Sık Tuvalete Çıkmak Neyin Belirtisi

Sağlık Eyl 12, 2022 Yorum Yok

Sık tuvalete çıkma hissi kişiden kişiye farklılık gösterebilen bir durumdur. Özellikle bol sıvı tüketimi olması durumunda, aşırı streste yada soğuk havalarda daha sık tuvalete çıkma isteği duyuyoruz. Bazen stres ve psikolojik rahatsızlıklar ortaya çıktığında özellikle gece vakitlerinde çok sık tuvalete çıkma hissi ile de karşılaşılabiliyor.

Sürekli Tuvaletim Geliyor

Bilindiği üzere web sitemizde çoğunlukla sizden gelen yorumlara göre yazılara yer vermeye çalışıyoruz. Özellikle ramazan ayının gelmesi ile birlikte sık tuvalete gitme hissi ile ilgili çok sık yorumlar geldiği için sık tuvalete gitme hissini ayrı bir başlık altında incelemeye karar verdik.

Bu bir rahatsızlıksa doktorunuz tarafından tespit edilmesi gerekmektedir. Sık tuvalete çıkmanıza sebep olan nedenleri sıralayacak olursak:

  • Prostat
  • Diyabet
  • Enfeksiyonlar (böbrek ve idrar yolu enfeksiyonları) Özellikle enfeksiyonların sık tuvalete gitmede en çok karşılaşılan rahatsızlık olduğunu söyleyebiliriz.
  • Gebelik
  • Kaygı ve stres (özellikle gece geç vakitlerde)
  • Diğer rahatsızlıklar

Sık Tuvalete Çıkma Tedavisi

Yukarda yer verdiğimiz rahatsızlıklardan hangisine sahip olduğunuzun tespit edilmesi gerekmektedir. Sık tuvalete çıkıyorsanız yada sık tuvalete çıkma hissi ile karşılaşıyorsanız bir hekimden destek almanız şarttır. Son dönemlerde yapılan tetkiklerle birlikte bu durumun hangi rahatsızlıktan kaynaklandığı daha kolay tespit edilmekte ve bu şekilde müdahale edilmektedir. Çoğunlukla erken müdahale etmenin tüm rahatsızlıkların tedavisinde çok ciddi bir etkisi olduğunu söylemekte fayda bulunmaktadır.

Sık Tuvalete Çıkmak Kilo Verdirir mi

Her ne kadar sık tuvalete çıkmak metabolizma hızlı çalışması şeklinde yorumlanıyor olsa da yaşam standardınızı etkileyen bir durum olup olmadığının da tespit edilmesi şarttır. Kilo vermek isteyenler için çoğunlukla sık su tüketmesi gerektiği tavsiye edilmektedir. Sık su içen kişilerin de sık tuvalete çıkması son derece doğaldır. Bu durum sizin metabolizmanızın hızlı çalışmasını sağlayarak olumlu etkiler gösterebileceği gibi beslendiklerinize bağlı olarak kilo verip vermemenize de daha fazla etki yapmaktadır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir