Beyaz eşya boyanır mı? Beyaz eşyalar nasıl boyanır? Beyaz eşya hangi boyayla boyanır?

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Nis 22, 2023 Yorum Yok

Evimizin demirbaşı haline gelen ak eşyalarımıza Bazen Vakit bakıp “Acaba bunun şurası boyanır mı?” ve “Boyadıktan sonra silince boya Menfaat mı?” üzere sorular soruyoruz. Şayet buzdolabı, çamaşır makinesi ya da fırın üzere ak eşyalarınızı boyamak istiyorsanız hiç endişelenmeyin! Pekala ak eşyalar boyanır mı? ak eşyalar nasıl boyanır? İşte bu ve bunun üzere bütün soruların karşılığı haberimizin devamında…

Kişisel olarak rahat hissettiğimiz ve huzur alanlarımız haline gelen konutlarımızın her bir köşesinin göz Müşteri ve konforlu görünmesini isteriz. Bunun için dekorasyon tüyolarından, tanınan tarzlardan ya da trend eserlerden faydalanabiliyoruz. Lakin bu birçok Vakit bu adımlar bütçemizi sarsabiliyor. Şayet yıllarca kullandığınız emektar ak eşyalarınızı yenilemek istiyorsanız yenisi satın almaktan daha farklı bir teklifle karşınızdayız. Vakitle yıpranan, aşınan, boyası dökülen ve paslanan ak eşyalarınızı birkaç saatinizi ayırarak boyayabilir ve yepisyeni bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Gelin ak eşyaları boyamanın en kolay yollarına Birlikte göz atalım.

BEYAZ EŞYA BOYANIR MI? ak EŞYALAR NASIL BOYANIR?

Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ya da fırın… İstediğiniz ak eşyayı yanlışsız ve tesirli adımlarla boyayabilirsiniz. Bunun için birinci olarak istediğiniz rengi ve boya çeşidini seçmeniz gerekiyor. Peki hangi boya ak eşyaları boyamak için uygun? diyorsanız seçenekleriniz şu halde:

 • MULTİ SURFACE (ÇOKLU YÜZEY) HOBİ BOYALARI

Ahşap, mdf, plastik, metal, mermer, fayans, cam, mutfak dolabı, banyo dolabı, sehpa, tepsi, duvar, masa ve hatta İskemle boyamak için dahi sıklıkla tercih edilen hobi boyaları ak eşyaları boyamak için de Müsait nitelikler taşımaktadır. Kokusuz olduğu için Aka avantaj sunan bu boya tipi, birebir zamanda hızlı kurur ve ağır renk pigmentine sahiptir. Lakin bu boyaları tercih ederseniz uygulama sonunda kesinlikle vernik kullanmayı unutmamalısınız.

Beyaz eşya boyama

 • SPREY BOYA

Son periyotlarda sprey boyalarla boyama yapmak epeyce tanınan bir hale geldi. Hem süratli hem pratik bir metot sunan sprey boyalar, elleriniz ya da etrafın kirlenmesine de Mani olur. Emaye yüzeylere uygulanabilen parlak bitişli sprey boyalar, vernik sorununu de ortadan kaldırıyor.

Beyaz eşya boyama yolları

 • YAĞLI BOYA

Yıllardır boya yapma denildiğinde birinci akla gelen tercih çoklukla yağlı boyalar oluyor. Yağlı boyalar ile ak eşyalarınızı boyayabilirsiniz lakin koku sorunu ve vernik kullanımını göz önüne almanızda fayda var.

Beyaz eşyalar nasıl boyanır?

BEYAZ EŞYA BOYAMAK İÇİN GEREKLİ GEREÇLER NELERDİR?

Beyaz eşyalarınızı boyamadan Evvel Gerekli olan bütün materyallerin eksiksiz olmasına İtina göstermelisiniz. İşte ak eşya boyamak için sahip olmanız gereken materyaller:

 • Boya
 • Vernik (Boya tipine nazaran opsiyoneldir)
 • Astar
 • Koruyucu örtü
 • Sünger boya rulosu ve ince kestirme fırçası
 • Sentetik macun (paslı ak eşyayı boyamak için)
 • Metal spatula (paslı ak eşyayı boyamak için)
 • Boya tavası (Boya cinsine nazaran opsiyoneldir)

BEYAZ EŞYALARI BOYAMADAN önce YAPILMASI GEREKENLER

Öncelikle ak eşyalarınızın yüzeyi paslıysa bir spatula yardımıyla paslı yüzeydeki boya çıkıntılarını nazikçe kazıyarak işe başlayın. Akabinde bu kısmı zımparalayın ve hafif nemli bir bezle silmeyi ihmal etmeyin. Daha sonra sentetik macunla paslı alanı kapatıp 24 saat kurumasını bekleyin. Zımparalama süreci ile macunu ak eşya yüzeyi ile birebir düzeye getirerek süreci tamamlayabilirsiniz. Şayet zımparalama süreci gerçekleştirmeyecekseniz direkt olarak ak eşyanızı hoş bir biçimde temizleyin ve kurumasını bekleyin. Öte yandan boyamak istemediğiniz kısımlara maskeleme bandı yapıştırmayı unutmayın.

Evde buzdolabı boyama

BEYAZ EŞYALAR NASIL BOYANIR? 

İlk olarak ak eşyanıza parlak yüzey astarı uygulayın ve 24 saat astarın kuruması için bekleyin. Akabinde boyanızı çalkaladıktan sonra boya tavasına aktarın ve fırçanızı ileri Geri olacak formda boya tavasına sürün, fazlasını alın. Yüzeye bastırmadan aşağı-yukarı hareketlerle birinci kat boyayı yapın ve kurumasını bekleyin. Birinci kat kuruduktan sonra tekrar boyama süreci gerçekleştirin. Kullandığınız boya çeşidine nazaran vernik uygulaması da yapabilirsiniz. Yüzey kuruduktan sonra ak eşyanızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Ev eşyalarını boyama

UNUTMAYIN HOŞ BİR konut HUZURLU ADIMLARIN BAŞLANGICIDIR!

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir