Çocuk yetiştirmenin püf noktaları neler? Uzmanından nokta atışı tavsiyeler…

Beslenme, Genel, Sağlık May 01, 2023 Yorum Yok

Her Ebeveyn baba çocuklarının yeterli ve Mesut bir birey olmasını ister. Bunun için alınması gereken birtakım aksiyonlar var. Öncelikle kendi psikolojiniz ve mutluluğunuz üzerinde gerçekleştireceğiniz aksiyonlar çocuklarınız da standartlarını ve yaşama nazar açısını belirleyecektir. Uzman Psikolog Esra Ezmeci “Çocuk yetiştirmenin püf noktaları neler?” sorusunu yanıtladı. İşte bütün ayrıntılar…

Kendisine, ailesine ve etrafına yararlı olabilecek bir çocuk yetiştirmek her anne-babanın arzuladığı şeydir. Her çağ, farklı zorlukları beraberinde getirirken birçok Ana “Çocuğum ya düzgün bir birey olmazsa?”, “Çocuğum Mesut bir insan olabilecek mi?”, “Çocuğumun Mesut olması için ne yapmalıyım” üzere sorular sorabilir. Lakin bu soruların cevabını, olarak anne-babaların kendi Ömür standartları ve hayata olan nazar açıları belirler. Bu sebeple uygun bir çocuk yetiştirme gayesinde olan ebeveynler öncelikle kendi fizikî ve duygusal gereksinimlerine tahlil bulmalı. Çünkü özünde Mesut hissetmeyen bir insan diğerini da Mesut edemez. Uzman Psikolog Esra Ezmeci, çocuk eğitimi konusunda nokta atışı tavsiyeler verdi.

Çocuk eğitimi

ÇOCUK YETİŞTİRMENİN PÜF NOKTALARI NELER?

Ezmeci, çocuk eğitiminde öncelikle ebeveynlerin kendileri için harekete geçmelerini önerdi. Uzman Psikolog Ezmeci şu bilgilere yer verdi:

 • Anne-babaların psikolojileri hayli kıymetli;

İyi hissetmeyen bir Ebeveyn babanın, uygun hisseden bir çocuğu olamaz. Şayet ebeveynlik sizi yormaya, Olumsuz hisler hissettirmeye başladıysa; profesyonel dayanak alın. Ebeveynlerin Olumsuz bir ruh halinde oluşu, ister istemez davranışlarına yansır. Bu da çocuğun psikolojisi üzerinde tesirler bırakır. Mesut çocuk yetiştirmenin altın kurallarından biri, ebeveynin ruhsal olarak sağlıklı olmasıdır.

Çocuklarınızı yeterli tanıyın

 • Çocuğunuzu güzel tanıyın;

Ebeveynlik kuralları, hakikat ve yanlışları olan bir şey değildir. Ebeveynlik seyahatinde aslında çocuk Ebeveyn ve babayı şekillendirir. Çocuğunuzun mizaç ve karakterini tanıyıp, ona Müsait formda davranmak ve sorunlarda buna Müsait tahlillerde bulunmak için çocuğunuzla bağlantınızın sağlıklı olması değerli. Yani onu yakından tanımanız kural.

 • Beklentilerinizi gözden geçirin;

Mükemmel annelik yahut babalık yoktur. Bu tanıma uymak ismine kendinizi zorlamaya çalışmayın. Bu durum hem mutsuz olmanıza hem de eksiksiz olmaya çalışırken anı yaşamanıza Mani olacaktır. Ayrıyeten sizi de gerilime sokacaktır. Kendinize yaptığınız baskıyı ayrım edin ve rahatlatmaya çalışın.

 • Gelişim devrinin özelliklerini bilin;

Ergenlik periyodunda olan çocuğunuz kendi hudutlarını çizmek ve benliğini oluşturmak ismine anne-babasıyla birtakım çatışmalar yaşayabilir. Bu da ebeveynler için hayli yıpratıcı bir süreçtir. Ergenlik periyodunda bir çocuk kendi karakterini oluşturabilmek ismine Ira denemeleri yapacaktır. Bu hem ergene hem de aileye güç vakitler yaşatır. Lakin bir ergen bu vakitte her ne halde davranıyor olursa olsun, ailesi tarafından dayanağa ve şefkate muhtaçlık duyabilir.

Onları dinleyin

 • Mutlu çocuk için Mesut evlilik kaide;

Çocuk olduğunda evliliği ya da eşi, arka plana atmak aslında yapılan en Aka yanlışlardan biridir. Mesut ve huzurlu olmayan bir Ebeveyn baba konutta tansiyon yaratır ve bu da ister istemez çocuğu tesirler.

 • Onun hudutlarına hürmet gösterin;

Çocuğunuz kendisi için kararlar almaya başladığında ona yalnızca dayanak olmak ve kendi yolunda uçmasını izlemek en yanlışsız olandır. Şayet ki her hareketini mahzurlar, kurallar ve sert hudutlar koyarsanız, kendine güvenilmediğini hisseden çocuk, kendisine itimat hissini geliştiremez, hayatında yeni tecrübeler yaşamaya Aleni olamaz.

 • Çocuklarınızla şakalaşın;

Bir çocuğun kendine güvenmesi ve toplumsal hayatta muvaffakiyete ulaşabilmesi için, yeterli bir ruh halinde olması kuraldır. Bunun için çocuklarınızla şakalaşın, Türlü taklitler, espriler yapın. Bu durum tıpkı vakitte çocuğun gün içinde yaşadığı gerilimin azalmasına ve yaratıcı düşünmesine taban hazırlayacaktır.

Mutlu çocuk için Mesut evlilik şart

 • Özşefkatte ona Kılavuz olun;

Kendi kendini sevebilme hüneri yani özşefkat, kişinin Mesut olabilmesinde Temel faktördür. Bu marifet, insanların hayatında ve diğer bireylerle yaşadığı zorlukları daha kolay atlatmalarına Yardımcı olur. Ebeveyn ve babalar, çocuklarının yaşadığı sorunlara öz hassaslıkla yaklaşıp bu bahiste onlara yeterli Örnek olmalıdır.

 • Yaşa Müsait sorumluluk;

Çocuğun her işini onun ismine yapmak ona yapılan en Aka kötülüklerden biridir. Çocuklarınıza Ufak yaşlardan itibaren hem fizikî hem de gelişimine Müsait sorumluluklar verin. Yemeğini üstüne başına dökerek yemesi, size birtakım konut işlerinde yardım etmesi üzere Ufak sorumluluklar çocuk için Aka manalar Anlatım eder. Kendi gereksinimlerini giderebilen çocuk kendi kendine yetebilme hissiyle Bir arada hayatta sorunlara karşı tahlil üretebilecek yanılgılarından dersler çıkarabilecektir.

 • Suçlamayın;

Elbette herkes yanılgı yapar. Çocuğunuzun yaptığı yanılgılarda eleştirel ve suçlayıcı olmamaya İtina gösterin. Bu durumda yapılması gereken Biricik şey çocuğun kendi yanılgısını anlamasına Yardımcı olabilmektir. Kusurlardan ders çıkarabilmeyi öğrenen çocuk gelişir.

 • Sorularını asla karşılıksız bırakmayın;

Çocuğunuzun Vakit vakit sorduğu soruları, mantıksız görünse de yalın, açık, anlaşılır ve sakin bir lisanla Karşılık vermeye çalışın. Verdiğiniz yanıtlar onun sorduğu kadar olmalıdır, detaya girmeyin.

 • Koşulsuz sevgi verin;

Sevgi, her insan için en Temel gereksinimlerden biridir. Çocuğunuza her fırsatta Fazla sevdiğinizi söylemek, ona sarılmak, öpmek onu şımartmaz. Bilakis ileride bu davranışlar gösterilmezse yaşayacak olduğu sevgi açlığını gidermek için yapacağı yanılgılı davranışlardan onu Irak tutacaktır.

 • Sanatla tanıştırın;

Erken yaşlarda müzik, spor üzere sanat kısımlarıyla tanışan çocukların daha Mesut oldukları araştırmalarda daima kanıtlanmıştır. Çocuğunuzu spor, müzik, satranç vb. aktivitelere yönlendirmeniz çocuğunuzun hem ruhsal hem de fizikî sıhhatini Olumlu istikamette etkileyecektir.

 • Ona ölçülü davranın;

Yetişkinlikteki saldırganlık ve öfkenin Temel sebeplerinden biri de, bu şahısların çocukluk ömürlerinde Olumsuz fikir ve hislerle yetiştirilmiş olmasıdır. Bundan Dolayı yaşanan sorunlarda olabildiğince sakin ve ölçülü bir irtibat lisanında olmak epey kıymetlidir.

 • Kaliteli vakit geçirin;

Kaliteli vakitten kasıt, bütün vaktinizi çocuğunuza harcamak değil elbette. Çocuğunuzla geçirdiğiniz vakitte İlgi ve sevgi seviyeniz verebileceğiniz en üst düzeyde olmalı ve kendini keşfetmesi konusunda ona rehberlik yapmalısınız. Bilhassa günde bir öğün bile olsa, Bir arada Yemek yemeniz, yatmadan Evvel ona masal okumanız ve gibisi davranışlar bile inançlı bağ kurmanızda ve çocuğunuzun düzgün hissetmesinde Aka rol oynar.

 • Özür dilemeyi ihmal etmeyin;

Ebeveynlik, hoş ancak bir o kadar güç bir seyahattir. Bu seyahatte elbette çocuğumuza karşı kusurlarımız olacak. Bu yanılgılar sonucunda ona “Özür dilerim” demeniz, bu davranışın ona da aşılanmasını sağlar. Kendine güvenen, değerli hisseden, kendini farkında olan bir çocuk, hayat ona ne kadar aksilikler getirse de illa bir çıkış kapısı bulacaktır. Kendine güvenmeyi öğrenen çocuklar, yanılgı yapmanın doğal bir süreç olduğunu bilir. Kusurlarından ders çıkarır ve Daimi ileriye dönük devinim eder. Unutmayın; onunla siz de büyüyor, olgunlaşıyorsunuz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir