Menoraji (Aşırı Adet Kanaması) neden olur ve ne iyi gelir? Aşırı Adet Kanaması nasıl geçer?

Beslenme, Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı May 02, 2023 Yorum Yok

Aşırı adet kanaması bayanların sık yaşadığı bir durumdur. Bayanların beşte birinde Ömür boyunca çok adet kanaması şikayeti görülür. Lakin tanıyı koymak kolay değildir. Tıp lisanında Menoraji yani çok adet kanaması olarak bilinen Menoraji (Aşırı adet Kanaması) neden olur ve ne âlâ gelir? sorusunun cevabı yazımızda.

Adet kanamalarında birinci dikkat edeceğimiz nokta gelen kanamanın olağan ölçüde olup olmadığıdır. Rahim kaslarının kasılması için olağan ölçülerde kanama olması Değerli bir noktadır. Kanama Şayet olağan düzeylerde ise progesteron hormonu da kâfi seviyede salgılanacaktır. adet kanamasının olağana nazaran Çok gelmesi rahim kaslarında yahut hormonal faktörlerin birisinde Sıkıntı olmasından olabilir. Bu iki durum dışında da kanamanın Çok gelmesinin birçok nedeni olabilir. misal vermek gerekirse miyom ve çikolata kistleri rahim kaslarının fonksiyonlarını bozar. Doğum denetimi için kullanılan spiraller de kanamanın çok olmasına neden olabilir. Ayrıyeten rahim İç katmanında olabilecek enfeksiyonlar hem kanamanın ölçüsünü arttırır, hem de kanamanın müddetini uzatır. Düşük yapılması sonrasında da çok kanama olması doğaldır. Çok adet kanamasının olmasından sonra bayanlarda kansızlık meseleleri baş göstermektedir.

Aşırı adet kanamasına neden olan birkaç şey şunlardır: 

  • Bir yumurtalığınız o ay ya da daha uzun müddet boyunca yumurta üretmemiş olabilir.
  • Fibroid denilen benign tümörler (miyomlar)
  • Kanın olağan halde pıhtılaşmasını engelleyen bir kanama bozukluğu varlığı
  • Bazı doğum Denetim ilaçları ve kan sulandırıcı ilaçların Yan tesiri olarak
  • Tiroid bozuklukları
  • Uterus kanseri

AŞIRI adet KANAMASININ BELİRTİLERİ:

Kansızlık olarak da nitelendirilen anemi görülmesi
adet periyodu içinde Çok yorgunluk hissi
adet devrinde çarpıntıların artması
soluk almakta zorlanma ve soluk tıkanması şikayetleri
Yüzün olağandan daha Nefes bir hale gelmesi
baş dönmesi şikayetlerinde artış
Olağandan daha Çok ped kullanmaya başlama
dahil çamaşırı ya da gece uyurken nevresime kan bulaşması
adet periyodu içinde bayılma üzere durumlar belirtiler ortasındadır.
Çok adet kanamasından hastanın kendisi adet sistemini bildiği için şüphelenmeye başlayacaktır.

Normal bir periodda kanama 8 günden kısa sürer. Ped ya da tamponun her 1  ya da 2 saatte bir büsbütün doldurulması ya da Aka kesimler halinde adet görme adetin ağır olduğunun belirteçleridir.

AŞIRI adet KANAMASI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Aşırı kanamalar tehlikelidir. Çok kanamalar olduğunu düşünüyor ve gözlemliyorsanız kesinlikle uzman bir bayan hastalıkları ve doğum uzmanı bir tabipten Gerekli teşhis ve tedavi için takviye alın.

Aşırı adet kanamasının engellenmesi için cerrahi süreç de uygulanabilir. Cerrahi süreç dilatasyon ya da küretaj olarak isimlendirilmektedir. Bu süreç sırasında rahimden doku alınır. nihayet derece kısa ve pratik bir tedavidir. 

Aşırı adet kanaması tedavisi adet kanamasının Fazla olmasına neden olan duruma nazaran değişmektedir.  Çoklukla çok adet kanamasında ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Bu tedavide hormon tedavisi, antibiyotik ya da prostaglandin inhibitörleri uygulanmaktadır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir