Saç Beyazlaması Nedenleri

Güzellik, Sağlık Ağu 19, 2022 Yorum Yok

Çoğu zaman genetik nedenlerle beyazlayan saçlar son yıllarda özellikle gençlerde yaygın olarak görülen sorunlardan biridir. Saç beyazlaması saçın sadece bir kısmının beyazlaması olarak başlayan ve yayılan bir hastalık olarak değerlendirilir. Saç beyazlaması bir çok insan için ciddi sıkıntılar yaratmaktadır. Özellikle erkeklerde saç boyatma kültürünün yaygın olmaması düşünülürse saçlarının beyazlamasına kolay kolay çözüm bulunamaz. Bu sorunun çözümü ise aslında oldukça basit bir yöntemdir. Bu yazımızda saç beyazlamasının nedenlerini sıralarken bir yandan da yayılma hızından bahsedeceğiz.

Saçlar Neden Beyazlar?

Saç beyazlamalarının öncelikli nedeni genetiktir. Anne babanızda ya da yakın akrabanızda olan erken saç beyazlama size genetik olarak aktarılmış olabilir. Bu anlamda saçlarınızın yirmili yaşların ortalarında beyazlaması oldukça normaldir. Bunun yanı sıra aşırı stres ve sıkıntının saçlarınızı beyazlattığı gerçeğini de unutmamak gerekir. Bazı bünyelerin aşırı strese karşı böyle bir tepkime gösterdiği bir çok deneyce kanıtlanmıştır. Son olarak da saçlarınızın beyazlama nedeni kullandığının kozmetik ürünler olabilir. En basitinden kullandığınız saç şampuanı ya da kremi saçlarınızın beyazlamasına neden olmuş olabilir. Çünkü kozmetik ürünler içinde sizin farkında olmadığınız bir sürü kimyasal bulunmaktadır. Bu kimyasalların saç hücrelerine zarar vermesi oldukça normaldir.

Saçlarınızı boyamanız kısa vadede çözüm olarak görülse de aslında saçlarınızın yıpranmasına ve her ay yeniden boyanması anlamına gelir. Bu nedenle saç boyamak dışında bir çözüm üretmek gerekir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir