Zayıflamak İçin Nasıl Beslenmeli?

Beslenme, Sağlık, Yaşam Tarzı Eyl 17, 2022 Yorum Yok

Zayıflamak isteyenlerin en kritik sorusudur nasıl beslenileceği. Aslında mantık olarak az yemek, yağlı ve şekerli yiyeceklerden uzak durmak gibi basit kavramlar zayıflamak için ilk atılacak adımlar diyebiliriz. Fakat zayıflamanın anatomide bir mantığı vardır ve bahsedildiği gibi sadece bazı bir kaç kritere dikkat etmeniz yeterli olmayabilir. Bu nedenle zayıflamak isteyen kişilerin beslenme konusuna bir bütün olarak bakmalı ve yapılması gerekenlere sadık kalmalıdır. Peki işin özüne gelirsek zayıflamak için nasıl bir beslenme programı uygulanmalıdır?

Ne Yediğiniz Önemli!
İlk olarak ne yediğinizle ilgili detaylara göz atalım. Şekerli, yağlı, tuzlu yiyecekler ilk olarak uzak durmanız gereken yiyeceklerdir. Fakat sadece bunları tüketmeniz tek başına yeterli değildir. Yedikleriniz karbonhidrat ağırlıklı olmamalı. Örneğin pilav, makarna, ekmek gibi karbonhidrat içerikli besinler öğünlerinizda daha az miktarda yer verin. Burada yapılan hata, hiç tüketilmemesidir. Eğer sıkı bir diyette değilseniz tamamen kendinizi bu tür yiyeceklerden soyutlamanız gerekmez. Beslenmeniz daha çok yararlı besinler içersin. Örneğin baklagiller, lifli gıdalar, yararlı yağlar (kuruyemiş gibi) mutlaka tüketilmesi gerekir. Tabi protein kaynaklarını her daim öğünlerinizde bulundurmanız tavsiye edilir. Balık, kırmızı veya beyaz et gibi. Sabah kahvaltılarında süt, yumurta gibi yüksek oranda protein bulunduran gıdaları asla es geçmeyin. Salata ile sofralarınızı mutlaka renklendirin.

Ne Kadar Yediğinize Dikkat Edin!
Ne yiyeceğinize artık daha fazla hakimsiniz. Şimdi ise tüketim miktarını nasıl ayarlayacağınız konusuna gelelim. Siz ne kadar çok yerseniz yiyin vücut sadece ihtiyacı olduğu kadarını alır. Gerisi ise yağa dönüşür. Bu durumda yediklerinizi düşük miktarlarda tüketmeniz tavsiye edilir. Bu sadece karbonhidrat içerikli gıdalarda değil, protein bazlı gıdalar için de geçerli. Tüketim miktarınız hiç bir zaman aşırı olmasın. Doygunluk hissine ulaşıncaya kadar yemek ise cidi bir hatadır. Eğer zayıflamak istiyorsanız sofralardan yarı aç kalkmayı bilmeniz gerekir.

Yemek Saatlerinizi Gözden Geçirin!
Bir diğer detay ise yemek saatleri. Özellikle bu konuda dikkat edilecek detay tahmin edeceğiniz gibi akşam yemekleri. Bu maddeye akşam ne yemeli ya da ne yememeli diye yazsak daha doğru olabilirdi. Akşam saatlerinde kesinlikle ağır gıdalar tüketmeyin. Eğer erken yatıyorsanız 7’den sonra karbonhidrat içerikli gıdalar tüketmeyin. Akşamları daha hafifi salata, ton balıklı salata, protein ağırlıklı gıdalar, brokoli, sebze yemekleri en uygun olanlardır. Hedefiniz zayıflamaksa aç yatmayı da bilmeniz gerekir.

Düzenli Beslenmeye Özen Gösterin!
Ve son olarak dikkat etmeniz gereken husus düzendir. Kahvaltıyı bruncha çevirmek, ardından öğle yemeğini 5’te yemek, akşam yemeğini 10’da yemek gibi düzensiz öğün zamanları, sizin kilo vermenizi doğrudan etkiler. Kimileri ise kahvaltı bile etmezken, bazısı ise kahvaltıdan sonra direkt akşam yemeğini bekliyor. Bunların hepsi hatadır. Güne başlarken çok geç kalmadan kahvaltı etmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Öğle saatlerinde öğün yapmayı da ihmal etmeyin. Eğer öğünler arasında acıkırsanız kuruyemiş ve meyve ile ara öğün yapabilirsiniz. Akşam ise çok geç olmamak şartı ile hafif yiyeceklerle günü tamamlayın. Düzen aynı zamanda sağlığınız için de önemlidir.

 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir