saglikdunyam.net | Sağlıklı Yaşam Detayları

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Genel
 4. »
 5. Sırbistan nerede? Sırbistan Belgrad’da nereye gidilir?

Sırbistan nerede? Sırbistan Belgrad’da nereye gidilir?

admin admin -
34 0

Doğu Avrupa ve Balkanların en Özel yerlerinden biri olan Sırbistan’a sadece kimlikle seyahat periyodu geçtiğimiz Yıl başladı. Bahar aylarında göz Müşteri görüntüleriyle kalbinizi çalacak hoş bir seyahat rotası çizmek isterseniz kimliğiniz ve valizinizi yanınıza alarak Sırbistan’a yanlışsız küçük bir seyahate çıkabilirsiniz. Pekala Sırbistan nerede? Sırbistan’da gezilecek yerler nerelerdir? İşte ayrıntılar…

Tarih kokan yapıları, yüzyılları içinde hapseden Güçlü kültürü ve dikkat çeken görünümleriyle batı Balkanların en Özel ülkelerinden biri olan Sırbistan, nihayet devirlerin en Fazla konuşulan destinasyonu haline geldi. Bilhassa Türkiye’nin vizesiz ve pasaportsuz gezilecek ülkeler listesinde de yer Meydan bu ülkeye sadece kimliğinizle çarçabuk gidip gelebilirsiniz. Osmanlı ve Avrupa’nın dokunuşlarıyla harmanlanan Sırbistan’ı gelin Birlikte adım adım keşfedelim.

SIRBİSTAN NEREDE? BELGRAD NEREDE?

Balkanlarda hayli Kıymetli bir pozisyonda yer Meydan Sırbistan, kuzeyde Macaristan, doğuda Romanya ve Bulgaristan’la, güneyde Makedonya ve Arnavutluk’la, batıda ise Bosna-Hersek, Hırvatistan ve Karadağ ile Hudut komşusudur. şark Avrupa’nın en Özel kentlerinden biri olan Sırbistan’ın başşehri ise Belgrad‘dır. 

Sırbistan

SIRBİSTAN’DA NEREYE GİDİLİR? SIRBİSTAN’DA GEZİLECEK YERLER

Pek Fazla kültürün buluşma noktası haline gelen Sırbistan’da her anı dopdolu bir seyahat rotası oluşturabilirsiniz. Balkanların kalbinde yer Meydan bu ülkeye geldiğinizde başşehir Belgrad’da kesinlikle görmeniz gereken yerler ise şu halde:

 • Aziz Sava Katedrali
 • Nicola Tesla Müzesi
 • Kalemegdan 
 • Zemun
 • AZİZ SAVA KATEDRALİ

Beyaz Belde olarak isimlendirilen Avrupa’nın en eski kentlerinden biri olan Belgrad, Sava ve Tuna ırmaklarının birleştiği noktada yer almaktadır. Sırbistan’ın başşehri olan Belgrad, Özellikle tarihi yapılarıyla ön plana çıkıyor. Belgrad’a adım attığınız anda ise sizleri Aziz Sava Katedrali karşılıyor.

Aziz Sava Katedrali

Dünyanın en Aka Ortodoks Kilisesi olarak bilinen Aziz Sava Katedrali, görünüş olarak Ayasofya’yı anımsatmaktadır. 1935 yılında üretimine başlanan kilisenin tam olarak bittiği söylenemese de hala tamirat çalışmaları devam etmektedir. Şayet yolunuz buraya düşerse kesinlikle eşsiz süslemeleriyle göz Müşteri bir atmosferi içerisinde barındıran Aziz Sava Katedralini ziyaret etmelisiniz.

Aziz Sava Katedralinden kareler

 • NİCOLA TESLA MÜZESİ

Öte yandan Sırbistan ve Belgrad denildiğinde akla gelen Biricik bir İsim var: Nicola Tesla! Sırp Kahramanı olarak kabul edilen Nicola Tesla’yı bilmeyenler için küçük bir İzah yapmak gerekirse; kendisi Sırp asıllı dünyaca Ünlü bir ilim insanıdır.

Nicola Tesla Müzesi

Çağın ötesindeki buluşlarıyla dünya tarihine istikamet veren Tesla’nın muvaffakiyetlerini gözler önüne sermek isteyen Sırplılar, 1952 yılında Belgrad’da Nicola Tesla Müzesi‘ni kurmuşlardır. 160 bine yakın Özgün doküman ve 5700 kadar ferdî eşyanın sergilendiği Nicola Tesla Müzesi’nde Ünlü ilim beşerinin buluşlarına yakından göz atabilirsiniz.

Nicola Tesla Müzesinden kareler

 • KALEMEGDAN

Belgrad’ın en turistik noktalarından birinde yer Meydan Kalemegdan, Belgrad Kalesi’nin de içerisinde yer aldığı Tuna ve Sava ırmakları ortasında bulunmaktadır. İsmini Osmanlı İmparatorluğu Devrinde Meydan ve Türkçe kökenli olan Kalemegdan, “Kale” ve “Meydan” sözlerinin türemesiyle ortaya çıkmıştır.

Kalemegdan

1571 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından Osmanlı topraklarına iç olan ve eski Belde bölgesinde yer Meydan kale, Cenk devirlerinde askeri üs olarak da hizmet etmiştir. Kentin en Aka ve en yeşil parkı olan Kalemegdan Parkı’nın yer aldığı bu yere gelirseniz sevdiklerinizle bol bol yürüyüş yapabilir, bisiklet sürebilir ya da piknik yapmanın keyfine varabilirsiniz. Ayrıyeten park içerisinde yer Meydan askeri müze, sanat merkezi, çocuk parkı ve restoranlara da göz atmayı unutmayın derim!

Kalemegdan manzarası

 • ZEMUN

Belgrad seyahatinizde hoş bir gün batımının keyfini çıkarmak isterseniz gideceğiniz adres belirli. Pek Fazla Sırplının yaşamayı tercih ettiği Zemun, kültürel ve tarihi yapılarıyla Belgrad’ın en dikkat çeken yerlerinden biri. Irmak kenarında gün batımının eşlik ettiği eşsiz bir görüntüyü gözler önüne sunan Zemun Bölgesine gelirseniz sakin ve huzurlu anlara kucak açabilirsiniz. 

Zemun

Buraya geldiğinizde ister Irmak kıyısında sevdiklerinizle yürüyüş yapabilir ister rehberli tekne ya da bisiklet tiplerine katılabilirsiniz. E tabi uzun bir seyahatin akabinde acıktığınızı hissederseniz Irmak kenarındaki restoranlardan birinde lezzet şöleni yaşayabilirsiniz.

Zemun seyahat rehberi

SIRBİSTAN BELGRAD’DA NE YENİR?

“Belgrad’da ne yiyebilirim?” sorusuna Cevap vermekte zorlanıyorsanız hiç endişelenmeyin zira bu hususta size olağanüstü tekliflerimiz olacak. Sırplıların en sevdiği yemekler çoklukla et yüklü oluyor. Ülkede en Ünlü et yemeklerinin başında ise Kajmak var. Bildiğiniz etten daha farklı olan bu yemeği Özel kılan en Değerli ayrıntı kaymağa benzeri bir krema eşliğinde sunulması oluyor. 

Sırbistan yemekleri

“Ben et değil de balık tercih ederim” derseniz aradığınız şey Riblja Çorbası olabilir. Balık eserleriyle yapılan bu çorba yöresel bir tat olmakla birlikte epeyce doyurucu da. Yemek sonrası hoş bir tatlıyla bu geziyi tatlandırmak isterseniz de marmelat, reçel, çikolata ve Krofne jöle ile doldurulan “Krofne” adındaki çöreklerin tadını çıkarabilirsiniz.

Krofne

SIRBİSTAN BELGRAD’A NASIL GİDİLİR?

İstanbul’dan 1.615,9 kilometre uzaklıkta yer Meydan Sırbistan’a gidebilmeniz için hava yollarını kullanmalısınız. İstanbul Havalimanı ya da Sabiha Gökçen Havalimanı‘ndan Sırbistan’nın başşehri Belgrad’da yer Meydan Nicola Tesla Havalimanı‘na ortalama 5.022,99 TL‘ye satın alacağınız tayyare bileti ile ortalama 1 saat 40 dakika içerisinde seyahatinizi tamamlayabilirsiniz.

Sırbistana nasıl gidilir

KEYİF DOLU BİR TATİL OLMASINI DİLERİZ!

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir