Nasreddin hoca ve Türk çayı Unesco’ya girdi

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Oca 10, 2023 Yorum Yok

Fas’ın başşehri Rabat’ta 2022 yılının UNESCO toplantısı düzenlendi. Bu yıl, Türk kültürüyle özdeşleşen iki Faktör listeye isimleriyle altın harflerle yazdırdı. 7’den 70’e Tüm Türk halkının aşina olduğu Nasreddin hoca fıkraları ve çayımız listede yer aldı.

Türk halkının en Fazla kahvaltıda tercih ettiği fakat günün her saatinde de tükettiği çay ve Nasrettin hoca fıkralarını jenerasyondan nesile geçirmek için anlatma geleneği UNESCO’nunda ilgisini çekti. Çay ve Nasrettin hocanın fıkraları UNESCO somut olmayan kültürel miras listesine girerek kayıtlı Faktör sayısını 25’e yükseltti. Atalarımızdan bize kalan çay ve fıkralar Kültürel Miras listesinde yer aldı. 

Kültürel Ehemmiyet taşıyan Tüm ögeler kültürel mirastır. 2022 yılında Fas’ın başşehri Rabat’ta Birleşmiş Milletler Eğitim, ilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) düzenlediği müsabakada Türkiye Somut Olmayan Kültürel Miras listesine iki Faktör ekledi. Bunlardan birincisi en Fazla Karadeniz bölgesinde yetişen çayımız, ikincisi de gerek çocukları eğlendirmek ya da kendine ders çıkarmak için anlatılan Nasrettin hoca fıkralarıdır. Anlatıldığında her biri hayat dersi veren Nasrettin Hoca fıkraları ve dumanı üstünde tüten çayımız dünyada Öbür kültürlerinde ilgisini çekmiştir ve UNESCO listesinde yer almıştır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir