Boğaz Ağrısını Geçirme Yolları

Sağlık Ağu 16, 2022 Yorum Yok

 

Boğaz ağrıları genelde önemsenmeyen ve basit yöntemlerle geçiştirilmeye çalışılan bir sağlık sorunudur. Kişiden kişiye farklılık gösteren boğaz ağrıları çeşitli nedenlerle ortaya çıkmaktadır.

Boğaz ağrısı çocuklarda ciddiye alınmalıdır. Çünkü boğaz ağrısı çocuklarda krup ya da bademcik iltihabının göstergesidir. Boğaz ağrısı uzun süre devam ederse çocuk doktora götürülmelidir. Ayrıca boğaz ağrısına ateş de eşlik ederse o zaman vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Boğaz ağrısı larenjit ya da Alman kızamığı gibi çeşitli enfeksiyonların habercisidir. Nedeni belirsiz boğaz ağrıları genelde streptotok enfeksiyonu nedeniyle olur. Genç yetişkinlerde sıklıkla görülmektedir. Aşırı yorgunluk ve çalışma hayatı buna neden olmaktadır. Stres de tetikler.

Boğaz Ağrısı İçin Tedavi Yolları Nelerdir ?

  • Boğaz ağrısı ekinezya tentürü ya da kapsülleri ile tedavi edilebilir. Boğaz ağrısına neden olan enfeksiyonlarla savaşmak için günde 5 ml ekinezya tentürü alabilirsiniz. Günde 3 defa almalısınız. Bu yoksa 600 mili gram ekinezya kapsülü de aynı etkiyi sağlayacaktır.
  • Boğaz ağrısı sıcak suya eklenen limon suyu ile de hafiflemektedir. Bu karışıma bal ilave ederseniz boğazlarınız yumuşayacaktır.
  • Hatmi yaprakları ve altın başak da boğaz ağrısını geçirmektedir.
  • Adaçayı  iyi gelmektedir.
  • Ayrıca  sıcak suya 5 ml ekinezya eklerseniz bu karışım ile gargara yapıp boğazlarınızı rahatlatabilirsiniz.
  • Fındık otu, kekik ve kırmızı adaçayı ile biberiye ve ahududu yaprakları ile hazırlanan çaylar boğaz ağrısına iyi gelmektedir.
  • Ananas suyu da boğaz ağrılarına iyi gelmektedir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir