Sabri Ülker Vakfı’ndan Ramazan ayı için gıda israfı uyarısı!

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Nis 11, 2023 Yorum Yok

Ramazan ayında herkesin bir ortada olduğu kalabalık iftar sofraları, birbirinden lezzetli yemekleri de beraberinde getiriyor. Lakin uzun mühlet açlık yaşanan bu devirde açlığın tesiriyle plansız ve Çok ölçüde pişirilen yemekler Fazla sayıda artan yemeğe ve Besin israfına yol açabiliyor. Bu nedenle iftar ve sahur sofraları için menü planlaması yapılması Aka Ehemmiyet taşıyor. İşte Besin israfında dikkat edilmesi gerekenler

Avrupa’da her Yıl ortalama 88 milyon ton Besin israf edildiği belirtilirken, 2021 yılı Birleşmiş Milletler Besin İsrafı Raporu’na nazaran ise Türkiye’de her Yıl 7,7 milyon ton yiyecek çöpe atılıyor. Bilhassa Ramazan ayında sofralarımızı çeşit çeşit yemeklerle donatırken, Besin israfından kaçınmak, geleceğimiz için epeyce değerli. Uzmanlar, Ramazan ayında Besin israfından kaçınmak için planlı market alışverişinin ve menü planlamanın en Kıymetli unsurlar olduğunu belirtiyor.

gıda israfı nasıl önlenir

İşte Sabri Ülker Vakfı’ndan Ramazan ayında Besin israfından kaçınmanın ipuçları

Mutfak alışverişinizi planlayın

Önce buzdolabını Denetim ederek evvelki günün yemeği pahalandırılacak biçimde bir menü belirlenmeli ve eksiklerden oluşan bir liste hazırlayarak alışverişe çıkılmalıdır. Planlanarak yapılan market alışverişleri sayesinde muhtaçlık duyulmayan eserler alınmayacak ve bu formda Besin israfının önüne geçilmiş olacaktır.

Elinizde olanı kullanın

Buzdolabında ve dolaplarda neler olduğu tertipli olarak Denetim edilmeli ve nihayet kullanma tarihi yaklaşan yiyecekler tüketilmelidir. Bozulmak üzere olan ve Çabucak tüketilmesi gereken zerzevatları, makarna, çorba, omlet içine ekleyebilir yahut bir tencerede pişirerek iftar sofralarınız için zerzevat çorbası hazırlayabilirsiniz. Böylece şimdi uygun durumda olan besinlerin israf olmasına Mani olmuş olursunuz. Öte yandan nihayet kullanma tarihi yakın olan besinler nihayet kullanma tarihinden Evvel kesinlikle dondurulmalıdır. Bilhassa dondurulmuş meyveler iftar sofralarındaki tatlılarınıza hoş bir katkı sağlayabilir.

Porsiyon ölçülerine dikkat edin

Kalabalık sofralara alışkın bireyler, Çok Yemek pişirme eğiliminde olabiliyor. Fakat Besin israfının önüne geçmek için; pişirilen Yemek ölçüsünü azaltmak ve artan yiyecekleri buzdolabında koruma ederek tekrar kıymetlendirmek Fazla kıymetli. Bir gün evvelden artan pilavı bir sonraki gün çorba yahut salatalarınızda değerlendirebilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir