Aile hekimliği nasıl değiştirilir? E-Devlet’ten aile hekimi nasıl değiştirilir?

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Şub 14, 2023 Yorum Yok

Aile hekimliği nasıl değiştirilir, e nabız ve e-devlet üzerinde aile hekimliği değiştir mi sorusu vatandaşlar tarafından en Fazla internette merak edilen sorulardan biri oldu. İkametgah değişikliği yaşayan vatandaşlar tarafından ve aile doktorundan şad kalmayan şahısların değiştirmek istediği ve başvurduğu aile hekimliği nasıl değiştirilir Tüm sorularınız karşılığı haberimizde: İşte aile hekimliği değiştirme yöntemleri

2011 yılından bu yana ülkemizde yaygın halde uygulanmaya başlanan aile hekimliği herkesin çarçabuk kollayıcı sıhhat hizmeti alabilmesini sağlıyor. Aile hekimliği uygulamasında bireylerin ikamet adresleri temel alındığı için taşınma sonrasında ya da farklı sebeplerden dolayı değiştirmek istediğinizde müracaatta bulunmanız gerekiyor. Ayrıyeten aile tabibinden mutlu olmayanlarında başvurabileceği bu işlemi elektronik ortamda gerçekleştirebiliyor, yeni aile tabiplerini vilayet, ilçe ve üniteye nazaran ayarlanabiliyor. sıhhat Bakanlığının pek Fazla hizmetini dijital ortama aktarması ile birlikte, vatandaşların sıhhat ile ilgili yapacağı süreçlere yönelik süreçlerin pek birden fazla elektronik ortamda halledilebilir hale geldi. Müracaatınızı nasıl ve nereye yapmanız gerektiği konusunda daha Çok bilgi edinmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

E- DEVLET ÜZERİNDEN AİLE TABİBİ DEĞİŞİKLİĞİ NASIL YAPILIR?

Sağlık Bakanlığı bünyesinde yürütülen sıhhat süreçlerine yönelik dijital entegrasyon sürecinin eserlerinden bir tanesi olan Merkezi Tabip Randevu Sistemi sayesinde vatandaşlar, e-devlet şifreleri aracılığıyla birçok sorunun karşılığını çarçabuk bulabilme imkanına sahip oluyor.

Geçtiğimiz günlerde yaşanan ve asrın felaketi olarak isimlendirilen Kahramanmaraş zelzelesinden sonra birçok şahıs Öbür vilayetlere göç etmek zorunda kaldı. Konutları yıkılan birçok şahıs yeni bir hayat kurmak için geldiği kentlerde bulunan sıhhat ocağına kaydını almak için araştırmalar yapıyor. İşte adım adım sıhhat ocağı kaydınızı bulunduğunuz yere almak için uygulamanız gereken adımlar:

ALO 182 MHRS çağrı merkezini arayarak  aile doktorunuzu değiştirme talebinde bulunabilirsiniz. Ayrıyeten aile hekimliğini değiştirmek isterseniz MHRS’ye e-Devlet şifreniz internetten değiştirme talebinde de bulunabilirsiniz. Bunun için e devlet sistemine giriş yaparak ekrandaki arama çubuğuna aile doktoru değiştirme yazarak ilerleyebilirsiniz.

aile hekimliği nasıl değiştirilir

Aile doktoru değişikliği yapmak için birinci olarak Vilayet ve ilçe seçimi yapmanız gerekiyor. Bu süreçleri yaptıktan sonra Vilayet ve ilçede vazife yapan aile doktorlarının listesi önünüze gelecek.

e devlet üzerinden aile hekimliği değiştirme

 

Kırmızı ile belirtilmiş aile doktorlarının hasta kapasitesinin dolu olduğu manasına geliyor. Bu yüzden dolu olduğu için sırf yeşil ve sarı ile işaretlenmiş olan aile tabipleri ortasından seçim yapabilirsiniz. Bu süreçler haricinde rastgele bir aile tabibi değiştirme formu ya da aile tabibi değiştirme dilekçesi doldurmanız gerekmiyor.

E-NABIZ İLE AİLE DOKTORU NASIL DEĞİŞTİRİLİR? 

Aile doktoru değiştirme sürecini online olarak E-Devlet sistemi üzerinden, E-Nabız sistemine giriş yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Aile doktoru değiştirme süreci için olarak nabız sistemine giriş yapmanız gerekiyor. Nabız sistemine https://enabiz.gov.tr/ adresi üzerinden giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra, “Aile Doktoru Değiştir” seçeneğini tıklamanız gerekiyor. 

“Aile Doktorunu Değiştir”seçeneğine tıkladığınızda, karşınıza istikbal olan sayfada Vilayet ve ilçe bilgilerinin girişi yapın. Geçiş yapmak istediğiniz merkezi seçtiğinizde sayfanın alt kısmında geçiş yapabileceğiniz, Müsait tabipler ve merkezler listelenecektir.

Seçtiğiniz tabibin Yan tarafında bulunan kutucuğu işaretleyerek, sayfanın altında bulunan “Aile Doktoru Değiştir” tuşuna tıklamayın ve süreci kaydedin. 

Bir diğer değiştirme metodu de sıhhat ocağından alacağınız müracaat formunu doldurmak olacaktır. müracaat formunu doldurduktan sonra sıhhat ocağında yetkili şahıslara teslim etmeniz halinde aile tabibi değiştirme süreciniz yapılır. 

AİLE TABİBİ DEĞİŞTİRME ŞARTLARI

  • Bir aile tabibinin 4.000’den Çok hastası varsa o aile doktoruna geçiş sağlamak Mümkün değildir. 
  • Her bir bireyin nihayet 3 ay içerisinde aile doktorları ortasında yalnızca 1 Sefer geçiş yapabilme hakkı bulunuyor.

  • Herhangi bir aile tabibinden bir başkasına geçiş her ayın 5’i ile 21’i ortasında yapılması durumunda geçiş süreci bir sonraki gün itibariyle tamamlanır, her ayın 21’inden sonra yapılan geçişler ise fakat istikbal ayın 5’i itibariyle faal hale getirilmektedir. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir