Sümeyye Erdoğan öncülüğünde KADEM’in ‘Kadın Destek Merkezi’ açıldı

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Oca 10, 2023 Yorum Yok

KADEM Mütevelli Heyeti Lideri Sümeyye Erdoğan Bayraktar öncülüğünde gerçekleşen merasimle Fatih Edirnekapı’daki Bayan Dayanak Merkezi bugün hizmete açıldı. Merasim, Bayraktar’ın yanı Dizi Yönetim Şurası Lideri Saliha Okur Gümrükçüoğlu, proje paydaşları ve davetlilerin iştirakiyle gerçekleşti. Yasemin.com grubu olarak Müge Çakmak muhabirliğinde Sümeyye Erdoğan Bayraktar’a mikrofonumuzu uzattık.

HABERE İLİŞKİN GÖRÜNTÜ İÇİN TIKLAYIN İZLE

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı, sıhhat Bakanlığı, ulusal Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı iştirakinde; Zeytinburnu Belediyesi, Fatih Belediyesi, Beyoğlu Belediyesi takviyesiyle bir İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) projesi olarak hayata geçirilen Fatih Edirnekapı’daki Bayan Dayanak Merkezi’nin resmi açılış merasimi Sümeyye Erdoğan Bayraktar öncülüğünde bugün gerçekleştirildi. Merasimde konuşma yapmak için kürsüye çıkan KADEM Yönetim Şurası Lideri Saliha Okur Gümrükçüoğlu kelamına, öncelikle basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayarak başladı.

“10 YILDIR BİNLERCE BAYANA FARKLI ALANLARDA TAKVİYE OLMAYA ÇALIŞTIK”

KADEM’in bayanları desteklemek ve onların güzel oluş hallerine katkı vermek ismine pek Fazla aktiflik yürütüldüğünü bununla birlikte 10 yıldır binlerce bayana farklı alanlarda takviye olmaya çalıştıklarını söyleyen Gümrükçüoğlu, bayanların şiddet ya da maddi sıkıntıları dışında da dertlerinin olduğunu kaydetti. Bu noktada bayanlara takviye verecek, hepsinden kıymetlisi gereksinimlerini tespit edecek bir adres olmak istediklerini Anlatım eden Gümrükçüoğlu, “Kadınların ihtiyaçlarına, isteklerine hassas, sürdürülebilir ve bütüncül yaklaşımlı bir Bayan Dayanak Merkezi kurduk. Merkezimizi lisan, din, ırk, etnik Küme ayırt etmeksizin bayanların erişebileceği ve yardım alabileceği bir yapıda oluşturduk. Merkezimizde İstanbul’da yaşayan, eğitimde yahut istihdamda yer almayan genç bayanlara ulaşmayı hedefliyoruz. Bilhassa çocuk konutlarında kalan 15 ila 18 ıslak ortasındaki kız çocukları ile süreksiz muhafaza statüsünde bulunan genç bayanlar bu hizmetlerimizden yararlanabilecek.” dedi.

Merkezin işleyişi hakkında ve hangi alanlarda hizmet verileceği konusunda bilgi veren Gümrükçüoğlu, kelamlarına şu halde devam etti:

“Kadınlar birinci olarak bize başvurduklarında buradaki danışanlarımız, psikologlarımız, toplumsal hizmet uzmanlarımızla görüşüyorlar. Riskleri, muhtaçlıkları, kuvvetli yanlarını, zayıf yanlarını birlikte tespit ediyorlar ve birlikte bir yolu yürümeye başlıyorlar. Kapıdan girdiği anda her bayanın danışanıyla kendisini çizdiği Özel bir rotası var. Bunlara ‘bireysel güçlendirme süreçleri’ diyebiliriz. Natürel bu süreçte Gerekli olduğu hallerde biz onları ilgili kurumlara yönlendiriyoruz. Pek Fazla kurumla protokol halindeyiz. Oralarda toplumsal haklarını öğreniyorlar ve bu erişimi sağlıyoruz. Bazen Vakit eğitim ve istihdam manasında eksikleri oluyor, bu manada takviye veriyoruz. Ayrıyeten merkezimizde kurslar ve atölyeler de var. Bayanlara vakitlerini değerlendirip, güzel oluş hallerini hızlandıracak ortam sağlıyoruz. KADEM olarak hazırladığımız kitaplarla, yayınlarla, eğitimlerle onları destekliyoruz.”

“KADINLARIN UYGUN OLUŞ HALLERİNİ DESTEKLEMEK HEDEFLENİYOR”

KADEM Mütevelli Heyeti Lideri Sümeyye Erdoğan Bayraktar, açılışın akabinde basın mensuplarına yaptığı değerlendirmede merkezin, bayanların kapsamlı bir halde hizmet aldıkları bir proje olduğunu, Türlü hizmetler verilmesi için hizmete açıldığını aktardı.

Kadınların merkeze başvurarak kendi muhtaçlıklarını burada bulunan toplumsal hizmet uzmanlarına ve psikologlara anlattıklarını belirten Bayraktar, tıpkı vakitte muhtaçlık tespiti yapıldığını ve danışanların iradeleri temel alınarak bir tahlil yolu çizildiğini aktardı. Bayraktar Laf konusu Bayan Dayanak Merkezi hakkında ayrıntıları şu halde verdi:

“Gerektiğinde eğitim ve istihdama yönlendirme, gerektiğinde ruhsal, hukuksal dayanak halinde hizmetler burada veriliyor. Burayı aşan hususlarda danışanlar bakanlıklarımıza, ilgili Vilayet müdürlüklerine, kurumlara yönlendiriliyor. Sonuna kadar da takibi yapılıyor. Tüm bayanlarımızın sonuna kadar düzgün oluş hallerini desteklemek ismine takip edildikleri ve buradan daha huzurlu, kendi ayakları üzerinde durabilen bireyler olarak çıkabilmeleri hedefleniyor. Burada Uğraş edindirme atölyeleri de yapılıyor. Sığınmacılar için Türkçe kursları da veriliyor. çok Çeşitli hizmetlerle bayanlarımıza takviye olduğumuz bir merkez.”

Törende yapılan konuşmaların akabinde merkezin çalışmalarına ve işleyişine ait animasyon sineması izletildi. Sonrasında Gümrükçüoğlu ve Bayraktar, protokolle kurdele keserek merkezin açılışını gerçekleştirdi.

Törene,  Fatih Belediye Lideri Ergün Turan ve Zeytinburnu Belediye Lideri Ömer Arısoy ile davetliler katıldı.

KADIN Uğraş MERKEZİ neden KURULDU?

Atölye, seminer ve kursların yanı Dizi Bayan Takviye Merkezi;

 • İstanbul’da yaşayan, 15-29 ıslak ortası, ne eğitimde ne de Amel hayatında yer bulabilmiş genç bayanların; psiko-sosyal, ekonomik ve eğitime ait sıkıntılarına tahlil üretmek hedefiyle aktiflik gösteriyor.
   
 • Kadınların “iyi olma” halini güçlendirmek ismine kurulan merkez; istihdama muhtaçlık duyan, eğitim almak isteyen, ekonomik sıkıntılar yaşayan, türel hususlarda danışmanlık almak isteyen, psikososyal mevzularda dayanağa muhtaçlığı olan ya da rastgele bir hususta zihninde soru işaretleri olan ve rastgele bir sonlandırmaya gerek duymaksızın dayanağa muhtaçlık duyan bütün bayanlara takviye vermek üzere kuruldu.
   
 • Merkez bütün bunları yaparken kapalılık aslı ve kapsayıcı bir çalışma prensibi doğrultusunda devinim edecek. Süreç takibi ve hizmet devamlılığı da önemsenen öbür iki Kıymetli başlık.
   
 • Kadın Dayanak Merkezi’nde bayanların uygun oluş hallerini desteklemek için psikososyal dayanak dışında Kuruluş hizmetlerine erişim konusunda da danışmanlık hizmetleri verilecek, atölye, seminer ve kurslar düzenlenecek. Bayanların Amel hayatına dair gereksinim hissettikleri alanlarda mentorlük ve staj imkanları sunulacak.
   
 • Merkezde tıpkı vakitte, Ömür zorluklarıyla çaba etmiş bayanların bir ortaya getirildiği dayanışma kümeleriyle birbirlerine takviye olması hedefleniyor. bütün bunlarla istekli avukatlar aracılığıyla bayanların gereksinimlerine yönelik tüzel danışmanlık hizmeti de sunulacak.

Kadın Dayanak Merkezi’ne bayanlar, hafta içi 09.00-17.00’de direkt adrese giderek ya da internet sitesinde yer Meydan müracaat formuyla ulaşabilecek.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir