Bal Nasıl Saklanır

Beslenme, Genel, Yaşam Ağu 21, 2022 Yorum Yok

Kahvaltılıkların vazgeçilmezi ve uzun yaşam sırrı olan bal son derece faydalı gıda maddelerinden biridir. Bal doğal olduğu zaman kişilere yüksek enerji verir ve sağlık deposu olarak adlandırılır. Bal arıların binlerce tür bitki arasında dolanarak onların özlerinden elde ettiği nadide bir gıda maddesidir. Bal bu nedenle eşi benzeri olmayan bir besin kaynağıdır.

Bal gibi bir hazineyi korumak da özen ve itina ister. Bal hazinedir. Hazineyi nasıl özenerek koruyorsak balı da o şekilde korumalı ve muhafaza etmeliyiz. Balı muhafaza etmezsek besin değerini kaybedecek ve şekerlenerek faydasını veremeyecektir.

Bal en doğal ve taze şekilde nasıl korunur?

Bal binlerce faydası bulunan bir besin kaynağıdır. Ballar cam kavanozlara konur. Bu nedenle balları saklamak için en ideal şeylerden biri de cam kavanozlardır.

– Ballar cam kavanozların içerisinde serin, kuru ve karanlık bir yerde saklanmalıdır ve asla sıcağa bırakılmamalıdır. Isı ve güneş gibi nedenlerle bal hem cıvır hem de besin değerlerini kaybederek şekerlenir ve sadece tatlı bir maddeye dönüşür. Gün ışığında aşırı kalan bal hemen bozulur. Eğer kavanozun ağzı açık bırakılırsa da tadında acıma başlar. Çünkü bal hava yolu ile nem alır ve tadı acımsılaşır.

Bu nedenlerle bal sadece serin, kuru ve karanlık yerlerde tutulmalıdır. Televizyon ekranlarında bal satan ve kanal satın alan balcılara itibar etmeyiniz. Bal ciddi bir gıda maddesidir. En doğalı en iyisidir. Ne daha pahalısı ne de en cafcaflısı balı iyi yapmaz. Lütfen güvenilir ve bildiğiniz esnaftan balınızı, yumurtanızı, peynirinizi alın. Sahte ballar sadece şeker deposudur.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir