Prefabrik ev nedir? Prefabrik ev depreme dayanıklı mı?

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Şub 21, 2023 Yorum Yok

Yüzde 95’i zelzele neslinde yer Meydan ülkemizde yaşadığımız konutların emniyetli olması hayati bir Ehemmiyet taşıyor. Hem Müsait fiyatlı olması hem de esnek bir yapıya sahip olmasıyla nihayet günlerde gündemden düşmeyen prefabrik meskenler, zelzele güvenliği açısından en sağlıklı yapılar ortasında gösteriliyor. Pekala prefabrik konut nedir? Prefabrik konut sarsıntıya güçlü mı? İşte cevaplar…

Kahramanmaraş ve 10 vilayette Aka yıkımları beraberinde getiren 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki sarsıntılar, Fazla sayıda vatandaşın ağır bir biçimde yaralanmasına ve yıkıntı altında kalmasına Sebep oldu. Can kayıplarının yaşandığı zelzelenin akabinde birçok şahıs afetlere karşı alınabilecek tedbirleri araştırmaya başladı. İnançlı bir Ömür alanında inançlı bir Ömür sürmek isteyen vatandaşlar “Prefabrik konutlar sarsıntıya güçlü mı?” sorusuna Karşılık arıyor. Prefabrik meskenlere dair merak edilen bütün ayrıntıları haberimizde sizler için açıkladık. 

PREFABRİK mesken NEDİR? 

Fabrikasyon olarak demonte formda kesimler halinde üretilen ve inşa edileceği pozisyonda kurulan evler ‘prefabrik ev’ olarak tanımlanmaktadır. Türkçede ‘ön üretimli’ kelimesinin karşılığı olan ‘prefabricate’ evler istenilen her alana süratli bir formda kurulabildiği ve Müsait fiyatlı olduğu için nihayet periyotlarda ağır istek görüyor.

Prefabrik ev

PREFABRİK mesken NASIL YAPILIR?

Prefabrik meskenlerin üretimi için birinci olarak heyetimin gerçekleştirileceği arazinin Gerekli müsaadelerini almanız gerekmektedir. Tapu, ruhsat ve müsaadeleri tamamladıktan sonra fabrikada modül imalatı gerçekleştirilmektedir. Akabinde konutun kurulacağı taban inceleme altına alınır. Şayet taban düzse direkt olarak beton dökülerek meskenin kurulumuna başlanabilir. Tabanın yapısı konutun kullanım müddetinde Aka bir etken oluşturduğu için burada güçlendirme ve Türlü düzenlemeler de yapılabilir. nihayet olarak fabrikada üretilen modüllerin suram ve montajı meskenin konumlandırılacağı alana yapılır. 

Prefabrik mesken yapımı

PREFABRİK KONUTUN AVANTAJLARI NELERDİR?

  • Kişilerin yerleşim planına ve alanına nazaran tasarlanan bu meskenlerde duvar, kapı ve diğer bütün modüller fabrikada üretildikten sonra konumlandırılacağı alanda birleştirilmektedir.
  • İşçilik maliyeti olağan meskenlere kıyasla daha düşük olan prefabrik meskenler, tıpkı öbür meskenler üzere elektrik tesisatı, kanalizasyon sistemi, ses ve ısı yalıtımına sahiptir. 
  • Portatif bir yapıya sahip olan prefabrik meskenlerin yerini istediğiniz Vakit değiştirebilirsiniz.
  • Her türlü iklim şartına nazaran inşa edilebilen prefabrik konutlarda kullanılacak materyalleri dilediğiniz formda seçebilirsiniz.

PREFABRİK konut MODELLERİ NELERDİR?

Tek katlı ve iki katlı olarak ayrılan prefabrik konutların tasarımı beklenti ve gereksinimlere nazaran şekillendirilmektedir. En hesaplı konut modeli olan 1+1 prefabrik meskenlerin içerisinde tuvalet, banyo, mutfak, salon ve Döşek odası meskenin metrekaresine nazaran belirlenmektedir. Birebir formda Biricik katlı prefabrik evler 2+1 ve 3+1 olacak halde de tasarlanmaktadır. Fakat Biricik katlı prefabrik konutlar çoklukla 2+1 olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Prefabrik konut modelleri

Dublex konut olarak da tanımlanan iki katlı prefabrik konutlar ise 80 ila 160 metrekarelik bir alandan meydana gelmektedir. Çocuklu aileler için İdeal olan iki katlı prefabrik konutları Biricik katlı prefabrik konutlardan ayıran en Kıymetli özelliği balkona sahip olmasıdır.

İki katlı prefabrik mesken

PREFABRİK konut ZELZELEYE GÜÇLÜ MI?

İnşası sırasında kullanılacak olan profillerin kaynaksız, civatalı ve galvanizli olarak uygulanması prefabrik konutları emniyetli kılmaktadır. Yapının esnek olmasını sağlayan civatalı profiller zelzele anında oluşan kuvvetin absorbe edilmesine Yardımcı olduğu için prefabrik konutlar Aka avantaj sağlamaktadır. Birebir formda meskenin Hariç profillerinde ve çatı sistemlerinde kullanılan hafif gereçler de zelzele anında riski en üye düşürmektedir. 

Depreme güçlü ev

DEPREMDE hayat KURTARAN DAVRANIŞLAR

Depremde hayat kurtaran davranışlar

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir