‘Zerda’ dizisi çekilmişti! Hurşit Ağa Konağı depremde yerle bir oldu

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Mar 04, 2023 Yorum Yok

ir Devre izlenme rekorları kıran ‘Zerda’ dizisinin çekildiği Hurşit Ağa Konağı, Kahramanmaraş sarsıntılarında yerle bir olduğu ortaya çıktı.

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki zelzele, 11 kentte Aka yıkıma neden oldu. Birçok eski ve yeni Bina yıkıldı, binlerce vatandaş hayatını kaybetti. Sarsıntıdan etkilenen yapılardan birisi de Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde bulunan Hurşit Ağa Konağı oldu.

Başrollerinde Yavuz Bingöl, Ece Uslu, Burak Sergen ile itimat Hokna’nın yer aldığı ve Türk televizyon tarihinin en Fazla izlenen dizileri ortasında yer Meydan Zerda’nın 2002-2004 yılları ortasında çekildiği konak da zelzelede yerle bir oldu.

Hurşit Ağa’nın torunlarından olan ve konağın sahiplerinden Mustafa Kemal Eren, “ Gaziantep’in Kurtuluşu’na katkı veren 250 Tane atlı sipahisi ile Gaziantep’in kurtuluşuna nokta atışı yaparak kurtuluş gayretinde Aka sağlayan Hurşit Ağa Aka dedelerimizdir. Hurşit Ağa ailesi göçten sonra birinci buraya yerleştikten sonra burayı kurmuş. Bizler de ailenin fertlerindeniz, maalesef bu zelzeleden sonra kaybettik Tüm kıymetlerimizi. En nihayet bilinen ‘Zerda’ dizisi çekilmişti. Ondan yana Türkiye biraz daha uygun bilirler. Görülmüş bir şey değil taşların hepsi yani İç taşların bile dama dama ayrılmıştır. Tarihte daha Evvel bu türlü bir şeyin yaşandığını sanmıyorum” dedi.

“AİLEMİZİN SOYU BU KONAKTAN GELİYOR”

Mehmet Tolga Eren ise “Hurşit Ağa Konağı daha Evvel Zerda dizisiyle Şöhret kazanmıştı. Zerda dizisinden sonra bir yangın geçirmişti. O devrin belediye liderleri da gelmişti ve yangın sonrası onarılacağını söylemişti. Lakin zelzele sonrası büsbütün yerle bir oldu. Tekrardan onarılabilecek bir duruma gelmedi. Üzgünüz ailemizin soyu bu konaktan geliyor. Bunu bu halde görmek aslında bizleri yıllardır üzücü bir durumdu. bütün milletimize geçmiş olsun” şeklinde konuştu.

Dağlardan kayaların koptuğu ve yollara düştüğü ve Fazla sayıda binanın enkaza döndüğü Sakçagözü mahallesinde, tarihi yapısı, eşyaları ve bahçesi ile bölgenin Değerli turistik merkezleri ortasında yer Meydan konaktan geriye ağır hasarlı bir taş ve ahşap yığınlarından oluşan yıkıntı kaldı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir