Tüp bebek tedavisinde stresin etkileri nelerdir? Stres tüp bebek tedavisini olumsuz mu etkiler?

Beslenme, Genel, Sağlık Mar 03, 2023 Yorum Yok

Yoğun gerilim, kişinin uzun vadede sıhhat sorunları yaşamasına Sebep olabilir. O denli ki anne-baba olmak isteyen çiftler tüp bebek tedavisi kararı aldığında, gövde ve beyin uzun periyodik ağır gerilime maruz kalırsa sonucun başarısız olması yüksek bir ihtimaldir. Bu nedenle uzmanlar Ebeveyn olmak isteyen bayanlara, Hamile kalmadan Evvel birtakım tekliflerde bulunuyor. Pekala tüp bebek tedavisinde gerilimin tesirleri nelerdir?

Tüp bebek tedavi sürecinde çiftlerin hem biyolojik hem de ruhsal olarak dikkat etmesi gerektiği kimi kurallar vardır. Hamilelikte Ebeveyn adayı fizikî bir kadro sorunlarla karşılaşsa da yaşadığı ruhsal meseleler, süreci sarsabilir. Münasebetiyle gerilim ve tasa, olağan hamileliği de Olumsuz etkilediği üzere tüp bebek tedavisinin muvaffakiyete ulaşmasını da engelleyebilir. Kısırlıkla gayret eden bayanların, kanser teşhisi konan bayanlarla birebir seviyede anksiyete ve depresyon belirtileri yüksek oranda seyrettiği için uzmanlar, tüp bebek tedavisi sürecinde çiftlerin daha dikkatli olmalarını hatta tedavi öncesi ruhsal dayanak almaları gerektiğini söylüyor. Nitekim her şartta gerilimi yönetebilmek kişiyi, aldığı kararlarda yahut maksatlarında muvaffakiyete ulaştırırken, anneliğe adım atarken de gerilime karşı sistemli ilerlemesi gerekiyor.

Stres tüp bebek tedavisini Olumsuz etkiliyor

STRESİ YÖNETEBİLMENİN EN DEĞERLİ YOLU:

  • Çiftler birbirlerine anlayışlı olmalı

Stres, makul bir biyolojik yansıyı tetikler ve ağır olması durumunda bedendeki birtakım hormonlarda dalgalanmaya Sebep olur. Tıpkı vakitte beraberinde getirdiği sistemsiz beslenmeye bağlı Çok kilo bayanlarda adet düzensizliklerine ve yumurtlama sorununa de yol açar. Bu türlü vahim bir durumla karşılaşmayan bayan yoktur.

Bunun yanı Dizi erkek kısırlığı ve gerilim ortasında da bir ilişki bulunmaktadır. Erkeklerin yaşadığı uzun müddetli gerilim, testosteron üzerinde kuvvetli Olumsuz tesirleri olan kortizol düzeyini yükseltir. Kortizol yükseldiğinde ise testosteron düzeyinin düşüşüne yol açar. Hasebiyle gerilimin vücudu ve beyni ele geçirmemesi için öncelikle çiftlerin, bu ortak uğraşta birbirlerine anlayışlı olmaları gerekir. Bunun yanında antrenman yapmak ve ruhu dinlendirmek ismine bir uzman tavsiyesiyle yapılan aktiviteler gerilimi hafifletmeye Yardımcı olacak seçenekler ortasındadır.

stresi direktörün yolları nelerdir

  • Başarısızlık kaygısıyla yüzleşmeli

Tüp bebek tedavisi birçok çiftte yüksek muvaffakiyet oranına sahip olsa da kimi Hayal kırıklığı yaşatabilir. Bu durumda gerilimi yönetebilmek için her adımda sakin kalmak gerekir. Tüp bebek tedavisi gören her çift için “Ya başarılı olmazsa” kanısı, sürecin Olumsuz sonuçlanmasına Sebep olan en Aka etmenler ortasındadır.

Tedaviye başlayan çiftlerin başarısızlık dehşetiyle da yüzleşmeleri gerekir. Başarısızlık ihtimaline odaklanıp ruhsal olarak etkilenmek yerine anne-baba olma yolunda verilen gayretle hayali kurulan aileye bir adım daha yaklaşılabilir. Buna takviye olarak çiftlerin birbirlerine gösterdikleri anlayışın yanında ailelere ve yakın etrafa de Aka vazifeler düşüyor.

tüp bebek tedavisi gören çiftlerin birbirlerine dayanak olması gerekiyor

  • Aile büyükleri baskı kurmak yerine çocuklarına dayanak olmalı

Aile tarafından çiftlere yapılan çocuk baskısı ne yazık ki toplumsal Sorun olma düzeyine ulaştı. Oysa aile büyüklerine bu süreçte çocuklarına takviye olmak ve süreci anlayış ve sabırla beklemeleri tarafında en Değerli misyonlar düşmektedir.

Moral ve motivasyonun en Değerli faktörlerden olan bu süreçte ailelerin, kıyaslayıcı ve eleştirel bir yaklaşımda olmaktan Irak durmaları gerekir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir