Çay Ve Kahve

Beslenme, Genel, Sağlık Eyl 01, 2022 Yorum Yok

Çay ve kahvede bulunan biyokimyasal açıdan etkin maddelerden biri de kafeindir. Daha az miktarda olmak üzere, çikolata da, kolalı içeceklerde ve birtakım ilaçlarla da özellikle ağrı geçirici ilaçlarda da kafein bulunur. Kafeinin kardiyovasküler sistem ve merkezi sinir sistemi üzerinde birtakım önemli etkinlikleri vardır. Avrupa da ve Amerika da son yıllarda kahve ve çay tüketimi artmaktadır.

Çay ve kahvenin olumsuz etkileri

Psikiyatrik belirtiler: Sinirlilik, depresyon, uykusuzluk ve var olan psikiyatrik bozukluklarda kötüleşme.

Bedensel belirtiler: çok miktarda idrar çıkma, ishal, karında gaz ve gurultu, dispepsi, sarsaklık ve titreme, migren ve baş ağrısı, kalp ritminde anormallik, hızlı kalp atışı, yüksek tansiyon, geceleri bacaklarda rahatsızlık ve yüksek kan kolesterolü.

Çayın ya da kahvenin yemek sırasında içilmesi bedenin sebzelerden emdiği demirin miktarını azaltır. Çay ve kahve çinkonun bedendeki emilimini azaltır. Kafein ayrıca midenin asit salgılamasını kamçılayan güçlü bir etkendir. Kafeini alınmış kahve bu bakımdan daha da etkilidir.

Kahve ve çayın bazı yararlı etkileri;

Astım: kafeinin uyarıcı etkisi üzerinde yararlı etkiler yapabilir. Kafein kimyasal bakımından teofiline benzer ki bu ilaç astım tedavisinde kullanılır.

Ağrı kesici: kafein ağrı geçirici ilaçların etkisini artırır.

Besinsel değeri: özellikle çay bazı minerallerin magnez ve flüorid gibi iyi bir kaynaktır.

 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir