Cyclo Progynova İlacı Hakkında Merak Edilenler

Genel, Sağlık Eyl 01, 2022 Yorum Yok

Cyclo Progynova ilacı östrojen hormonunun azalması sonucu ortaya çıkan belirtileri önlemek için kullanılan bir ilaçtır. Bu ilacın etkin maddeleri arasında Norjestrel-Östradiol Valerat bulunmaktadır.

Cyclo Progynova Ne İşe Yarar?

Östrojen hormonu bilindiği üzere kadınlarda menopoz döngüsünde azalan bir hormondur. Bu hormon azaldığında da bu ilaç kullanılması önerilmektedir. Cyclo Progynova ilacı draje olarak satılır. Kadınlarda menopoz döneminde azalan östrojen hormonunun meydana çıkardığı belirtileri azaltmak ya da önlemek üzere kullanılır.

Bu ilaç aynı zamanda menopoz döneminde kadınlarda meydana gelen kemik erimesini önler. Ayrıca bu ilaç adet düzensizliği sorununu çözmek için de kullanılmaktadır. Menopoza girmemiş ama adet döngüsü ile ilgili sıkıntı yaşayan bayanlarda da kullanılır.

Bu ilaç tamamen kadınlara özgüdür. Menopoz döneminde östrojen hormonu azaldığı için ortaya çıkan olumsuzlukları düzenlemek için vardır. Bu ilacın yan etkisi kan pıhtısının akciğerlere bağlı kan damarlarını tıkamasıdır. Bu ilacın yan etkisi buna sebep olan sorunları ortaya çıkarmasıdır.

Cyclo Progynova ilacının kullanımı ayrıca kadınlarda meme kanseri riskini arttırdığı için ilaç kullanılan periyotlarda düzenli olarak meme muayenesine gidilmesi gerekmektedir. Evde el ile muayene yapılarak en ufak duyulan bir şüphede hastaneye gidilmelidir. İlacın yan etkilerinden biri de budur.

Eğer rahimde kanama varsa, meme kanseri şüphesi varsa ya da geçmişte kötü huylu tümör hikayesi varsa bu ilaç kullanılmamalıdır. Damarlarda tıkanıklık ya da karaciğer tümörü varsa ayrıca yüksek kan trigliserid seviyesi varsa ilaç kullanılmamalıdır.

Ayrıca emziren ve gebe kadınların da kesinlikle kullanmaması gerekmektedir.

 

 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir