Afet durumunda (depremde) beslenme nasıl olmalı?

Beslenme, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Şub 08, 2023 Yorum Yok

Günlük ömrü kesintiye uğratan sarsıntı, sel, yangın üzere olağandışı durumlarda, birçok kişinin atladığı Lakin vücudumuz için en Kıymetli şartlardan biri olan sağlıklı beslenme Aka bir değere sahiptir. Pekala, afet durumundan sonra nasıl beslenmeliyiz?

Geçirdiğimiz güç günlerle Birlikte göçük altından kurtarılan insanların, şok, depresyon, anksiyete üzere durumlarla müsabaka mümkünlüğü yüksektir. Birinci olarak barınma muhtaçlığının karşılandığı akıllara gelse de beslenme de insan sıhhati açısından epey değerlidir. En Temel gereksinimlerimizden biri olan su bu beslenme listesinin başında bulunmaktadır. Türkiye Tabibler Birliğinin yayınladığı kılavuza nazaran afet sonrası beslenme ile ilgili listede yer Meydan birtakım unsurlar yer almaktadır. Onlardan biride yıkıntı altından kurtarılan bireye birinci birkaç saat içerisinde sıcak içeceklerin verilmesidir. Bunun yanı Dizi yetişkinlerde iki öğün beslenme gerçekleşirken; çocuk, Hamile ve emzikli bayanlara günde üç öğün Yemek verilmesi planlanır. İşte yıkıntı altından kurtarılan insanlara karşı gerçek beslenme adımı haberin ayrıntılarında…

Deprem bölgesinde beslenme

AFET ÜZERE DURUMLARDA NASIL BESLENİLMELİ

Enkaz altından çıkarılan bireylerin zelzele durumunda yaşanacak olan ruhsal ve fizyolojik tesirlerini en hakikat halde atlatabilmesi için acil durumlarda beslenme hizmetleri iki etaplı olarak organize edilmektedir. Kısa ve uzun Devre beslenmesi olarak ikiye ayrılan bu etaplarda, Olumsuz koşular gözetilerek beslenme dağıtımı yapılmalıdır. Kısa periyotta beslenme ilk birkaç haftayı kapsamaktadır. Bu evrede birinci olarak sağlıklı su taşımak Aka Ehemmiyet taşımaktadır. Ilıman mevsimlerde günde 3 litre su tüketilmesi gerekirken, sıcak mevsimlerde ise bu durum 6 litreye kadar çıkmaktadır. Afet sonrasında gerçekleştirilecek kısa Devre beslenmesinde birinci etap olarak sıcak çay ya da çorba servis edilmelidir. Ruhsal açıdan da uygun hissettirecek bu besinler birinci vakitler için sıhhat açısından Aka Ehemmiyet taşımaktadır. İkinci günlerde ise sert besinlere geçilebilir. Bunlar ekmek, peynir, zeytin ya da Amade besinler olan; bisküvi, makarna, kuru baklagil üzere bozulması güç olan besinler tercih edilmelidir. 

Deprem

ENKAZ SONRASINDA BU ADIMLARA DİKKAT!

  • Sağlıklı su ve Müsait mutfak ortamına sahip olana kadar taze meyve ve zerzevat tüketilmemelidir.
  • Afet devrinden sonra geçirilen birkaç ay sonra Yemek yiyenlerin kaydı alınmalı ve bu süreç içerisinde risk varmı diye Denetim edilmelidir.
  • İshal, tüberküloz ya da hepatit üzere sıhhat meselelerini Önemli etkileyecek hastalıkların önüne geçmek için hakikat beslenme yapılmalıdır.
  • Gebe ve emziren bayanların beslenme nizamı takip edilmeli ve günlük diyetlerine besin eği yapılmalıdır.
  • Sağlıklı bir yetişkin için günlük güç ihtiyacı 2100 kaloridir. Bu kalorinin 450 g tahıldan, 25 g yağdan 50 g ise kuru baklagil besinlerinden temin edilmelidir.
  • Süt ve sür eserleri üzere bozulması süratli olan paketli besinlerin süratli bir biçimde tüketilmesi gerekmektedir.
  • Şüpheli, küflü, imgesi ve kokusu değişmiş besinlerin tüketilmesinden kaçınılmalıdır.

Depremde hayat kurtaran önemler

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir