Merhamet ve Yardımlaşma Duygumuzu Zor Zamanlarda Nasıl Koruyabiliriz?

Beslenme, Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Şub 15, 2023 Yorum Yok

Ruh Sıhhati Derneği Lideri Dr. Ömer Akgül, Kahramanmaraş merkezli yaşanılan zelzele sonrası ülke genelini etkileyen durum için “Merhamet ve Yardımlaşma Hissimizi güç Vakitlerde Nasıl Koruyabiliriz?” isimli yazıyı kaleme aldı.

6 Şubat 2023’te sabaha karşı 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki zelzeleyle sarsılan Türkiye için “Merhamet ve Yardımlaşma Hissimizi güç Vakitlerde Nasıl Koruyabiliriz?” başlıklı yazısını ele alan Ruh Sıhhati Derneği Lideri Dr. Ömer Akgül, “6 Şubat tarihinde yaşadığımız zelzele afetinin ruhumuzda bir Fazla ruhsal fay kırıklıklarına da Sebep olacağını kestirim edersiniz. Bunlardan bir tanesi de yardımlaşma davranışımızın temelindeki Acıma hissimizin ziyan görmemesi.” dedi.

Merhamet ve Yardımlaşma Hissimizi güç Vakitlerde Nasıl Koruyabiliriz?

MERHAMET ÇINARIMIZI KURUTMAYALIM

Çeşitli mecralardan edindiğimiz “yardım göndermeyin, tırcılar yerlere döküyor, israf oluyor, eski eşya göndermeyin, saçma sapan şeyler göndermeyin, yağma yapılıyor, afetzedeler gereksinimlerinin dışında ve fazlasını stokluyor, yardımlarda insan seçiliyor, yol kesilip yardımlar talan ediliyor, vb” bir Fazla bilgi, maalesef bizlerin yardım tavırlarını etkiliyor. Bununla Birlikte (afet travmasının şok tesirleri bağlamında düşünmemiz gereken) afetzedelerin de, gelen kıyafetlerin renk desen seçmesi, hiç kullanılmamış ayakkabıların kutusunu açıp, bir adedine karar verene kadar deneyip deneyip, açmış olduğu kutulara denediği ayakkabıları koymadan, ortalığa atıp karıştırması ve bağışların kullanılamaz hale gelmesine Sebep olması, vb haberlerden ötürü, bizi insan kılan Acıma pınarlarımızın kurutulmasına müsaade etmeyelim. Acıma ve diğergamlık duygusu Öbür vakitlerde da bizlere lazım olacak. Birinci başta coşkun bir heyecan ve aidiyetle giriştiğimiz yardımlaşma seferberliğinden bu ve gibisi haberlerden Dolayı Evvel Geri çekilme evresine, sonrasında duyarsızlaşma sürecine giriyoruz. Sonrasında da en berbatı ise bu öğrenmenin Öbür bir vakte yahut olaya transfer edilmesi gerçekleşiyor. Acıma hissine muhtaçlığımız olacak bir Öbür vakte bu öğrenilmiş çaresizliğin transfer edilmesi, seyirci rolünü kabullenme üzere bir talihsizliğe Sebep oluyor. Ve artık yardımlaşma tavrımız Acıma duygumuzla Bir arada bir Öbür enkaza dönüşen evreye geliyor.

Yardımlaşma

MERHAMET BİZE HER Vakit LAZIM

Merhamet hissinin sevk ettiği davranışlardan biri olan yardımlaşma üzerinde duran Dr. Ömer Akgül,  Rahman ve Rahim’den beslenen Acıma çınarı, insanoğlu için en Değerli hislerden birisidir. Acıma Küllinin cüziye en Aka armağanlardandır. Acıma sevk ettiği davranış bakımından insanı yeterli eden bir cevherdir. Zira Acıma hissinin sevk ettiği davranışlardan biri olan “yardım etmek”, zenginin yoksula yönelik bir güzellik hareketi değildir. Birebir formda yardım etmek güçlünün zayıfa, üstün asta, amirin memura, Fazla bilenin az bilene yönelik bir yeterlilik hareketi değildir. Yardım etmek aslında kişinin kendisine yönelik yapmış olduğu bir düzgünlük hareketidir. Beşere bir Öbür beşere yardım etmekten daha âlâ gelen bir Öbür şey yoktur diyen From tam da bunu kastetmiş olabilir. Kalbinde Acıma isimli çınar olandan Ümit kesilmemesi için kendimizi de güzelleştirecek bu çınarı baltalamamak gerekir. Zira Acıma sevginin daha kapsayıcı bir mertebesidir. Bilhassa nihayet yıllarda yapılan pek Fazla bilimsel araştırma, yardım tavırlarının ruhsal sıhhatimize, Olumlu hislere, Özellikle de mutluluğa katkıda bulunduğunu göstermektedir. Bununla Birlikte tıpkı vakitte Mesut insanların da daha Çok yardım içeren davranışta bulunduğunu bulgulanmıştır. Yani hem yardım davranışları memnunluğu artırıyor, hem Sevinç yardım tavırlarımızı teşvik ediyor. 

Deprem bölgesinde yardımlaşmanın önemi

MERHAMET VE YARDIMLAŞMA EN çok KİŞİNİN KENDİSİNE ÂLÂ GELİYOR

Gönüllü davranışlar içinde bulunan insanların hayattan doyum düzeylerinin arttığı ortaya çıktığını belirten Akgül, Başkalarından yardım ve Acıma gören insanların yardım etmeye daha Çok eğilim gösterdikleri biliniyor. Bununla Birlikte Olumlu hisleri daha Çok yaşayan ve kendilerini daha Mesut hisseden şahısların ise, nispeten depresif hissedenlere nazaran yardımlaşmaya ve takviye olmaya daha Çok eğilimli olduğu görülüyor. Merhametli yardımlaşan şahısların beyin aktiveleri MR aygıtıyla takip edildiğinde, beyinde haz ve Ödül alındığında çalışan bölgelerle tıpkı halde çalıştığı dopamin hormonu salgılandığı tespit ediliyor. İstekli davranışlar içinde bulunan insanların hayattan doyum düzeylerinin arttığı ortaya çıkıyor. mesela az bir ölçü Nakit verilen üniversite öğrencilerinin bir kısmından akşama kadar kendileri için bir şeyler almaları, başkalarından ise bir arkadaşları yahut aile üyeleri için bir şeyler almaları isteniyor. Gün sonunda karşılaştırıldıklarında diğerleri için bir şey Meydan öğrencilerin daha Mesut hissettikleri görülüyor.

Kendimizi yıpratmayacak ve tüketmeyecek halde yardımlaşmak, bunları yaparken empati üzere birtakım maharetimizi geliştirmek ve münasebetiyle bir şeyler öğrenmek, Fazla daha yeterli hissetmemize Yardımcı olacaktır. 

Bunlarla Bir arada bumerang tesiri düşünülmeden yapılan yardımlar ayrıyeten daha da kutsaldır. Birbirine borçlu olduğunu düşünerek yardımlaşırken ‘ben üstün bir beşerim, bak yardım ediyorum’, ‘onun bende hakları Mevcut onun için yapmam lazım’ diyerek yani üstencil bir bakışla bencillik yapılırsa tam yardım olmuyor. Kesinlikle boşa gitmiyor lakin yardım kavramının altını tam manasıyla doldurmuyor. ‘Sessiz yardım, sessiz iyilik’ kavramları sağ elinin verdiğini sol elinin bilmemesi esasını destekliyor. İnsan kimseye göstermeden yeterlilik yapmayı başarırsa kendi egosunu terbiye edebilir.

Merhamet

MERHAMET HİSSİMİZİ NASIL KORUYACAĞIZ

1-Bireysel yardım planınızı evvelden belirleyin: Her türlü talihsizliğe Karşın nasıl bir insan başarısı ortaya koyabilirim? Yerine Öbür parıltı konulamaz hangi aydınlığı ışıtmaya yetkinim? Noksan olan neyi tamam etmek üzere varım? Üzere soruların cevaplarını arayarak, afetlerde yapabileceğimiz en eşsiz ve bir diğeri tarafından yapılması bize nazaran daha güç yeteneğimizin gücünü keşfedelim. Ne yaptığımızın ehemmiyetiyle Bir arada nasıl yaptığımızın da Bedelli olduğunu bilelim. Bir hastanede enfeksiyonla çaba eden hijyeni sağlayan paklık kahramanları da en az hekimler kadar kutsal bir Amel yapıyorlar hayat kurtarma bakımından. Kendimizin kuvvetli olduğu alanda yardım planımızla Birlikte bilgi, deneyim, vücut gücü, yeteneklerimiz, maddi öteki alanlarda da yapabildiklerimizi ihmal etmeyelim. 

2-Örgütsel yardım planınızı yapın: Yardımın örgütlü organize ve koordineli yapılması kaynakların isabetli kullanılması bakımından değerlidir. AFAD, KIZILAY, İHH üzere Aka tertiplerin çatısı altında kurumsal ve ferdî tertibinizi hazırlayın. Şu anda 21. Yüzyıl marifeti olan yardımlaşma kalite sistemlerinin işareti olarak kabul edildi. Bilhassa 21. Yüzyıl mahareti grup çalışmasıdır. Asıl muvaffakiyet, kişisel muvaffakiyetten Fazla grup muvaffakiyetinde yatıyor. Bunu da destekleyen nörobilim oldu. Nörobilim insanın ilişkisel bir varlık olduğunu belirtiyor. İnsan zihni Biricik başına yaşamaya nazaran programlanmamıştır.

Merhamet ve Yardımlaşma Hissimizi güç Vakitlerde Nasıl Koruyabiliriz?

3-İşlevsiz etkileşimlerden Irak duralım: Üzücü örneklerin moral bozucu rüzgarından içimizdeki Acıma çınarını korumak için yardımlaşma hissimizi zedeleyecek fonksiyonsuz, anlamsız olayları yaymayalım, bilelim ki her şey o istisnadan ibaret değil, ayrıyeten o davranışı sergileyen bireylerin afetzede psikolojisi içerisinde şok davranışları sergileyen biri olduğunu düşünüp aklı selimimizi koruyalım. Beynimiz olumsuzu görmeye ve hatırlamaya meyilli olabilir, o yüzden olmamasını istediklerimizi değil olmasını istediklerimizi konuşalım. Herkesin basın mensubu olduğu bu toplumsal medya çağında basın mensupları da bu bahiste hassasiyet göstermeye daha ihtimamlı olmalı.

4-Yardımdan kaçınırsak Üzücü hissederiz: New York sıhhat Geliştirme Enstitüsü, hayatını gönüllülük hizmetlerine adamış olan 3 bin 300 istekli üzerinde yaptığı araştırmada; kümenin yüzde 95’inin, yardım etme aksiyonundan sonra gerilim seviyelerinin düştüğünü vurguladı. Cornell Üniversitesi’nde 427 bayanı içine Meydan 30 yıllık bir araştırma, istekli çalışmanın uzun ve sağlıklı yaşamanın Temel belirleyicilerinden biri olduğunu ortaya koydu. San Francisco Üniversitesi’nden Esirgeyici Hekimlik Profesörü Dr. Dean Ornish ve Harvard Tıp Fakültesi’nden Kardiyolog Dr. Herbert Benson, diğerlerine yardımı içine Meydan istekli etkinliklere iştiraki, bütün rehabilitasyon programlarına koyduklarını Anlatım ediyor. Yalnız yaşayanların bu Cin etkinliklere katılanlara kıyasla beş kat daha yüksek risk kümesinde olduğu da açıklandı. Gönüllülük ve hizmet insanları birbirine bağlar, yeterlilik hissini güçlendirir, güzel vakit geçirmelerini sağlar ve kendileri kuvvetli hissetmelerine yol açar.

Merhamet ve Yardımlaşma Hissimizi güç Vakitlerde Nasıl Koruyabiliriz?

5-Kibirden kurtulalım: Araştırmalar, insanların refah ve maddi varlık merdiveninde yükseldikçe empati ve Acıma hislerinin azaldığını ve sahip olduklarını hak ettikleri (ben ateşten yaratıldım, o topraktan ben daha üstünüm isyanı bu kibrin asıl kaynağıdır) konusunda kuvvetli bir inanç geliştirdiklerini düşündürüyor. batı kültüründe yardımlaşmak, birine yardım etmek, yardım almak bir zaaf olarak görülüyor. Zaaf olarak görüldüğü için kişiselleşmeye mani oluyor biçiminde bir fikir var. Nietzsche’nin bu mevzuda bir kelamı vardır. Diyor ki; “Yardımlaşmak, tevazu işletme maliyetini artırır.” neden kendi ayağı üzerinde duramayan insan, doğal seçilim maddesine nazaran yok olup gitsin? Ona yardım etmek zorunda değiliz” usulünde bir yaklaşım Laf konusuyken bizde ‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir’ kelamı kültürümüzün en Değerli sloganlarından biri.

6-Fırsatçıların ekmeğine yağ sürmeyelim: Ekonomik, siyasi, prestij, ihtiras, rövanş ve hesap görme, Güç devşirme  hırsları peşinde koşan şahıs ve kurumların Üzücü niyetlerine alet olmamak için fitneden Irak durmak Fazla kıymetli. 

Özetle bizi insan kılan Acıma hissimizi hiç kimsenin insafına bırakmayalım. Olumsuz haberlere Karşın içimizdeki yardımlaşma hissini canlı ve kuvvetli tutabiliyorsanız ne Mesut size.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir