Bağışlara rağmen Türk Kızılayı’nın kan stokları hala alarm veriyor!

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Nis 12, 2023 Yorum Yok

Türk Kızılayı’nın kan stoklarında alarm verilmesinden sonra bağışlar bir bir gelmeye başladı. Yapılan bağıştan sonra Kızılayın stoklarda bir ölçü artış yaşandı Lakin kurumdaki 23 bin 824 ünite kan 4 günlük stoku karşılıyor.

Geçtiğimiz günlerde yaşanılan zelzele ve salgınlardan sonra kan bağışında düşüş yaşan Kızılay, stoku düzeyinin “kritik” bir seviyede olduğunu belirtmişti. Yapılan kan bağışı davetlerinden sonra Türk Kızılay Kan Hizmetleri genel Müdürü Saim Kerman, kan bileşenleri stoklarının durumuna ait açıklamalarda bulundu. Kerman,  stokların minimum düzeyin altında olduğunu söyleyerek bir Defa daha kan bağışı daveti yaptı.

“ŞU ANDA KRİTİK EŞİKTEYİZ”

Kan düzeyinin kritik bir kısımda olduğunun altını çizen Kerman, “Kritik Tertip Türkiye için Tüm hastanelerimiz baz alınarak ve kan kümelerine da bakılarak en az 52 bin ünite olarak belirlenmiştir. Şu anda kritik eşikteyiz, maalesef 23 bin 824 düzeyindeyiz. Bu epeyce düşük bir sayı.” açıklamasında bulundu.

Kızılay kan stokları alarm veriyor

“BAZI BÖLGELERDE SIFIRA YAKLAŞTI”

Kerman Özellikle kimi kan kümelerinin daha Fazla külfete girdiğinin üzerinde durarak, “Özellikle Ender olan kan kümelerindeki gereksinim, birtakım bölgelerde sıfıra yaklaştı. Elimizde 23 bin 824 ünite kan olması demek, Tüm kümelerden bütün Türkiye’nin her Lahza gereksinimini karşılayabilecek durumda değiliz demektir.” diye konuştu. “Acilen bağışa gereksinimimiz var.” diyen Kerman, hafta sonu yaklaşık 11 bin 500 ünite kan bağışı yapıldığını duyurdu.

Türk Kızılayı

“BAĞIŞLARIN DEVAMINI BEKLİYORUZ”

Yapılan kan Eda davetlerinden sonra 7 bin 500 ünite civarında servis gerçekleştirdiklerini aktaran Kerman, “Hafta sonu bağışlarla Bir arada 4 günlük stoka çıktık diyebiliriz lakin hala yetersiz, bağışların devamını bekliyoruz.” dedi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir