Türkiye’de deprem bölgeleri nerelerdir? Fay hattı sorgulama nasıl yapılır?

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Şub 12, 2023 Yorum Yok

Kahramanmaraş merkezli iki Aka zelzelenin akabinde fay sınırı sorgulama ekranı gündemin en Kıymetli bahislerinden biri haline geldi. Yaşadığı bölgede fay sınırının bulunup bulunmadığını ve bölgenin zelzele riskini öğrenmek isteyen vatandaşlar “Evimin altından fay sınırı geçiyor mu?” sorusuna Cevap arıyor. İşte ayrıntılar…

Merkez üssü Kahramanmaraş olan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki sarsıntı, Aka bir yıkıma neden oldu. Binlerce kişinin Ömür çabası verdiği zelzele bölgesinde yıkıntı altında kalan vatandaşlar için Türkiye’nin dört bir yanından arama-kurtarma takımları çalışmalarına nihayet Hız devam ediyor. Malatya, Gaziantep, Osmaniye, Diyarbakır, Şanlıurfa, Hatay, Adana, Mersin ve Adıyaman‘da endişe ve paniğe Sebep olan zelzelenin akabinde vatandaşlar “Evimin altından fay sınırı geçiyor mu?” sorusunu arama motorlarında araştırmaya başladı. MTA ve AFAD tarafından listelenen fay çizgileri hakkında merak edilen bütün ayrıntıları sizler için açıkladık.

TÜRKİYE’DE zelzele BÖLGELERİ NERELERDİR? 

Deprem açısından riskli bir bölgede yer Meydan Türkiye’de Kuzey Anadolu Fay Sınırı ve şark Anadolu Sınırı ve batı Anadolu Fay Çizgisi olmak üzere toplamda 3 Aka fay çizgisi bulunmaktadır.

Türkiye zelzele haritası

BİRİNCİ DERECE RİSKLİ zelzele BÖLGELERİ

Deprem haritasında yer Meydan Kırmızı renkli yerler “birinci derece riskli zelzele bölgesi” olarak isimlendirilmektedir. zelzele açısından Aka risk taşıyan kentler ise şu formda:

  • İzmir, Balıkesir, Manisa, Muğla, Aydın, Denizli, Isparta, Uşak, Bursa, Bilecik Yalova, Sakarya, Düzce, Kocaeli, Kırşehir, Bolu, Karabük, Hatay, Bartın, Çankırı, Tokat, Amasya, Çanakkale, Erzincan, Tunceli, Bingöl ve Muş, Hakkari, Osmaniye, Kırıkkale ve Siirt.

İKİNCİ DERECE RİSKLİ zelzele BÖLGELERİ

Deprem haritasında koyu turuncu renkli bölgeler “ikinci derece riskli zelzele bölgesi” olarak isimlendirilmektedir. İkinci derece risk taşıyan kentler ise şu formda:

  • Tekirdağ, İstanbul (1 ve 2. Bölge), Bitlis, Kahramanmaraş, Van, Adıyaman, Şırnak başta olmak üzere, Zonguldak, Tekirdağ, Afyon, Samsun, Antalya, Erzurum, Kars, Ardahan, Batman, Iğdır, Elazığ, Diyarbakır, Adana, Eskişehir, Malatya, Kütahya, Çankırı, Uşak, Ağrı ve Çorum.

ÜÇÜNCÜ DERECE RİSKLİ zelzele BÖLGELERİ

Deprem haritasında sarı renkli bölgeler “üçüncü derece riskli zelzele bölgesi” olarak isimlendirilmektedir. Üçüncü derece risk taşıyan kentler ise şu biçimde:

  • Eskişehir, Antalya, Tekirdağ, Edirne, Sinop, İstanbul, Kastamonu, Ordu, Samsun, Giresun, Artvin, Şanlıurfa, Mardin, Kilis, Adana, Gaziantep’in kimi bölgeleri ve Kahramanmaraş, Sivas, Gümüşhane, Bayburt, Kayseri, Yozgat, Çorum, Ankara, Konya, Mersin ve Nevşehir.

Depem bölgeleri

TÜRKİYE’DE DEPREMRİSKİ EN AZ OLAN VİLAYETLER HANGİSİ?

Türkiye’nin zelzele haritasına nazaran en az riskin olduğu iller dördüncü ve beşinci kümede yer Meydan Sinop, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Kırklareli, Ankara, Edirne, Adana, Nevşehir, Niğde, Aksaray, Konya ve Karaman olarak görülmektedir.

DOĞU ANADOLU FAY SINIRI HANGİ KENTLERDEN GEÇİYOR?

Kahramanmaraş merkezli iki Aka zelzelenin gerçekleştiği Doğu Anadolu Fay Hattı, Anadolu Levhası ve Arap Levhası ortasındaki Hudut boyunca uzanmaktadır. Deniz Çatlağı’nın şimal ucundaki Maraş Üçlü Bitişmesi ile başlayıp şimal Anadolu Fayı ile birleştiği Karlıova Üçlü Bitişmesi’nde kuzeydoğu istikametinde nihayet bulan şark Anadolu Fay Hattı Hatay, Osmaniye, Gaziantep, Kahramanmaraş, Adıyaman, Elazığ, Bingöl, Muş’a kadar ilerledikten sonra Erzincan’dan itibaren şimal Anadolu Fay Sınırı ile birleşmektedir.

Doğu Anadolu fay hattı

FAY SINIRI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Yaşadığınız bölgede zelzele riskinin boyutunu öğrenmek isterseniz E-Devlet sistemine giriş yaparak AFAD’ın hizmeti olan Türkiye zelzele Tehlike Haritaları İnteraktif Web Uygulamasına bakabilirsiniz. Öte yandan Maden Tetkik ve Arama genel Müdürlüğü (MTA) resmi internet sitesi üzerinden de fay sınırlarını Denetim edebilirsiniz.

E-Devlet

DEPREMDE hayat KURTARAN DAVRANIŞLAR

Depremde hayat kurtaran davranışlar

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir