Bursa nerede? Bursa’da gezilecek yerler nerelerdir? Bursa’ya nasıl gidilir?

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Oca 09, 2023 Yorum Yok

Turistik açıdan en sevilen kentlerimizden biri olan Bursa’da Özellikle Sonbahar ve kış aylarında mükemmel bir tatil yapabilirsiniz. Hem tarihi yapıları hem de göz kamaştıran doğasıyla dikkatleri üzerine çeken Belde hakkında bütün ayrıntıları sizler için araştırdık. Pekala Bursa nerede? Bursa’da gezilecek yerler nerelerdir? Bursa’da nerelere gidilir? İşte karşılıklar…

Doğusundan batısına pek Fazla medeniyetin ayak izlerini taşıyan bu eşsiz coğrafyada en dikkat çeken kentlerimizden biri de Bursa. doğal bitki örtüsü ve tertemiz havasıyla her Yıl binlerce seyahat severe kapılarını aralayan Bursa’nın kuvvetli tarihi ve Güçlü kültürü burayı değerli kılan özelliklerinin başında geliyor. Geçmişte Osmanlı İmparatorluğu’nun en beğenilen kenti olarak bilinen Bursa’ya dört mevsim gelerek etkileyici mimari yapıların ve değerli dini yapıtların ortasında tarihte küçük bir seyahate çıkabilirsiniz. Gelin, ülkemizin nadide hoşluğu Bursa’da gezilecek yerleri Bir arada adım adım keşfedelim.

BURSA NEREDE?

Marmara Bölgesi’nde yer Meydan Bursa geçmişte “Hüdavendigar” ismiyle anılmaktaydı. Kuzeyinde Marmara Denizi ve Yalova‘nın yer aldığı kentin, kuzeydoğusunda ise Kocaeli ve Sakarya bulunmaktadır. Doğusunda Bilecik ve güneyinde Kütahya ve Balıkesir‘in komşu olduğu Belde pozisyon olarak Kıymetli bir yerde konumlanmaktadır. 17 ilçeden oluşan kentin en kalabalık ilçesi ise Osmangazi‘dir. Birebir vakitte Bursa, Türkiye’nin en kalabalık dördüncü kenti olduğu için hayatın süratli ve ağır olduğu bir yerdir. Eşsiz bir hoşluğu içerisinde barındıran kent, 2016 Dünya Yaşanabilir Şehirler sıralamasında Dünya’da 28; Türkiye’de ise 1’inci seçilmiştir. 

Bursa

BURSA’DA NERELERE GİDİLİR? BURSA’DA GEZİLECEK YERLER

Bursa, doğal ve tarihi güzellikleriyle geçmişten günümüze Kıymetli bir Belde olarak görülmektedir. Bilhassa Osmanlı Devleti’nin birinci başşehri olan kentte tarihi çarşılar, maneviyatın sembolü olan mescitler, kış aylarında bembeyaz bir masala dönüşen kayak merkezleri ve bunun yanı Dizi her biri şaheser olan tarihi yapılar göz kamaştırıcı bir görüntüyü gözler önüne sermektedir. Eğer Bursa’ya gitmeyi düşünüyorsanız kesinlikle görmeniz gereken yerler şu halde:

  • Ulu Camii
  • Suuçtu Şelalesi
  • Uludağ
  • Eski Aynalı Çarşı
  • Irgandı Köprüsü
  • Cumalıkızık

ULU CAMİİ

Bursa’nın en Kıymetli tarihi yapılarından biri olan Ulu Camii, Osmanlı Padişahı Yıldırım Bayezid tarafından Niğbolu Zaferi sonrasında inşa edilmiştir. 1399 yılında tamamlanan caminin mimari ise Ali Neccar olduğu söylenmektedir. Yıllar içerisinde istila, zelzele ve yangın üzere Çeşitli ziyanlara uğrayan cami; yapılan onarım çalışmalarıyla günümüzdeki haline ulaşmayı başarmıştır.

Ulu Camii

Osmanlı Mimarisinde Değerli bir yer edinen Fazla kubbeli mescitlerin en Kıymetli örneklerinden biri olan ulu Camii, dikdörtgen bir planla inşa edilmiştir. Caminin içerisinde yer Meydan çiniler, minyatürler ve ahşap oymalar, ulu Cami’yi Özel kılmaktadır. Şayet Bursa’ya gelirseniz kesinlikle burayı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Ulu Camii özellikleri

SUUÇTU ŞELALESİ

Bursa’nın Mustafa Kemal Paşa ilçesine 17 kilometre uzaklıkta yer Meydan Suuçtu Şelalesi, tabiat severler için eşsiz bir seyahat rotası oluşturmaktadır. Dört mevsim gidilmeye Müsait olan şelale, Özellikle tabiat fotoğrafçılarının uğrak noktalarından biri haline gelmiştir.

Suuçtu Şelalesi

Çevresinde Fazla ölçüde kayın ağacının bulunduğu şelale, fay sınırının çökmesi sonucu şuan ki imgesine kavuşmuştur. Dilerseniz aileniz ve sevdiklerinizle burada piknik yapabilir ya da tabiatla baş başa kalarak huzurlu dakikalar geçirebilirsiniz.

Suuçtu Şelalesinden kareler

ULUDAĞ 

Uludağ, 1961 yılında ulusal park unvanını Meydan kayak merkeziyle bütün Türkiye’nin kış turizm merkezi gelmiştir. Marmara bölgesinin en yüksek dağı olan Uludağ, Özellikle Aralık ve Nisan ayları ortasında ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Uludağ

Hafta içi sakin ve huzurlu bir tatil imkanı sunan Uludağ’da Sonbahar ve kışın tadını çıkarabilirsiniz.

Uludağdan kareler

ESKİ AYNALI ÇARŞI

Bursa’nın Değerli tarihi yapılarından biri olan Eski Aynalı Çarşı, geçmişte Orhan Külliyesi’nde yer Meydan bir hamam olarak kullanılıyordu. 1399 yılında Osmanlı Padişahı Orhan Bey tarafından inşa edilen yapı, 1584 yılında meydana gelen yangınla hasar görse de yapılan onarım çalışmalarıyla şuan ki haline ulaşmıştır. Eski Aynalı Çarşının bu ismi almasının sebebi ise; yapılan tamirler sonrasında çarşıya gelen bir tüccarın, çarşı duvarına ayna astırmasından kaynaklanmaktadır.

Eski Aynalı Çarşı

Şuan da Aynalı Çarşıda ekseriyetle antika ve mücevher satan toplamda 15 dükkan yer almaktadır. Ayrıyeten Eski Aynalı Çarşı Vakıflar genel Müdürlüğü‘ne aittir. 

Eski Aynalı Çarşıdan kareler

IRGANDI KÖPRÜSÜ

Bursa’da yer Meydan Irgandı Köprüsü, görenleri hayrete düşüren yapısıyla zanaatçıların klasik el sanatlarını sergilediği bir yer olarak aktiflik vermektedir. Irgandılı Ali’nin oğlu Hacı Muslihiddin tarafından 1442 yılında inşa edilen bu köprünün üzerinde çarşı yer alması burayı Özel kılmaktadır. 

Irgandı Köprüsü

Dünyada sayılı yerlerden biri olan Irgandı Köprüsünün önünde fotoğraf çekilmeden Bursa’dan dönerseniz Fazla şey kaçırırsınız!

Irgandı Köprüsü akşam görünümü

CUMALIKIZIK

Osmanlıların Bursa’da birinci yerleştiği alanlardan biri olan Cumalıkızık, Osmanlı tarihinin dokusuna yakından şahitlik edebileceğiniz binalarıyla Şöhret salmıştır. 2000’de UNESCO Dünya Mirası Süreksiz Listesi‘nde yer Meydan Cumalıkızık’ta Osmanlı devrine ilişkin 270 konutun 180’i şuanda kullanılmaya devam edilmektedir. Moloz taş, ağaç ve kerpiç kullanılarak inşa edilen konutların çoğunluğu 3 katlı olmakla birlikte; sarı, beyaz, mavi ve mor rengin kullanımı göze çarpmaktadır. 

Cumalıkızık

Uludağ etekleri ve vadileri ortasında kalan köylerin her biri “kızık” olarak nitelendirildiğinden Dolayı köyün ismi de “Cumalıkızık” olarak bilinmektedir. Sakin ve dingin anlara kucak açmak isterseniz; kesinlikle Cumalıkızık köyüne uğramalısınız.

Cumalıkızıktan kareler

BURSA’YA NASIL GİDİLİR?

İstanbul’dan Bursa’ya gitmek istiyorsanız; karayolu yada denizyolunu tercih edebilirsiniz. Şayet Özel aracınız ile Bursa’ya gitmeyi planlıyorsanız; ortalama 154 kilometre arada yer Meydan kente yaklaşık 2 saat içerisinde ulaşabilirsiniz. 

İstanbul’dan Bursa’ya otobüs seferleri aracılığıyla ulaşmak isterseniz; en Müsait 125,00 TL‘ye satın alabileceğiniz otobüs bileti ile yaklaşık 2 saat 52 dakika içerisinde seyahatinizi tamamlayabilirsiniz.

Bursa’ya deniz seyahatini kullanarak ulaşmayı hedefliyorsanız; İDO ve BUDO‘nun düzenlediği seferler ile Mudanya ve Güzelyalı feribot iskelelerine ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. İDO aracılığıyla düzenlenen seferlerin uğramalı olacak biçimde kalkış-varış noktaları şu haldedir:

  • Bursa – Yenikapı – Kadıköy
  • Bursa – Armutlu – Armutlu Tatil Köyü –Yenikapı – Kadıköy
  • Bursa – Yenikapı

Bursadan kareler

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir