Deprem çadırını kurdukları yeri görenler dönüp tekrar baktı! “Bize akıllı diyen de var…”

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Nis 06, 2023 Yorum Yok

Kahramanmaraş merkezli iki Aka zelzele felaketinin akabinde zelzeleden etkilenen bölgelerden biri olan Malatya’da yaşayan İhtiyar çiftin çadırlarını kurdukları yer Fazla konuşuldu. İhtiyar çift çadırlarını o denli bir yere kurdular ki görenler adeta şaşkına döndü.

Art arda yaşanan zelzele ve sel felaketlerinin ardından Malatya‘da yaşayan İhtiyar bir çiftin buldukları tahlil görenleri şaşkına çevirdi. Sarsıntılardan sonra ahırları ağır, konutları ise az hasar Meydan çift, Afet ve Acil durum İdaresi Başkanlığı (AFAD) tarafından verilen çadırı, yakınlarından aldıkları yardım ile iki sene öncesinde yaptıkları ve sadece dört kolonu bulunan Biricik katlı yapının üzerine yerleştirdi. AA muhabirine durumlarından bahseden 90 yaşındaki Mehmet Karacan, hayvancılık yaparak geçimlerini sağladıklarını ve ahırlarının ziyan görmesiyle 2 büyükbaş hayvanlarını sattıklarını, eşiyle baş başa kaldıklarını söyledi.

Çadırı o denli bir yere kurdular ki

“BURASI EN AZINDAN SAĞLAM”

Çadırlarını inançlı olduğuna inandıkları için Biricik katlı yapının üzerine yerleştirdiklerini söyleyen Karacan, “Allah’tan Öbür kimse bilmez sonumuzun ne olacağını. fakat en azından burası sağlam. Sel gelse yoldan geçip sarfiyat, zerre kadar bize ziyan vermez. Hem meskene yakın, her yere yakın olduğu için bu türlü karar verdik. Bazıları buradan geçerken fotoğraflar çekiyorlar. Çadırımız dikkat çekiyor. Eşimle Bir arada burada yaşıyoruz. Çadırı burada görenler kimi gülüyorlar, kimi fotoğraf çekenler oluyor. Onlara neden çekiyorsunuz diye kızıyorum. Kimileri da Değişik bulduğu için fotoğraf çektiklerini söylüyor.” sözlerini kullandı.

deprem çadırı

“ALLAH ONA İYİ ÖMÜRLER VERSİN”

Depremzedelere yaptığı yardımlardan Dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘a her seferinde dua ettiğini Anlatım eden Karaca, Cumhurbaşkanı Erdoğan için “Allah ona güzel ömürler versin. Türkiye bu türlü Lider görmedi. Adnan Menderes de bir şeyler yaptı, Turgut Özal da yaptı ancak bu öbür. İlah ona güzel ömürler versin.” dedi.

Mehmet Karacan

“ÇADIRI KURACAK ÖBÜR YERİMİZ ZATİ YOKTU”

72 yaşındaki Beyaz Karacan ise, sarsıntıdan sonra birçok zorluk yaşadıklarını ve çadırı kurduktan sonra rahat bir soluk aldıklarını Anlatım ederken, “Zamanımız burada geçiyor. Çadırda kalıyoruz eşim bir yerde ben bir yerde yatıyoruz. Çadırı kuracak Öbür yerimiz aslında yoktu. Mecburen buraya kurduk. rüzgar gelirse götürür diye düşündük fakat etrafına taş dizdik aslında sel gelse götüremez. Bir tosunum ve bir ineğim vardı. Onları da bugün sattık. İneğim ve tosunuma burada çadırda bakabilsem satmazdım. Çadırdan etrafı seyrederken bizi görenler de oluyor. Çadırı burada görenlerin birisi bize ‘akıllı’ birisi ‘deli’ birisi de ‘ne yapsınlar demek Öbür yerleri yoktu oraya kurdular’ diyor. Çadırın görüntüsü da hoş. Malatya’yı izliyoruz fakat Malatya tamamıyla gitti oğlum. Ne konut kaldı ne Öbür bir şey. Canımız sağ olsun. Cumhurbaşkanımız sağ olsun o bize bakar.” diyerek günlük hayatlarını çadırda devam ettirdiklerini belirtti.

Beyaz Karacan ve Mehmet Karacan

Beyaz Karacan

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK GÖRÜNTÜ:

Depremzedeler için Türkçe, İngilizce ve Urduca dayanışma müziği: Ey Türkiyem

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir