Kadınlarda Kemik Erimesi Nedenleri Ve Çözümleri

Sağlık Ağu 18, 2022 Yorum Yok

Dünya üzerinde pek çok kadın belli bir yaş sonrası kemik erimesi (Opteoporoz) hastalığına yakalanıyor. Bunun en önemli nedeni kadınların menopoz döneminden sonra bünyeleriniz zayıflaması ile birlikte kemiklerinin güçsüzleşmesi olarak açıklanıyor. Kemiklerin içerdiğimi mineral ve kalsiyum değerlerinin azalması sebebiyle ortaya çıkıyor. Özellikle kadınlarda 35 yaşından sonra görülmeye başlayan kemik erimesi yaklaşık 15 yıl sürüyor. Bu dönem içinde kemiklerin güçlenmesi çok önemli çünkü yaşlılık döneminde hassas kemiklerin kırılması sebebiyle uzun süreli felç yada yatar hasta durumuna geline biliyor. Peki bu dönemlerde neler yapılır ve kemik erimesi durdurulabilir.

Kemik Erimesi Neden Olur

Öncelikle her yaş grubundan içinde mineral ve Kalsiyum olan besinleri sıklıkla tüketmesi aynı zamanda B12 vitaminin bulundu besinleri tüketmesi şart. Kalsiyum sizin de bildiğiniz gibi en çok süt ve süt ürünlerinde mevcut bu neden ile özellik genç kadınların kendilerini günde en az bir bardak süt içmeye alıştırmaları gerek. Hareket kabiliyetinin kaybedilmemesi için özellikle ağır sporlardan kaçınılmalı yürüyüş ve hafif sporlar günlük olarak yapılmalıdır. Ağır sporlar kasları güçlendirirken kemikleri zayıflata bilir bu neden ile kemikleriniz güçlenmesini sağlayacak oranda hafif sporlar tercih edebilirsiniz. Genç kadınların ve çocukların güneş ışınlarında bulunan vitaminleri alması kemik erimesinin önlemek ve geciktirmek için çok önemlidir. Özellikle genç kadınların iler ki yaşlarda sıkıntı yaşamamak amaçlı olarak güneşlemesi önemlidir.

Son olarak birçok hastalığa neden olan sağlık için zararlı alkol ve tütün mamullerinden uzak durulması erken menopozu önleyeceği için kemik erimesini önlemek içinde faydalı olacaktır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir