Arslanköylü kadınların demokrasi mücadelesi: Can pahasına oyuna sahip çıkan kadınlar…

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı May 10, 2023 Yorum Yok

76 Yıl Evvel Anadolu’nun bir köyünde, kadın-erkek omuz omuza yazılan ulusal irade destanı olarak yer Meydan Arslanköylü bayanların demokrasi kıssasını ele Meydan KADEM “Rey demek, namus demektir” sloganıyla demokrasi uğraşını ele aldı.

HABERE İLİŞKİN GÖRÜNTÜ İÇİN TIKLAYIN İZLE

1947 yılında Türkiye’de demokrasi tarihine geçen Arslanköy olayı KADEM tarafından tekrar hatırlatıldı. Mersin’in merkez Toroslar ilçesine bağlı Arslanköy Mahallesi’nde gerçekleşen “46 olayları” olarak tarihe  geçen muhtarlık seçimlerinde gösterdikleri cüret, demokrasi örneği olarak yüzyıllar boyunca tazeliğini koruyacak. “Rey demek namus demektir” başlığıyla demokrasi aşkını bir Kez daha hatırlatan KADEM, oyu canı değerine koruyan Arslanköylü milletini anlattı.

Bir direniş örneği olarak anlatılan “46 hadisesi” Cumhuriyet yıllarının en Kıymetli olayıdır. CHP ve Demokrat Partinin 1947 yılında özgür bir ortamda birinci sefer yarıştıkları bir periyotta “açık oy kapalı tasnif” oylaması demokratik seçimi antidemokratik olarak tarihe yazmıştır. Oylama tamamlandıktan sonra demokratikleşme yoluna altın harflerle yazılacak bir çaba başlar. Arslanköylü bayanlar, seçime hile karışacağı dehşetiyle sandığın karakola götürülmesine müsaade vermez ve köy odasının önünde sabaha kadar nöbet fiyatlar. Sabah oy sayımı yapılır ve Demokrat Partili Namzet Aleni Ara öndedir. Köyde 9 yıldır muhtarlık yapan CHP’Lİ Tahir Şahin, sonucu kabullenmez. Olayların büyümesinin akabinde köye yüzlerce asker gelir ve 20’si bayan 47 köylü, olaylar karıştıkları ve jandarmaya saldırdıkları argümanıyla göz altına alınıp tutuklanır. Kimi sanıkların idamla yargılandıkları dava, ülke gündemine yerleşir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir