Siğil Nedir, Siğil Neden Çıkar, Siğil Bulaşıcımıdır

Genel Eyl 07, 2022 Yorum Yok

Siğil Nedir, Siğil Neden Çıkar

Siğil Nedir? Siğil cilde bulaşan bir takım virüslerden dolayı oluşan problemdir. Tıptaki adı ile adlandırmak gerekirse popilon virüsü denilen virüs deri ve mukozolara bulaşınca deride siğil denilen problemlere neden olmaktadır. Bu papilon virüslerinin 200 den fazla cinsi vardır. Bu virüsler vücutta her yerde farklı siğillere sebebiyet verir. Mesela elde ayakta, yüzde görülen siğiller ile genital bölgelerde çıkan siğillerin cinsi birbirinden farklıdır. Ama köken olarak aynı ailenin üyesidirler.

Siğil genellikle çocuklarda ve gençlerde daha çok ortaya çıkar. Özellikle çocuklarda el bölgesinde, el bölgesinde sürekli travmaya maruz kaldığında deri içine virüsün girmesi için bir kapı açılır ve bu kapıda deri içerisine girerek, deri içerisinde çoğalır ve orada nohut büyüklüğünde siğillere neden olur.

Siğil Bulaşıcı Mıdır?

Siğil bulaşıcıdır. Kişiden kişi bulaşma imkanı vardır.

Genital siğiller ise genellikle gençlerde görülür. Bunun gençlerde daha fazla görülmesinin nedeni cinsel ilişkilerden bulaşmasıdır. Genital bölgelerde çıkan siğiller illa bir ilişkinin olması da şart değildir. Çünkü cinsel ilişki sırasında ten veya deri birbirine temas ettiği için ve bu temas sırasında deride sürtünme olduğundan dolayı kişinin birisinde eğer bir siğil varsa karşı tarafla temas ettiği zaman diğer tarafa bulaşır. Genital bölgelerde çıkan siğiller cinsel ilişkide bulaşması ihtimali %50 dir. Diğer siğil cinslerinde de özellikle çocuklardaki siğillerde bir çocukta varsa diğer çocuğa, özellikle okulda, yüzme havuzunda gibi birlikte kullanılan yerlerde ya direk deri teması ile ya da ortak kullanılan eşyalardan, bunlar ayakkabı, havlu, terlik gibi eşyalarla virüs bir kişiden diğer kişiye bulaşabilir.

Popilon virüsü deri altına yerleştiği zaman insan bağışıklık sistemi ile karşılaşır. Kişinin bağışıklık sistemi sağlam ise bağışıklık sistemi virüsü yok eder. Eğer kişinin bağışıklık sistemi zayıf ise virüs çoğalarak oradaki hücreleri kendi dna’sını üretmesi konusunda telkin ederek, yönlendirerek kendi hücrelerini üretir. Buna bağlı olarak siğil bulunan bölgede gelişerek, büyümesini devam ettirmektedir. Bağışıklık sistemini düşüren tüm hastalıklarda virüs kolaylıkla deriye yerleşebilir ve siğil oluşmasına neden olabilir.

Cilt hastalığı olarak siğilden korunmak için bağışıklık sistemini sağlam tutmak gerekir. Çünkü bağışıklık sistemi zayıfladığında bu popilon virüsü hücrelere komut vererek çoğalmaya ve vücudun herhangi bir yerinde çıkmaya devam ederek çoğalır.

 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir