Deprem sonrası psikolojik destek ne zaman alınmalı?Deprem bölgesine yardım için gidenler dikkat

Beslenme, Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Şub 18, 2023 Yorum Yok

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve ağır yıkımlara neden olan zelzele sonrasında birçok şahıs fizikî ve ruhsal olarak ağır yaralar aldı. Bu süreçte depremzedeler için ruhsal dayanak merek konusu oldu. Pekala, zelzele sonrası ruhsal takviye ne Vakit alınmalı?

Türkiye’nin yaşadığı 7,7 ve 7,6 şiddetindeki yıkıcı zelzelenin akabinde birçok insan yakınlarını kaybetmenin acısını yaşadı. Yüzyılın felaketi olarak isimlendirilen zelzele çocuklardan yetişkinlere kadar birçok insanın hafızasında derin izler bıraktı. Beynin muhakkak noktalarında meydana gelen bu izler, beşerde ruhsal hastalıkları ortaya çıkarmaktadır. Bireyin hayatını farklı tıpta etkileyecek ruhsal durumlar doğal afeti (deprem) yaşayan beşerler için merak konusu oldu. Fizikî ve ruhsal olarak alınan ağır yaraların akabinde ruhsal takviye konusunun ne Vakit alınması gerektiği hakkında uzmanlar ihtarlarda bulundu.

Depremde ruhsal takviye ne Vakit alınmalı?

BAK-DİNLE-BAĞ KUR’ TEKNİĞİ

Klinik psikolog Ayhan Altaş’ın açıklamasına nazaran ruhsal dayanaklardan biride ‘Bak – Dinle – Bağ Kur’ sistemidir. Bu süreçte bireyin kendisini rahat hissetmesi için kesinlikle yardım edilmesi gerektiğini aktaran Ayhan Altaş, depremzedelerin his ve niyetlerini Anlatım edilmesine müsaade verilmesi gerektiğini her hangi bir şeyi anlatmak istemediğinde ise zorlanmaması gerektiğini söyledi. Kişinin rahatlaması için soluk antrenmanlarının yapılmasını açıklayan Altaş, kişiyi yalnızca şu anda tutabileceğimizi aktardı.

DEPREMZEDE İLE BAĞ KURMA

Depremzedelerle bağ kurmanın üzerin de duran Altaş, “Depremzedeler kimlerle irtibata geçeceklerini ya da kimlerden hangi yardımı alabileceklerini bilmeyebilir. Bu durumda depremzede ve yardım ortasında bir köprü misyonu görülmeli. Onlara yaşadıkları Hadise ve güvenlikleri hakkında bilgi vermeye çalışılır. Aileleri bir ortada tutmaya, depremzedenin sevdikleriyle irtibat kurması sağlanmaya çalışılabilir. Misal durumun içinde olan diğer depremzedeler bir ortaya getirilebilir.” dedi.

Depremzedelerle bağ kurma yöntemi

YARDIM İÇİN GİDENLER DİKKAT!

Cümlelerinin sonunda zelzele bölgesine yardıma giden şahıslara, Şahit oldukları imgeler karşısında nasıl davranması gerektiği hakkında tavsiyelerde bulunan  psikolog Ayhan Altaş şunları söyledi: 

“Oraya yardıma gidecek bireyler kahramanlık ya da merhamet hisleriyle gitmemeli. Yaşanan afetle ilgili ya da Öbür olaylarla ilgili travmalara sahip bireyler, gördüklerinden daha Çok etkileneceği için bu tehlikeyi taşıyanların afet bölgesine gitmesi tavsiye edilmiyor. Yardımcı olacak bireyler kendi güvenliklerini ve sıhhatlerini da gözetmeli. Gerilim altında hissettiklerinde kendileri de soluk idmanları, zihinde inançlı Meydan oluşturma üzere yollara başvurabilirler. Muhakkak bir çalışma saati olmaması, Amel tarifinin olmaması, ağır çalışma kaideleri üzere faktörler yardım edeni yıpratabilir. Bu türlü durumlarda yardım edecek şahıslar geçmişte sorunlarını nasıl çözdüklerini hatırlamalı, kendine ve gereksinimlerine vakit ayırmalı, bütün insanların meselelerinin kendisinin sorumluluğu altında olmadığını hatırlamalı. Mümkünse arkadaşları ve sevdikleriyle bağlantıda kalmak onları gerilim, Tasa ve dehşetten uzaklaştırır.”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir