Çocuklara yemek kaşıkları ile ilaç vermek doğru mu? Uzmanlardan hayati uyarı

Beslenme, Genel, Sağlık Oca 14, 2023 Yorum Yok

Uzmanlar, çocuklara ilaç verilirken ebeveynlerin birtakım konulara uyması gerektiğine dikkat çekti. İlaçların tabibin belirttiği halde ve dozda verilmesi çocukların sıhhati için Aka Ehemmiyet taşıyor. Bu haberimizde Özellikle şurup formunda olan ilaçların nasıl kullanılması gerektiği konusunda bütün ayrıntılara değindik. Pekala çocuklara Yemek kaşıkları ile ilaç vermek yanlışsız mu? İşte uzmanlardan derlediğimiz cevaplar…

Havaların soğumasıyla birlikte, soğuk algınlığı hastalıkları da arttı. Bilhassa bağışıklık sistemi bir yetişkine nazaran daha güçsüz olan çocuklar nihayet vakitlerde grip, nezle ve soğuk algınlığıyla gayret içinde. Bu durum karşısında telaş duyan anne-babalara Aka rol düşmektedir. Uzmanlar, tedavi sürecinde verilen ilaçların dikkatli uygulanması konusunda ikazlarda bulundu. Bilhassa şurup formunda olan ilaçların ölçümüne dikkat çeken uzmanlar, yeni yapılan bir araştırmayla ebeveynlerin farkındalık kazanmasını sağladı. Yapılan araştırmalara nazaran sıvı ilaç kullanan Ebeveyn ve babaların %40’ı çocuklarına kusurlu ilaç veriyor. Şayet çocuğunuza şurubu ilacın kendi ölçeği yahut kaşığı ile değil de olağan bir tatlı kaşığı ya da Yemek kaşığıyla verirseniz ilaç kullanımında Değerli bir kusur yapmış olursunuz. Bir kerede verilen Çok doz, Önemli sıkıntılara yer hazırlamasa da yapılan kusurun tekrarı düzgünleşme sürecini uzatır.

çocuklara şurup verirken nelere dikkat edilmeli

ŞURUPLARI ÇALKALADIKTAN SONRA VERİN

Uzmanlar ilaç uygulamasından Evvel ilacın eşit bir biçimde dağılımını sağlamak için şişenin çalkalanması gerektiğinin de altını çizdi. Bu metot tam manasıyla ilaçtan faydalanmayı sağlar.

yemek kaşığı şurup verilir mi

İLAÇLARI HAKİKAT SAKLAYIN!

Özellikle çocuklara verilen antibiyotiklerin birden fazla, su ile karıştırılan toz formundadır. Uzmanlar ilaçların hakikat saklanmaları gerektiğine vurgu yaptı. Ebeveynlerin ilaç kutuları üzerinde yazan saklama talimatına uymaları konusuna da değinen uzmanlar, oda sıcaklığında unutulan ve rengi sararan, on günden uzun mühlet bekleyen ilaçların kullanılmasının sakıncalı olduğunu belirtti.

çocuklarınıza ilaç verirken tabibin önerdiği dozda vermeye dikkat edin

Ayrıca antibiyotiklerin dozuna da dikkat çekildi. Çocukta düzgünleşme belirtileri görülse de tabibin söylediği müddete kadar ilaç kullanımı devam etmelidir. Hakikaten ilaç erken bırakıldığı takdirde kalan bakteriler hastalığın tekrarlanmasına Sebep olabilir ve bu da daha uzun mühlet ilaç kullanımı demektir.

NOT!

Herhangi bir ilaç kullanımında beklenmeyen Yan tesirler görüldüğünde kesinlikle hekiminize başvurun.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir