Crush sendromu nedir? En kaz altında kalanlara neden su verilmez?

Beslenme, Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Şub 07, 2023 Yorum Yok

Kahramanmaraş merkezli zelzele sonrasında mevt ve can kayıplarının bir bir açıklandığı vakitte ezilme yani crush sendromu da gün yüzüne çıktı. Enkazdan kurtarıldıktan sonra şahısta görülen crush sendromu ölümcül tesire sahip olabiliyor. Pekala, crush sendromu nedir?

Vücudun bir kısmının ya da tamamının ezilmesi sonucunda ortaya çıkan Crush sendromu, şok, böbrek yetmezliği, kalp ve teneffüs yetmezliği durumuna Crush sendromu denir. İş ve trafik kazaları, darbeler, karın altında kalmak üzere sebeplerle gündeme gelse de en sık ve yaygın nedenlerinden biri de zelzele nedeniyle göçük altında kalındığında ortaya çıkmaktadır. 1909 yılında meydana gelen Messina zelzelesinde göçük altından sağ bir biçimde çıkarılan insanların, Crush sendromu geçirdiği bildirilmiştir. Fay sınırları üzerinde bulunan ülkemizde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli zelzele sonucunda 10 ilin de etkilendiği sarsıntıda birçok can kaybı yaşandı.

Crush sendromu

CRUSH SENDROMU NEDİR?

Vücudun aşikâr kısımlarında ya da tamamında meydana gelen ezilme ve baskılar sonucunda gelişen Kas ödemi, şişlik ya da teneffüs yetmezliği durumuna Crush sendromu denir. zelzele sonrasında sağ olarak kurtulan bireylerde halsizlik, Kas şişmesi ve kahverengi idrarla belirti gözüktüğü ve kısa müddet sonra hastanede öldüğü gözlendi.

Depremde yaşanan Crush sendromu

EZİLME ( CRUSH ) TEDAVİSİ NEDİR?

Crush sendromu geçiren durumlarda birinci başvurulan metot kandaki sıvı oranını artırmaktır. Potasyum bedelinin düşürülmesi ve fasiotomi yaygın bir devirdir. Diyaliz ise daha az yaygın olan bir tedavi metodudur.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir