Antidepresan Kullanımı Ve Zararları

Sağlık, Yaşam Ağu 16, 2022 Yorum Yok

 

Antidepresan Nedir ?

Günümüzde birçok bireyin içinde bulundukları durum sosyal çevreleri yaşadıkları travmalar sonucunda ortaya çıkan psikolojik sorunları nedeni ile tedavi amaçlı kullandıkları ilaçlara denir. Yaşadıkları olaylara duyarsız olma, mutluluk hissi, takmama olayı, için yapılan antidepresanlar insanlar da anlık olarak rahatsızlıklarını geçirse de uzun vadede kalıcı hasarlar bırakıyor.

Antidepresanlar Hangi Hastalıklarda Kullanılır ?

  • sara
  • panik atak
  • sinir hastalıkları
  • depresyon

Antidepresanların Kullanım Amacı Nedir ?

Üretilme amacı hastayı anlık ruh halinden uzak tutmaktır ve birçok yan etkisi bulunur. Hormonları sakinleştirir ve mutluluk vermesinin yanı sıra vücut o ilaca bağımlı olarak almadığı takdirde daha kötü sonuçlara yol açar. Günlük hayattaki rutin aktivitelerini yerine getiremez, insanlardan kopuk bir şekilde hayatına devam eder. Kişi, sorumluluk almaktan kaçınır ve hiçbir şey yapamama hissi oluşur.

Antidepresanın Yan Etkileri  Nelerdir ?

  •  Baş dönmesi
  • Konuşamama
  • Baş ağrıları

Kişi antidepresan aldığı zamanlar da sersemleşir, ayakta durmakta güçlük çeker ve bazı yüksek dozajda verilen ilaçlarda yataktan dahi kalkamaz, hep uyuma hissi gelir, etrafında olan olayları anlamakta güçlük çeker ve beyin fonksiyonlarını dondurma özelliğine sahiptir.

İştah açar, çok yemeye neden olur ve kısa sürede çok kilo alımına neden olur. Antidepresanların en kötü özelliklerinden birisi ise sinir krizi ve intihar riskini artırır.  Nöbet şeklinde sinir krizi oluşumuna neden olur. Beyni uyuşturur ve kalıcı hasarlara neden olabilir. Antidepresan kullanan hastalar aniden kesemez yavaş, yavaş kesmeleri gerekmektedir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir