Tırnak Batması Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Sağlık Eyl 12, 2022 Yorum Yok

Siz değerli okurlar için Tırnak Batması Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri hakkında bir yazı hazırladım. Tırnak batması  yaşayanlar özellikle ayak baş ucu bölgesinde tırnak batması olanlar gerçekten bunun bazen hayatı ne kadar olumsuz etkilediğini çok iyi bilir. Batık tırnağın olduğu bölge iltihap kapmış ise yürüyemez hale gelebilirsiniz. Aslında tırnak batmasını çok önceden fark edip tedavi etme şansınız var ama maalesef bir çoğumuz tırnak köşelerinde oluşan ağrılar yaşanana kadar tırnak batması sıkıntısı yaşadığından bile habersiz. O yüzden çok dikkat etmemiz gereken bir sağlık sorunu ile karşı karşıyayız.

Tırnak Batması Nedir

Tırnak Batması, tırnağın uzaması ile dış ve ya iç faktörler nedeniyle derinin içine doğru büyümeye başlamasıyla oluşan tırnak rahatsızlığıdır. Yani derimizin içine doğru büyüyen ve önlem alınmaz ise tırnak yatağınızın doğal dokusunu bozarak, iç tarafta doğru büyümeye devam eden ve ilerde tüm tırnağınızı kaybetme riski olan rahatsızlıktır..

Tırnak Batması Hangi Parmakta Görülür

En çok ve en acı veren tırnak batması genelde ayak baş parmağında görülmektedir. Gene diğer tüm tırnaklarda görülmesi de muhtemeldir.

Tırnak Batmasının Nedenleri

Tırnak batmasının nedenlerini maddeler halinde sıralarsak;

  • Yanlış tırnak kesimi yani oval kesilen tırnaklar.(En büyük sebebidir.)
  • Aşırı spor özellikle koşu ve yürüyüş gibi ayak ve bacak gücü isteyen sporların tırnakların üzerine verdiği yük.
  • Tırnak Mantarı, tırnak iltihapları ve tırnak enfeksiyonları
  • Ucu sivri veya dar ayakkabı tercihi, özellikle koşu yaptığımız spor ayakkabılar.
  • Bakımsız tırnaklar.
  • Genetik yatkınlık.

Tırnak Batması Tedavisi

Tırnak batması tedavisinde geleneksel ve tıbbi yöntemler var. Geleneksel dediğim yöntemler batıl inançlar değil buraya açıklık getirelim. Doktorun dahi tarif ettiği doğal ve cerrahi müdahale gerektirmeyen kurtulabileceğiniz yöntemlerdir.

İlk olarak tırnak batmasının ameliyatsız tedavi yönteminden bahsedeceğim. Tırnak eğer batmaya yeni başlamış ise, bahsedeceğim önlemlerle, kendi kendine iyileşebileceğini bilmenizi isterim. Eğer bu bakımı uygularsanız, ağrıları en aza indirme şansınız var. İlk önce kovanın içine sıcak su koyup ayaklarınızı en az yarım saat içinde tutun. Bu sürede su ılıklaştıkca sıcak su ekleyin. Çıkardıktan sonra tırnağınızın yumuşacık olduğunu göreceksiniz.

Burada uzun ve ince bir torku yardımı ile tırnağı battığı yerden çıkarıp altına hemen bir pamuk yerleştirerek batan kısmın, battığı bölge ile temasını engellemelisiniz. Hatta pamuğa ağrı kesici krem sürerek oluşacak iltihap ve şiddetli ağrıların da önüne geçmiş olursunuz. Bu şekilde yaptığınız uygulamayı, haftada en az 3 kere değiştirmeniz gerekmektedir. Böylelikle tırnak yeni şekli ile gelişmeye devam edecek ve tırnak yatağı normale dönecektir.

Batik Tırnaklarınıza pamuk yöntemiyle tedavi uyguluyorsanız, kesim için en az 3 ay bekleyin. Tırnağın iyice uzadığından ve bozulan tırnak yatağının düzeldiğinden emin olduğunuz zaman tırnağınızı yukarıdaki resimdeki gibi düz bir şekilde kesmeniz gerekmektedir.

Tırnak Teli Tedavisi

Bir diğer  yöntem de tırnak teli yöntemidir ve sağlık kuruluşlarının özellikle yeni batmaya başlamış veya orta seviye batık tırnakların tedavisinde iyi sonuçlar veren tırnak teli tedavisi, günümüzde çok yaygın ve devlet tarafından karşılanır olması, insanların tırnak teli tedavisine yönelmesini sağladı.

Tırnak teli tedavisine kısaca değinmek gerekirse batık tırnağın her iki tarafından gerdirilerek düzgün seviyede kalması ve tırnağın bu şekilde gelişimini sağlamaktır. Başarı oranı %90 ve isteyen her hastaya ağrısız tırnak teli tedavisi uygulanabilir.

Tırnak Batmasının Cerrahi Tedavileri

Burada en yaygın 2 tip tedavi vardır. İlki, parmağa yapılacak anestezi ile batık olan parmak uyuşturulur. Sorun tırnak yatağında ise ve her iki köşede batma var ise gelende tırnağın tamamını alırlar. Fakat sadece 1 köşesi batık diğer köşesi sağlıklı ise, bozuk olan kısmı kesip alır ve yatağı tekrar düzeltirler.

Başarılı bir ameliyat ise tırnak yatağının düzeltilip eski haline gelmesiyle tam sonuca ulaşılıyor. Bozuk bırakılan tırnak yatağının, nüks etme ihtimali çok yüksektir. O yüzden alanında uzman doktorlar bulup bu operasyonu onlarla yapmanız daha mantıklı bir hareket olacaktır.

Eğer tırnak batması için hangi doktora gitmeliyim diyorsanız, Ortopedi Uzmanı veya Genel Cerrahi uzmanına görünmeniz gerekmektedi. Tırnak batması operasyonu bir Cildiye uzmanının işi değildir. Tırnak Mantarı şikayetiniz için bir Cildiye Uzmanına gidebilirsiniz fakat durumunuz operasyon gerektirecek kadar ağırsa, Cildiye uzmanı sizi bir Ortopedi yada Genel Cerrahi uzmanına yönlendirecektir.

Tırnak Batması Ameliyatı

Aslında tam anlamıyla ameliyat denilmez. Tırnak batması operasyonu genelde 10 ila 20 dakika arasında süren lokal anestezi ile gerçekleştirilen cerrahi operasyondur.

İşlem ağrısızdır, tek ağrı anestezi sırasındaki iğneden kaynaklanan bir ağrıdır. Yapılan dikiş ve pansumandan hemen sonra taburcu olursunuz. En az 3 gün istirahat etmeniz önerilmektedir.

Tırnak batması ameliyatından sonra dikkat edilmesi gerekenler;

İlk olarak bölgenin hijyenine dikkat etmeniz gerekir. İlk 3 gün kesinlikle üstüne basılarak dikişler zorlanmamalıdır. Destek alınarak yavaş bir şekilde yürünülmelidir. 15 gün ayakkabıdan uzak durulmalı, onun yerine geniş terlik tercih edilmelidir. Eğer tırnağınızda mantar varsa, Cildiye uzmanında gerekli ilaçları temin edilmesi gerekir. Tırnak mantarı, tırnak batmasının sebebi değildir ama batığın oluşmasında rolü vardır.

Tırnak Batmasından Korunmak

Tırnaklarınızın özellikle ayak baş tırnağınızın sağlığına ve temizliğine önem göstermeniz, sık sık tırnak batması olup olmadığını kontrol etmemiz gerekiyor. Bunu da tırnağınızın üst köşesine bastırarak anlayabilirsiniz. Tırnak batması varsa, çok olmasa da bir ağrı meydana gelecektir. Eğer bir tırnak batması söz konusu ise hemen doktorunuzdan randevu alın.

Tırnaklarınızı kesinlikle düz ve uzun kesiyoruz. Ayrıca alanında uzman pedikürcüler le ayda yada 2 ayda bir pediküre gidip kenarları sadece pedikürle düzelttirebilirsiniz..

Tırnak batmasını hafife almayın ve bir an önce tedavinizi olun.Seviye ilerledikçe de ayakabi bile giyemeyecek hale gelirsiniz. başında belkide küçük müdahalelerle halledebileceğiniz bir durumu, tırnağınızı kaybedip sancılı bir yasama tercih etmeyiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir