Othello Sendromu Nedir?

Sağlık Eyl 09, 2022 Yorum Yok

Othello Sendromu adını ünlü edebiyatçı William Shakespeare’nin Othello oyunundan almıştır. Othello karakteri tam bir deli aşıktır. Karısını o kadar sever ki onu boğarak öldürür. Nedeni ise çok basittir. Karısı onun hediye ettiği mendili kaybeder ve bu mendili başka bir erkekte görür. Bunun üzerine yaşadığı kıskançlık hissi ile de karısını öldürür. Bir mendil yüzünden insan sevdiğini öldürür, şaşırmayın. Her gün buna benzer onlarca haber görmekteyiz.

Psikolojide aşırı kıskançlık durumuna da Othello Sendromu denmektedir. Bu durum adını bu öyküden almaktadır. Othello sendromu aslında patalojik bir kıskançlık durumudur. Othello sendromu bir paranoid sendromdur. Kişiler eşlerinin, sevgililerinin ya da ailelerinin sadık olmadığını düşünür ve onların o kişiye karşı ihanet içerisinde olduğu hissine kapılır. Hatta bu sendrom o kadar kötü bir noktaya varır ki kafada birşeyler düşünülmeye başlanır. Bu düşünceler genelde negatiftir. Eşinin artık onu eskisi gibi sevmediğini ve ilgi göstermediğini düşünür. Othello sendromuna sahip kişiler karşısındaki gördükleri en ufak durumu aldatılmaya yoruyorlar. Othello sendromuna sahip kişiler karşısındaki kişilere asla güvenmezler. Ona göre çevresindeki herkes ona ihanet içerisindedir. Eşinin yanında sürekli birisi olup olmadığından dolayı endişe duyarlar.

Bu sendromun paranoid sendrom olarak anılmasının nedeni kişilerin sürekli kuşku içerisinde olması ve sürekli aldatıldığını düşünmesi ve kendini buna inandırmasıdır. Othello sendromu tedavisi olan bir rahatsızlıktır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir