Uzmanı uyardı: Deprem görüntüleri kişide olumsuz duyguları ortaya çıkarıyor!

Beslenme, Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Şub 23, 2023 Yorum Yok

Türkiye’yi vuran sarsıntının akabinde kurtarma anları ya da sarsıntıda meydana gelen yıkıntı manzaraları medyaya sık sık düşmeye başladı. Televizyonda gösterilen zelzele imgelerinin şahısta Olumsuz hisleri ani ortaya çıkardığının üzerinde duran Prof. Dr. Hüsnü Erkmen; konutu yıkılan ve yakınlarını kaybeden insanlarda travma gözükebileceğini ve bu usul durumlarda bireylerin tedaviye başlamaları gerektiğini söylüyor.

Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen sarsıntının akabinde bireylerde fizikî ve ruhsal birçok hastalık görülmeye başladı. Bu süreçte medya üzerinden sarsıntıyla ilgili manzaraları takip edenler ve deprem travması yaşayan şahıslar zelzeleyle ilgili kurtarılma imajları izledikleri Vakit bu bireylerde Üzücü hisleri ortaya çıkarıldığı uzmanlar tarafından söyleniyor. Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Hüsnü Erkmen, muhtemel durumu hakkında sarsıntıyla ilgili oluşan bu süreç hakkında görüşlerini belirtti.

Kahramanmaraş deprem

MEDYADAKİ İMGELER MAKUS HİSLERİ ORTAYA ÇIKARABİLİR

Deprem bölgesinde yaşamadığı halde medyadan zelzele olaylarını takip eden şahıslarda travmanın tetiklemesi durumunda uzmanından yardım alınmasını tavsiye eden Prof. Dr. Hüsnü Erkmen, “Ne yazık ki Öbür sebeplerle misal şeyleri yaşamış olan beşerler var. Ruhsal travmanın en Değerli nedenlerinden biri ani tekrar belirtilerin başlamasıdır. Televizyonda gösterilen kurtarma sahneleri gibisi imgeler daha Evvel kurtarılmış olan insanlardaki Üzücü hisleri ani ortaya çıkarır. Dolayısı ile bu hisler, o anı hatırlayıp Fazla Üzücü hissetmek, duşta göçük altında olduğunu görmek ya da zelzele sahneleri izlerken ağır reaksiyon göstermek halinde kendini gösterebiliyor.” dedi. 

Depremle ilgili medyaya düşen manzaralar bireyde travma oluşturabilir.

DUYGULAR YAŞANAN TRAVMALARA NAZARAN DEĞİŞİKLİK GÖSTEREBİLİYOR

Duygusal yaşanan travmanın bireyden bireye değişiklik göstereceğine değinen Dr. Hüsnü Erkmen, “Örneğin, istismara uğrayan birinin hisleri ile sarsıntıda göçük altında kalan bireylerin hislerinin dışa vurumu tıpkı değildir. Fakat Çeşitli biçimlerde bir yerde kapalı kalmak zorunda olanlar da bu belirtiler ortaya çıkabilir. Birebir vakitte insanın konutunun yıkılması ve yakınlarının ölmesi de yalnızca travma değildir, Önemli bir Yas tepkisi da olabilir. Bu durumda katiyen göz önüne alınmalı ve tedavi edilmeli.” ifadelerini kullandı.

Depremle ilgili travmalar şahıstan şahsa değişebilir.

HASTA YAKINLARININ VAZİFESİ BÜYÜK

Yaşadığımız bu günlerde hastanın geçirdiği travma periyodu için hasta yakınlarına ekstra vazife düştüğünün altını çizen Hüsnü Erkmen, “Hasta yakınları hasta olan kişinin ilaçlarını temin edebilmesi için uğraş göstermeli. Bilhassa psikoz dediğimiz akıl hastalığı seviyesinde olan hastalar ilacı temin etmekte zorluk çekebilir, bu yüzden hasta yakınları hasta şahıslara dayanak olmalı. O koşullar artında hastanın psikiyatrik rahatsızlığının artması en başta hasta yakınlarını güç durumda bırakır. Hastanın durumu ilaç ile düzelmiyorsa süratli bir formda bir psikiyatrist uzmanına başvurmaları gerekir.” cümlelerine yer verdi.

Deprem

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir