Çocuklarla ırkçılık hakkında nasıl konuşulmalı? Ebeveynler nasıl bir dil kullanmalı?

Beslenme, Genel, Sağlık Nis 25, 2023 Yorum Yok

Dünya genelinde süratle yayılan ırkçı ve ötekileştirme davranışı, nihayet yıllarda çocuklar ortasında da görülmeye başlandı. Irkçılık, doğuştan gelmezken çevresel tesirlerle öğrenilen bir üstünlük tavrıdır. Pekala çocuklarınızı ırkçılık dayatmasına karşı nasıl korursunuz? Çocuklarla ırkçılık hakkında nasıl konuşulmalı? Ebeveynler nasıl bir lisan kullanmalı?

Malcolm X “Irkçılık ideolojik bir fikir değil, bilakis ruhsal bir hastalıktır” kelamları aslında ırkçılık dayatmalarının cemiyet için ne derece tehlike arz ettiğini gösteriyor. Hem toplumsal bilimlerin hem de tabiat bilimlerinin kullandığı bir kavram olan ırk kavramını siyasetten biyolojiye, antropolojiden genetiğe kadar Türlü alanlarda görmek mümkündür. Belirli bir ırkın, lisanın, dinin rengin üstünlüğü üzerine inşa edilen ırkçılık, birçok toplumsal sorunun kaynağını oluşturmaktadır. Yıllar Evvel siyahilerin yoğunlukla gördüğü ırkçı davranışlar haddini aşmış hafızalara kazınmıştır. Irkçı ve ötekileştirme davranışları sadece renkle hudutlu kalmazken, farklı din ve lisana sahip olan toplumlar üzerinde hissediliyor. nihayet vakitlerde da artan bu üstünlük tavrı ne yazık ki çocuklar ortasında da gelişmeye başladı. Bu sebeple çocuklara birinci eğitimin verildiği aile bireylerinin davranışları ve sarf ettiği sözcüklerin epeyce dikkatli seçilmesi gerekmektedir.

Çocuklara ırkçılık nasıl anlatılmalı

NOT!

Unutmayın; aksiyonlar ve konuşulanlar çocuklarınızın bilinçaltında yuva yapar ve ileriki yaşlarında Olumlu yahut Olumsuz hareketlere dönüşür.

Çocuklarla konuşurken telaffuzlara dikkat edilmeli

ÇOCUKLARLA IRKÇILIK HAKKINDA NASIL KONUŞULMALI?

Bu noktada ebeveynlere Kıymetli vazifeler düşüyor. Çocuğunuzun, farklı çocuklarla kendini kıyaslaması durumunda göstereceğiniz tavır Fazla önemli. Hasebiyle Ebeveyn babalar olarak Ufak yaşlardan itibaren çocuklarınıza her bireyin farklı olabileceğini anlatmalısınız. Bunun yanında, insanların farklıları vurgulanırken herkesin eşit ve değerli olduğunu kesinlikle vurgulamalısınız. Çocukların yanında ayrımcı, ötekileştirici ve ırkçı telaffuzlardan Irak durmalısınız. Onlara kendinden Öbür bireylere hürmet duyması gerektiğini benimsetmelisiniz.

Irkçılığa maruz kalan bireyler içine kapanabilir

IRKÇILIĞA MARUZ KALAN ŞAHISLAR İÇİNE KAPANIR

ırkçılık; şiddet, hor görme, hoşgörüsüzlük, aşağılama ve sömürü üzere pratiklerde kendini gösterir. Bu üzere hareketlere maruz kalan beşerler en Aka dışlanmışlık durumuyla karşı karşıya kalır. Bu bireylerin içine kapanmasına Sebep olabilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir