Peygamberlerin masal olduğunu söylemişti! Mahkeme Celal Şengör hakkında kararını verdi

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Kas 02, 2022 Yorum Yok


Prof. Dr. Celal Şengör’ün Hazreti İbrahim hakkında söylediği “O masal. Onların hepsi masal. İbrahim diye bir adamın yaşadığı malum değil” tabirleri hakkında ‘halkın bir kısmının benimsediği dini pahaları alenen aşağılama’ hatasından soruşturma başlatılmıştı. Mahkeme kararını verdi.

Ünlü jeolog ve tarihçi Prof. Dr. Celal Şengör, mayıs ayında katıldığı bir programda Hazreti İbrahim hakkında konuşulurken ortaya girerek “O masal. Onların hepsi masal. İbrahim diye bir adamın yaşadığı malum değil” şeklinde konuşmuştu. “Bütün bu söylenen şahıslar tarihte yok” diyen Şengör’ün Tevrat, İncil ve Kur’an-ı Kerim için “3 Tane kutsal kitap denilen, aslında Suriye-Mezopotamya din geleneğinden türemiş bir Yan branştır” şeklindeki telaffuzları toplumsal medyada tartışmalara yol açmış ve Ünlü tarihçi herkesten reaksiyon toplamıştı. 

Celal Şengör

TAKİPSİZLİK KARARI VERİLDİ

“Halkın bir kesitinin benimsediği dini kıymetlere alenen aşağılama” suçlamasıyla hakkında İstanbul Cumhuriyet Savcılığınca soruşturma başlatılan Şengör hakkındaki soruşturmada sona gelindi. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın şikayetçi olarak yer aldığı kararda şu tabirler yer aldı:

“Şüphelinin bir tarih bilimcisi olarak şahsî görüşlerini açıkladığı, her ne kadar şikayet dilekçelerinde ‘masal’ sözünün aşağılayıcı bir telaffuz olduğu sav edilmiş ise de, şüphelinin soruşturmaya mevzu Hz. İbrahim ve Hz. Musa’nın yaşadığına dair bilimsel Delil bulunmadığından mitolojik karakterler olduğunu vurgulamak ismine ‘masal’ ibaresini kullandığını sözünde açıkça belirttiği, mitolojinin Türk lisan Kurumundaki tarifinin da ‘Bir ulusa, bir dine, Özellikle Yunan, Latin uygarlığına ilişkin mitlerin, efsanelerin bütünü’ olduğu, Yeniden şüphelinin Müslümanların inandığı İslam dinine ya da Peygamberlere yönelik hakaret cürmü içeren bir telaffuzunun de bulunmadığı, yalnızca şahsî görüşlerini ve tarihi araştırmalara dayanan bilgileri açıkladığı, bu nedenle şüpheliye ilişkin kelamların dini kıymetleri aşağılayıcı nitelikte ve halk barışını bozmaya elverişli olmadığı”

Prof. Dr. Celal Şengör

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK GÖRÜNTÜ:

Solmaz Çiros’un paylaşımı reaksiyon çekti! O denli bir latife yaptı ki…

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir