Bebeklere muhallebi ne zaman verilmeli? Bebeklerin tüketebileceği muhallebi tarifleri

Beslenme, Genel, Sağlık Oca 10, 2023 Yorum Yok

Anne sütünden sonra ek besine geçiş periyodunda bebeklere verilen besleyici muhallebi tanımları ile karnını doyurabilirsiniz. Üretimi olduk pratik olan muhallebi tanımlarını sizler için derledik. Mide ve bağırsakları içinde fayda sağlayacak bu tarifler Ebeveyn sütünden sonra devam eden kuvvetli besinler ortasında yer alır. Bebeklere muhallebi ne Vakit verilmeli? Bebeklerin tüketebileceği muhallebi tanımları nelerdir?

Anne sütünden sonra bebeklerin epeyce doyurucu ve sağlıklı beslenmesi kaidedir. Bu bebeğin Tüm metabolik sistemini tesirler. ek Besin desteklerinde Varlıklı bir besin listesi seçilmelidir. Bunun içinde tatlısından anne yemeğine ve Ara öğününe kadar her şey daha dikkatli seçilmelidir. Bebeğin tüketeceği her besin öncelikle sindirimini tesirler. Bu yüzden seçilen besinlere dikkat edildiği kadar yapılışı da değerlidir. Tatlı çeşitlerini alıştırmak için sütlü tatlıları öncelikle tutun. Bunlar ortasında en sağlıklısı ise pirinç unuyla yapılan muhallebilerdir. 

bebeklere muhallebi ne Vakit yedirilmeli

BEBEKLERE MUHALLEBİ NE Vakit VERİLMELİ?

 1. Anne sütü Meydan bebekler altıncı ayın sonunda kendini ek besine Amade olduğunu hissettiren işaretleri göz önüne serdiğinde ek Besin süreci başlatılabilir.
   
 2. Altıncı ayını doldurduktan sonra ek besine başlatılan bebeklerde yalnızca 1 öğün tercih edilebilir. 9-12 aylık devirden sonra ek besine alışan bebeklerde öğün sayısı 3’e çıkartılabilir.
   
 3. Sadece sütle olduğu üzere sade olarak da pişirilebilen muhallebilere göre muzlu, irmikli, Ebeveyn sütlü, pekmezli, bisküvili, devam mamalı ve meyveli muhallebiler de alternatif seçeneklerdir. 

MUHALLEBİNİN BEBEKLERE YARARLARI NELERDİR?

Özellikle de birinci sefer Ebeveyn olan bir bayanın emzirme periyodundan sonra bebeğini bekleyen ek Besin sürecini nasıl en yeterli geçirebileceğini düşünmesi olağandır. Hangi besinden başlamak gerektiğini ve öğün ortalarında bebeğe ne kadar mama verilmesi gerektiği üzere kimi Temel bilgilerin bilinmesi gerekir. 
 • Kıvamı bebeğin damağına en Müsait olması özelliğiyle kolay yedirilebilir.
   
 • Çok süratli ve kolay sindirilebilir, bebekte rahatsızlık hissi uyandırmaz.
   
 • Kolik sorununa yol açmaz.
   
 • Farklı tanımları ile bebeğin sıkılmadan beslenmesine devam etmesi sağlanabilir.
   
 • Alerji mümkünlüğü düşük. (Bebeğin gelişim ayına Müsait besinler tercih edilmeli!)

bebeklere ek gıda

BEBEKLERİN TÜKETEBİLECEĞİ MUHALLEBİ TANIMLARI NELEDİR?

İRMİKLİ BEBEK MUHALLEBİSİ

Malzemeler:

1 çorba kaşığı irmik
1 çorba kaşığı pirinç unu
1 su bardağı su

Yapılışı:

Su ile karıştıracağınız pirinç unu ile irmiği kısık ateşte koyu renk alana kadar karıştırarak pişirin. Biraz ılık olduktan sonra dilerseniz meyve ekleyebilirsiniz. Soğuyunca servis edilir.

SADECE SU VE PİRİNÇ UNU İLE MAMA TARİFİ

MALZEMELER:

1 çay bardağı su
1 tatlı kaşığı pirinç unu

HAZIRLANIŞI:

İçi pak bir kaba suyu ve pirinç ununu koyarak güzelce pişirelim. Lakin, burada kullanacağımız suyun içme suyu olması Fazla kıymetlidir. İçme suyunu kullanırken de öncesinde kaynatılıp soğutulmasına dikkat edin. Mamayı hazırladıktan sonra pirinç unu mamasını biberona ek edin. Ilık hale gelince bebeğinize afiyetle yedirin.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir