Tiroit bezi hastalığı anneliği nasıl etkiler? Uzmanlar uyardı: Önce tedavi…

Beslenme, Genel, Sağlık Şub 28, 2023 Yorum Yok

Kadınların Ebeveyn olmasına Mani olabilecek tiroit bezi hastalıkları ihmale gelmiyor. Uzmanlar erken teşhis ve denetimlerin değerine, “Uykusuzluk ve kilo kaybınız varsa Çabucak doktora görünün” kelamlarıyla değindi. Pekala tiroit bezi hastalığı anneliği nasıl tesirler? İşte merak edilen sorunun cevabı:

Tiroid, boğazda adem elması olarak bilinen bölgenin altında, Nefes borusunun önünde yer Meydan bir organdır. U ya da H harfine benzetilen ve kelebeği andıran tiroid, bedende pek Fazla işlevin düzenlenmesini sağlayan hormonların üretiminden sorumludur. Beynin orta sınırında soluk borusunun Çabucak önünde yer alan tiroit bezi üreme çağındaki bayanlarda sık görülen bir hastalıktır. Hamilelik devrini zorlaştıran bu hastalık çocuk sahibi olmayı da engelliyor. Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ayşe Kubat Üzüm tiroit bezi hastalığı hakkında bilinmesi gerekenleri açıkladı.

tiroit bezi hastalığı

“BEBEK İÇİN RİSKLİ”

T3 ve T4 olarak isimlendirilen iki hormonun salınımını sağlayan tiroit bezi hem gebeliğin problemsiz sürdürülmesi hem de Ebeveyn ve bebeğin sıhhati üzerinde Fazla Kıymetli bir yere sahip. Gebelik devrinde her endokrin bezi üzere tiroit bezi de bir ölçü büyüyor. Sağlıklı bir gebeliğin 7. haftasından itibaren T4 artmaya başlar. 16. haftada en yüksek pahalara ulaşır. Bu hormonun artışı büyümekte olan bebeğin hem zekasını hem de fiziki gelişimi tesirler. İyot, tiroit bezi üretimi için Değerli bir role sahiptir. Bu durumda bebeğin kâfi ölçüde tiroit hormonu salgılayabilmesi için anneden kâfi derecede iyot geçişinin sağlanması gerekir.

tiroit bezi hastalığı gebeliğe Mani oluyor

“ÖNCE TEDAVİ…”

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ayşe Kubat Üzüm, gebelikte en Fazla tiroit hormonlarının kâfi üretilmemesiyle ortaya çıkan hipotiroidi görülmesine değinerek, bu tip hadiselerle karşılaşan Ebeveyn adaylarının Evvel tedavisine başlanması gerektiğinin altını çiziyor. Üzüm, Ebeveyn adayları Şayet aşılama ya da tüp bebek üzere Yardımcı üreme teknikleriyle bir gebelik planlıyorsa, öncesinde tiroit hormonlarının hedeflenen kıymete ulaşması gerektiğini söylüyor.

TİROİT BEZİ HASTALIĞININ BELİRTİSİ

tiroit bezi hastalığı tedavisi

Tiroit hormonlarının Çok üretilmesi halinde hipotiroidi, her bin hamileden 2’sinde kesinlikle görülüyor. Hastalık; sonluluk, titreme, çarpıntı, terleme, sıcak tahammülsüzlüğü, kilo kaybı, uykusuzluk belirtileriyle karşılaştırıyor.

tiroit bezi hastalığı belirtileri

Uzmanlar bu kriterlere dikkat diyor;

 • Anne adayı 30’dan büyükse,
   
 • Tiroidi az ya da Fazla çalışıyorsa,
   
 • TİP-1 diyabet hastalığı varsa,
   
 • Düşük, erken doğum ya da gebelik kayıpları varsa,
   
 • Kısırlık tedavisi görüyorsa,
   
 • Ailede tiroit hastalığı varsa.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir