Bal ile Saç Bakımı Ve Ballı Saç Maskesi

Güzellik, Sağlık Eyl 11, 2022 Yorum Yok

Bal ile Saç Bakımı kimilerine tuhaf gelmiş olabilir. Evet yanlış duymadınız! Her derse deva balın saça olan faydaları da saymakla bitmez. Saçlarımız günlük yaşamda dış ve iç etkenlerden en çok etkilenen ve bakıma en çok ihtiyaç duyan bölgemizdir. Hemen her gün saçlarımıza dışarıdan (çevresel faktörler veya kozmetik faktörler) ve ya içeriden (biyolojik ve ya beslenme ile alakalı faktörler) zarar veririz.

Uyguladığımız fön, jöle,  wax veya sprey gibi kimyasal tüm ürünler saçınıza zarar verir. Saç bakım ürünleri dahi kimyasal oldukları için zararlı olabiliyor. Saça diğer bir zararda beslenme alışkanlıklarımız ve sağlık problemleriyle gelmektedir. Mesela troid bezi yavaş çalışan insanın saçı gün geçtikçe seyrelip inceleyecektir ve kişi genetik olduğunu düşünüp kaderine küsecektir.  Halbuki basit bir kan testi ile saç dökülmesinin arkasında herhangi bir biyolojik nedenin olup olmadığını öğrenebilir. Bunun yanında saç köklerini besleyen yeterli mineral ve vitaminleri alamamakta saç dökülmesinin başlıca nedenlerinden biridir. İyi haber su ki saçınız döküldükten sonra saç kökü hala canlıysa, yeni saç tellerinin çıkmasını destekleyebilirsiniz.

Yani yapacağınız doğal uygulamalar ile saçlarınıza tekrar kavuşabilirsiniz. İşte tam burada işinize yarayacak ballı saç maskesini anlatmak istiyorum. Bal maskesi için en temel ihtiyacımız, doğallığına inandığımız ve emin olduğumuz bal bulmak. Şekerden üretilmiş bal ile saçın kökünü yakma şansınız bile vardır. Şekerin vücuda ve cilde hiçbir faydası yoktur. Doğal olarak bal ile saç maskesi hazırlayacak olanlar, temin ettikleri balın doğal olduğuna emin olmaları lazım. Doğal balı temin edebilenler, akıllarındaki bir kaç soruya da cevap bulmak isteyeceklerdir. Gelin bunlara hep beraber göz atalım.

Saça Bal Sürülür mü?

Saça bal neden sürülmesin ki. Bir çok insan hali hazırda ne olduğunu bile bilmediği, sözde saç bakım ürünlerini rahatlıkla aynanın karşısında saçlarına uygulayabiliyorsa, Balı da çok rahat saçlarına sürebilir ve doğal olduğu için, saçınızdaki o kimyasallardan kat ve kat daha faydalı olacağı da kesindir. O yüzden balı saçınıza gönül rahatlığı ile sürebilirsiniz.

Bal Saç Dökülmesine İyi Gelir mi?

Saç dökülmesinin altında yatan onlarca sebep vardır. Kişi kendi sebebine dayalı olarak çeşitli yöntem ve tedavilere başvurmaktadır. Bu sebeplerden bazılarına değil Bal, arı kovanı bocalasanız bir fayda sağlamayacaktır. Bahsettiğim durum DHT hormonuyla alakalı saç dökülmesi. Genetik ve irsi saç dökülmelerinde de keza durum aynıdır. Fakat bazı vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklı durumlarda balın mucizesinden sizde faydalanabilirsiniz. İçerisinde bulunan zengin enzimler ve mineraller sayesinde bal bazı saç dökülmelerinin önüne geçtiği bilinmektedir. Bazı toplumlarda ise balı hala saç dökülmesini engellemek için kullananlar var. O yüzden bu soruya kısmen “Evet, bal saç dökülmesine iyi gelir” diyebiliriz.

Peki Neden Bal?

Balın içerisinde bulunan enzimler vitamin ve mineraller yeniden hayat verecek cinsten. Bakın bu besleyici özellikleri, ölmemiş saç hücrelerine ulaşarak yeniden saç çıkmasını veya hali hazırda bulunan ince telli saçları kuvvetlendirerek kalınlaşmasını sağlamaktır. Sadece 8 hafta uygulayacağınız ballı saç maskesinin sonuçlarını görmek için, uygulamaya başlamadan önce saçlarınızın fotoğraflarını çekin ve kaydedin. 8 hafta sonunda aradaki farkı gözlerinizle görün.

Bal ile saç bakım maskesi nasıl hazırlanır?

Ballı Saç Maskesi için ihtiyacınız olan tek şey, hemen hemen herkesin evinde bulunabilen, (% 100 organik olduğuna inandığınız) bal, su ve limon.

Ballı Saç Maskesi Hazırlanışı;

Organik balımızı bir kavanoza dökerek sıvı yağ kıvamına gelene kadar su ekliyoruz ve yarım limonu içine sıkarak karıştırıyoruz. Ballı saç maskemiz hazır. Şimdi gelelim uygulamaya.

Hazırlamış olduğumuz karışımı bir kaşık yardımı ile tüm deriniz ve saçınız ıslanacak şekilde her bölgesine döküyoruz. Bütün maskeyi döktükten sonra yumuşak hareketlerle başımıza masaj yaparak derinin maskeyi iyice emmesini sağlıyoruz. Bu adımdan sonra 1 saat bekleyip, saçınızı normal şampuanınızla durulayın.

Bal ile saç bakımı işlemi haftada 2 gün olmak üzere 8 hafta uyguluyoruz. Ve 8. Haftanın sonunda yeniden fotoğraf çekip, sonuçları kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

Eğer saçınızda ışık saçan bir parlaklık istiyorsanız, tek yapmanız gereken maskesine 1 tatlı kaşığı elma sirkesi eklemek. Sirke saçınıza doğal parlaklık ve dolgunluk verecektir. Bal ile Saç Bakımı gerçekten işe yarayan doğal saç bakım yöntemlerinden biridir. Sizde bu yazımızı paylaşarak, saç dökülmesi veya saç canlandırma konularında doğal yöntemler arayan kişilere

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir