Yapımı 8 saat süren İskilip keşkeği iftar sofralarını şenlendiriyor!

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Nis 11, 2023 Yorum Yok

Çorum denildiğinde akla birinci gelen lezzetlerden biri olan İskilip keşkeği, Özellikle Ramazan ayıyla birlikte İlgi odağı haline geldi. Tam 8 saatte pişen ve UNESCO’nun Müşahhas Olmayan Kültürel Miras Listesi’nde yer Meydan keşkek için fırınların önünde uzun kuyruklar oluşuyor.

Dünyanın en Varlıklı mutfaklarından birine konut sahipliği yapan Türkiye, dört bir yanda lezzet şölenlerini sergilemeye devam ediyor. Çorum’un İskilip ilçesinde 8 saatte pişen keşkek ise nihayet devirlerin en dikkat çeken lezzetlerin başında geliyor. Kendine mahsus pişirme tekniği ve tadıyla iftar sofralarını şenlendiren bu lezzet, UNESCO’nun Müşahhas Olmayan Kültürel Miras Listesi’nde yer alıyor.

Çorumun ünlü lezzeti keşkek

İskilip Belediye Lideri Ali Sülük’ün teşebbüsleri ile marka tescili Meydan ve ilçenin özgün yemeklerinden olan keşkek, ünlü İskilip dolmasından sonra Çorum’un “en uzun pişen ikinci yöresel yemeği” olma unvanını da elinde bulunduruyor. Ramazan ayı boyunca ağır İlgi gören keşkekleri vatandaşlarla buluşturmak isteyen fırıncılar ise bu ayı en karlı biçimde kapatmak için her türlü imkanı müşterilerine sağlamaya çalışıyor.

Çorumun ünlü lezzeti keşkek

Sabah saatlerinde vatandaşlar işaretledikleri keşkek çömleklerini fırınlara getiriyor ve davulcularların İskilip Kalesi’nde çaldığı davul-zurna sesini duyunca soluğu fırınlarda alıyor. 

Çorumun ünlü lezzeti keşkek

“RAMAZAN AYI BOYUNCA TÜM MESKENLERDE TÜKETİLİYOR”

İlçedeki keşkek geleneğinin Ramazan ayıyla Birlikte başladığını vurgulayan Başkan Ali Sülük, bahis hakkında şu sözleri kullandı:

“İskilip’te yalnızca keşkek yapılan fırınlarımız mevcut. Bu fırınlarda yalnızca Ramazan ayı boyunca keşkek yapılır. İskilip keşkeği Ramazan ayı boyunca ilçemizde bütün konutlarda tüketilen en Kıymetli yemeklerden birisidir. İlçemizin yöresel yemeklerinden olan keşkeğe geçtiğimiz yıllarda coğrafik işaret aldık. Sabah saatlerinde keşkekler fırınlara konur. Akşam bir saat Evvel keşkek fırınları açılır kalede davulun çalmasıyla Birlikte beşerler fırınlara giderek keşkeklerini alırlar. Çömleklerde pişen çörekler iftarda sofralarda beşerlerle buluşur.”

Çorumun ünlü lezzeti keşkek

“BU LEZZETİ TATMAK İSTEYEN HERKESİ İSKİLİP’E Davet EDİYORUZ”

İftar sofralarında sadece keşkek olmadığının da altını çizen reis Sülük, “Yanında tarhana çorbası da olması gerekiyor. Tarhana ve keşkek İskilip’te iftar sofralarının vazgeçilmez ikilisi. Kesinlikle her sofrada bulunan bu iki yemeğimiz iftar sofralarının olmazsa olmazı. Herkesi bu lezzetleri tatmak için İskilip’e Davet ediyoruz” diyerek kelamlarını tamamladı.

İskilip Belediye Lideri Ali Sülük

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK GÖRÜNTÜ:

Bahadır Yenişehirlioğlu Beyaz Parti toplantısından görüntülü paylaşım yaptı! “Yara sarmak için”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir