. Yaşadığımız nihayet sarsıntıda de gördüğümüz üzere sıhhat takımları bunu çok hoş uyguluyorlar.” tabirlerine yer verdi.

Omurga

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir