Karot testi nedir, nasıl yapılır? Karot testi zararlı mı? Karot sonucu olumsuz olursa ne olur?

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Şub 25, 2023 Yorum Yok

Kahramanmaraş merkezli iki Aka sarsıntının akabinde vatandaşlar yaşadıkları binaların sarsıntıya güçlü olup olmadığına dair araştırmalar yapmaya başladı. Binaların zelzeleye dayanıklılığını ölçmek için kullanılan en tesirli prosedürlerden biri olan karot testi bu noktada herkesin radarına girdi. Pekala karot testi nedir, nasıl yapılır? Karot testi ziyanlı mı? İşte karşılıklar…

Yüzde 95’i zelzele neslinde yer Meydan ülkemizde sarsıntıya karşı alınabilecek her Önlem hayati Ehemmiyet taşıyor. Bilhassa Kahramanmaraş ve 10 vilayette Aka yıkımlara neden olan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki sarsıntıların akabinde bu bahsin ehemmiyeti bir Sefer daha gündeme geldi. Binlerce konutun yerle bir olduğu ve Fazla sayıda kişinin hayatını yitirdiği zelzele felaketi sonrasında birçok şahıs “Yaşadığım yapı sarsıntıya güçlü mı?” sorusunu süratle arama motorlarında araştırmaya başladı. Binaların dayanıklılığını ölçen yollardan biri olan “karot testi” bu noktada merak konusu haline geldi. İşte karot testi hakkında merak edilen bütün ayrıntılar…

KAROT TESTİ NEDİR? KAROT neden ALINIR? KAROT ÖRNEĞİ NASIL ALINIR?

Binaların zelzeleye karşı güçlü olup olmadığını belirlemeye Yardımcı olan Karot testi, yapıda kullanılan betonun kalitesini ölçmeyi hedeflemektedir. Karot testinin yapılması için karot makinesi olarak da bilinen, Özel uçlu bir matkapla yapı duvarlarından silindir halinde beton örnekleri alınmaktadır. Örnekler alınırken binanın demirlerine katiyen ziyan verilmemekle birlikte alınan örnek uzmanlar tarafından incelenmektedir. 

Karot testi

ÖNEMLİ BİLGİ: zelzele yönetmeliğine nazaran C20’nin altında kalan betonlar risk kümesi oluşturduğu için binanın yıkılmasına karar verilmektedir.

Karot testi yapımı

KAROT TESTİ BİNAYA ziyan VERİR Mİ? BİNADAN KAROT ALMAK ZİYANLI MI?

Rastgele bir binanın Müsait olmayan bir bölgesinden karot testi almak binanın yapısında bozulmalara Sebep olabilir. Şayet karot testi denetimli ve plan dahilinde yapılmazsa binanın sağlamlığında risk meydana getirebilir. 

Karot testi önemi

KAROT TESTİ FİYATI 2023 NE KADAR?

Karot testinin fiyatı şirketler ortasında değişkenlik göstermekle beraber Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ya da belediyelere bu testi fiyatsız bir formda yaptırabilirsiniz. Ayrıca Kaymakamlık Kurumu’na başvurarak da karot testi talebinde bulunabilirsiniz.

Karot testi ücreti

DEPREMDE hayat KURTARAN DAVRANIŞLAR

Depremde hayat kurtaran davranışlar

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir