Çocuklarda yaş gruplarına göre doğal afet bilinci nasıl olmalı?

Beslenme, Genel, Sağlık Şub 23, 2023 Yorum Yok

Türkiye’de meydana gelen iki şiddetli zelzele 10 vilayette Aka yıkımları meydana getirirken binlerce de can kayıplarına Sebep oldu. Asrın felaketi olarak bedellendirilen bu doğal afetten sonra milyonlarca insan mümkün zelzeleye karşı Önlem almaya başlarken anne-babalar çocuklarına zelzele şuurunu vermenin yollarını arıyor. Pekala ıslak kümelerine nazaran çocuk ve doğal ve afet şuuru nasıl olmalı? İşte ayrıntılar…

Cumhuriyet tarihinin en Aka felaketi olan Kahramanmaraş sarsıntısı, sonrasında ortaya çıkardığı Istırap imgeleri ile milyonlarca vatandaşa doğal afetlere karşı Önlem alınması gerektiğini bir Sefer daha hatırlattı. Kahramanmaraş’ta meydana gelen 10 vilayette apansızın yıkımlara ve binlerce can kayıplarına Sebep olan; 7.7, 7.6 şiddetindeki zelzeleler ve uzmanlar tarafından bir mühlet devam edeceği söylenen artçılar Ebeveyn babaları da çocukları için harekete geçirdi. Uzmanlar, mümkün sarsıntılar için ebeveynlerin çocuklarını, ıslak kümelerine nazaran bilgilendirmesi gerektiği üzerinde durdu. Bu haberimizde zelzele üzere doğal afet durumlarında, çocuklarınıza doğal afet şuurunu kazandırmanızda Yardımcı olacak bilgileri ele aldık. Ayrıyeten zelzele anı, gereğince endişe ve gerilimi barındırıyorken, sonrasında çocuklarınızı Irak tutmanız gereken kimi kurallara da yer verdik.

YAŞ KÜMELERİNE NAZARAN ÇOCUK VE DOĞAL AFET ŞUURU NASIL OLMALI?

  • 0-2 ıslak kümesindeki çocuklar şimdi bir şeyin farkında olmadıkları için ebeveynler bahse dair rastgele bir bilgi vermelerine gerek yoktur. Lakin meskende zelzele nedeniyle mesken ortamında oluşan Kaygı ve panik halini algılayabildikleri için anne-babaların bu durumda sakin ve metanetli bir duruş sergilemesi kıymetlidir. Bu türlü anlarda çocuğunuzu sıkı sıkı kucaklamak bebeğinizi inançta hissettirecek onu rahatlatacaktır.

  • 3-4 ıslak kümelerinden çocuklar deprem üzere doğal afet sonrasındaki imgelere Şahit olmuyorsa bu ıslak kümesi için de Ebeveyn babaların İzah yapmasına gerek görülmez. Ancak keşfetmeye ve daha Çok algılamaya meyilli olduğu için meskende yaşanan panik ve endişe dikkatlerini çeker ve onların gerilime girmesine neden olur. Yolunda gitmeyen bir şeylerin olduğunu anlarlar. Bu durumda ebeveynlerin sakin bir halla zelzele üzere doğal afetler hakkında küçük bir bilgi vermesinde fayda vardır.

  • 5-6 ıslak kümesindeki çocuklar gördüklerini ve duyduklarını rahatlıkla algılayabilir. tabiat olaylarını da anlayabilecekleri için zelzele üzere doğal felaketlerin insanları ve doğayı nasıl etkileyebileceği konusunda onları rahatlıkla bilgilendirebilirsiniz. Lakin bu yaşta mevt kavramını tam anlayamasalar da gidenin Geri gelmeyeceği iletisini kavrayabilirler.

  • 6-10 yaşındaki ilkokul çağı çocukları, yaşananlarla birlikte gördükleri ve duydukları her şeyi rahatlıkla anlar ve anlayış gösterebilirler. Ömrün içinde olan dramatik olaylar hakkında çocuklarınıza sade ve Kolay bir anlatımla bilgi vermeniz çocuğunuzda bu üzere durumlar karşısında metanetli duruş geliştirir. Hasebiyle mevt kavramını da daha güzel anlayabilirler. Ayrıyeten çocuklardan gelebilecek “Canı yanmış mıdır? Toprak altında soluk alabilir mi?” üzere sorular, gerçeklerden uzaklaşmadan cevaplandırılmalıdır.

NOT!

Bunların yanında çocuklara zelzele üzere doğal afet olayları esnasında ve sonrasında ne yapması gerektiğini anlatırken acil numaraları da (110 Yangın İhbar, 112 Hızır Acil, 122 Alo AFAD (Afet ve Acil Durum), 155 Polis İmdat, 156 Jandarma İmdat, 177 Orman Yangını İhbar ve 158 Kıyı Emniyet İhbar hattı) ezberletmenizde fayda var.

Ortaokul çağı çocukları (10-14);

Hayatın içinde olan bütün durumları, yaşananları, bunlara karşılık gelen her şey iç olmak üzere ebeveynlerin hislerini da anlayabilme yetisine sahip olurlar. Kötü olaylara karşı kendilerini muhafaza şuurunda olurlar. Vefatı ve o süreci anlamlandırmakla ilgili bir problemleri yoktur. Lakin anne-babalar olarak, çocuklarınız Şahit oldukları imgeler ve duyduklarının tesirini azaltacak telkinlerde bulunmanız, onları güç durumda kalan insanlara yardım yapmaya yönlendirebilir, empati hislerini pekiştirebilirsiniz.

Lise çağı çocukları (15+);

Yetişkinlerin anlayabildiği her şeyi anlayabilir, hissedebildiği bütün hisleri hissedebilirler. Yaşanan zelzele üzere afetler sonrasında yalnız olmadıklarını hissetmeleri kıymetlidir. Rastgele bir durum karşısında ümitsizliğe kapılmamaları için takviye olunmalıdır. Toplumu etkileyen olaylarda kendilerini işe Yarar hissetmek isteyeceklerdir. Bunun için ortam ve fırsat verilmeli, yardımlaşma ve yararlı olmanın insan üzerinde bıraktığı huzuru hissetmeleri sağlanmalıdır. Bu His onların ümitsizliğini, dertlerini da azaltacak; duygusal olarak da onları rahatlatacaktır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir