saglikdunyam.net | Sağlıklı Yaşam Detayları

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Beslenme
 4. »
 5. Bebeklerde nefes darlığı nasıl anlaşılır? Nefes darlığı çeken bebeğe ne yapılır?

Bebeklerde nefes darlığı nasıl anlaşılır? Nefes darlığı çeken bebeğe ne yapılır?

admin admin -
37 0

Her Ebeveyn ve baba çocuklarının Mesut ve huzurlu yetişmesiyle Bir arada sağlıklı olmasını da ister. Bebeğin Nefes alış ve verişini bile Denetim eden ebeveynler, Özellikle grip olan bebeklerinin soluk darlığı çektiğine Şahit olurlar. Yalın sistemlerle bebeğinizin daha rahat soluk almasını sağlayabilirsiniz. Bebeklerde soluk darlığı nasıl anlaşılır? soluk darlığı çeken bebeğe ne yapılır?

Bebekleri hasta olan ebeveynler, bebeklerinin çektiği soluk darlığına karşı epeyce endişelenir. soluk darlığı çoklukla göğüste sıkışma çoğunlukla grip üzere hastalıklarda ortaya çıkan mukusun akciğerin şişmesini tedbire sonucunda ortaya çıkar. Hava almaya açlık olarak tabir edilen soluk darlığı, bebeğin rutin hayatını etkilemekte ve gelişimine ziyan vermektedir. Kâfi ölçüde oksijen alamayan bebek güçsüz kalır ve olağan yaşıtlarına nazaran daha Çok yatma gereksinimi duyar. Bununla Bir arada gelişimi gecikebilmektedir. Bebeğin hayat kalitesini bozan soluk darlığı, oksijen kâfi ölçüde alınamaması ve dışarıya kâfi ölçüde karbondioksit atılımının yapılamamasıyla, teneffüs sistemi dışında kalp sisteminde de meşakkatler görülmeye başlanır.

bebeklerde soluk darlığı

BEBEKLERDE soluk DARLIĞI NASIL ANLAŞILIR?

Bebeklerin enfeksiyonel hastalıklarda soluk almakta zorlanması epey olağan bir durum olduğunu belirten uzmanlar, soluk almakta Önemli zorlukların yaşanması sonucunda ise soluk darlığına bağlı olan hastalıkları akıllara getirdiği belirtti. soluk darlığı çeken bebekte belirtiler şu halde yer alır:

 • Yüz, boyun, göz ve dudaklarda ödem yada şişme Laf mevzusudur.
 • Ayak ve ayak bileklerinde ödem ve şişme görülür.
 • Solunum suratı olağandan fazladır. ( Normali: 0-1 ıslak ortası dk 50, 1-12 ıslak dk 40, 12 ıslak üzeri dk 20’den fazlaysa soluk darlığı vardır.)
 • Kalp atışının süratli olması Kıymetli bir belirti.
 • Hırıltılı Nefes alıp verme,
 • Solukla Bir arada bir ıslık sesli, yüksek frekanslı teneffüs sesi gelmektedir.
 • Ağzından olağandan Çok salya akması.
 • Sırt üstü yatırıldığında bebeğin horlaması,
 • Yeşilimsi yada sarı renkte balgam çıkartması,
 • Gün uzunluğu bitkin olması ve güç sarf edememesi belirtilerdendir.

BU BELİRTİLERİ BEBEĞİNİZDE ayrım EDİYORSANIZ, HASTALIK İLERLEMEDEN BİR Lahza önce HEKİMİNİZE BAŞVURUNUZ!

buhar makinesi ve bebek

NEFES DARLIĞI ÇEKEN BEBEĞE NE YAPILIR?

►BUHAR ODASI

Nefes darlığı çeken bebeğe birinci olarak Buğu odası uygulaması yapmanız gerekmektedir. Buğu mukusun incelmesini ve akmasını sağlamaktadır. Sıcak suyu bir müddetliğine açıp, kapıları kapatın. Bebeği sıcak suyun buharının yayıldığı yere hakikat oturtun yada bunun için yapılmış Müsait fiyatlı Buğu soluk açıcı aletler satın alabilirsiniz. 10 dakika kadar Buğu aldırmanız, bebeğinizin rahatlamasını sağlayacaktır.

ballı zencefil

►ZENCEFİL

İltihap söktürücü özelliği ile bilinen zencefil, antibakteriyel ve antiviral özellikleri sayesinde birçok teneffüs yolu hastalığıyla savaşmaktadır. Ciğerlerdeki iltihabı azaltan zencefil, soluk darlığı sorununa güzel gelmektedir. 1 yaşından Aka bebekler için eşit ölçüde zencefil suyu, nar suyu ve balı karıştırarak günde üç Defa 1 Yemek kaşığı yedirin.

ballı limon

►BAL

Soğuk algınlığı ve öksürük akla gelince birinci olarak bal öneren uzamanlar, antibakteriyel ve antioksidan özelliği ile uygunlaştırmayı hızlandırdığını belirtti. Bağışıklık sistemine sağladığı katkı sebebiyle hastalığın erken bedenden atılmasını sağlarken, boğaz ve mideyi de rahatlatmaktadır.  2 çay kaşığı balı 1 çay kaşığı taze sıkılmış limon suyuyla karıştırıp çocuğunuza birkaç saatte bir verin. Ilık ballı sütte semptomları hafifletecektir. Dikkat! 1 yaşından Ufak bebekler için bal tehlikeli olabilir!

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir